Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır

4281 0

Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır

Yaz saati, tatil yapmak ve seyahat hedeflerinizi gerçekleştirmek için doğru zaman ama aynı zamanda aklınızın biraz da evde bırakmak anlamına gelir. Bu kadar iyi baktığınız o güzel bitkilere ne olacak? Gerekirse bir komşunuzdan rica da bulunabilirsiniz, ancak neden siz yokken bitkilerinizi otomatik olarak sulamak için bir sistem yapmıyorsunuz? 

Uzun Süreli Tatilde Çiçek Sulama Yöntemleri  Nelerdir?

Birinci Yöntem: Şişe Çözümü

Bu yöntem en aktif kullanılan yöntemlerden biridir. Seçtiğiniz şişenin kapağına yaklaşık 5 mini delik açın. Şişeyi suyla doldurun ve ardından ağzını kapatın. Şişenin girmesi için toprağa bir delik açın, ardından şişeyi (önce kapak tarafı) toprağın deliğine yerleştirin.

Bu yöntem ile çiçeğiniz yaklaşık 5 gün sulanacaktır.

İkinci Yöntem: Küvet Banyosu

Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır

5 dakikada hazır  bir başka basit yöntem küvet banyosu. Küvetinizi veya lavabonuzu birkaç santim su ile doldurun. Bitkilerin saksıları hava da kalmaması için veya küvetin suyu taşmaması için suyu orantılı koymanız önemli.

Bu yöntem ile çiçeklersiniz yaklaşık 1 hafta kendi kendini sular.

Üçüncü Yöntem: Su Emme Yöntemi

Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır

Pamuk ipini, sulamanız gereken bitki sayısı kadar kesin. Ipin bir ucunu çiçeğin toprağina ve diğer ucunu suya yerleştirin. Bitkiyi sulayın ve vazoyu suyla doldurun.

Bu yöntem size 1-3 hafta idare edecektir.

Dördüncü Yöntem: Bitki Tabağı Kurulumu

Tencere ile aynı boyuta yakın veya biraz daha büyük bir fincan tabağı seçin. Bitkinizi iyi bir drenaj kabına yerleştirin. Tabağa su ekleyin ve saksı bitkinizi tabağın üzerine yerleştirin.

Bu yöntem sizi 2-3 gün idare edecektir.

Beşinci Yöntem: Plastik Torba Sera

Bitkinizin üzerinde plastik bir çadır oluşturun. tabii bunu yaparken bitkinizi yapraklarına zarar vermemeye çalışın. Bunu için bir kaç tane kazık kullanabilirsiniz. Bitkiyi sulayın ve dolaylı güneş ışığına yerleştirin. Doğrudan güneş ışığından kaçının çünkü bu, seradaki bitkinizi öldürecektir. Plastik poşetin bitkinin üzerine çok sıkı sarılmayacak kadar büyük olduğundan emin olun. Kazıkları gerektiği gibi hareket ettirebilirsiniz.

Bu yöntem sizi 2- 3 hafta idare edecektir.

Altıncı Yöntem: Su Şişesi Çözümü

Plastik su şişesinin yanında yaklaşık 6 delik ve plastik su şişesinin altında yaklaşık üç delik açın. Bitkinizin toprağını önceden sulayın, ardından boş plastik su şişesini toprakta kazılmış bir deliğe yerleştirin. Kapağın ve su şişesinin bir veya iki santiminin dışarı baktığından emin olun. Su şişesinin kapağını açın ve üstüne kadar doldurun, ardından tekrar kapatın.

Bu yöntem sizi 2 hafta kadar idare edecektir.


Tatildeyken çiçekler nasıl sulanır yazısına benzer içerikler;

Domates Tohumu Kaç Günde Çimlenir

Saksıda Yetişen Meyve Ağaçları

Evde Domates Tohumu Nasıl Ekilir

Cherry Domates Tohumu Nasıl Ekilir


Tatildeyken Çiçekler Nasıl Sulanır yazımı okudunuz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın