Evde Domates Tohumu Nasıl Ekilir

642 0

Evde Domates Tohumu Nasıl Ekilir

“İlim, domatesin meyve olduğunu bilmektir. Bilgelik, onu meyve salatasına koymamayı bilmektir.”

-Brian O’Driscoll

Bahçecilikte ve özellikle tohumdan domates yetiştirmekten hoşlanıyorsanız, o zaman baharın gelişinin evde domates tohumu yetiştirebilirsiniz.

Evde Domates Tohumu Nasıl Ekilir

Tohumun Seçimi

Domatesi içeride çimlendirmek için ekim ayı sonrası idealdir. Domatesi tohumla başlattığınızda, yetiştirmek istediğiniz domates türünü de önceden seçmiş olursunuz. Ister sıradan domates ister chrerry yada her neyse… Aksi taktirde fidanlıķta veya bahçe merkezinizde bulunanları yetiştirmek zorunda kalmazsınız. Tohumdan yetiştirmek çeşitliliğin yanı sıra başka avantajlar da sunar.

Tohumun Çimlenmesi

Tohumlarınızı seçtiğinizi ve başlamaya hazır olduğunuzu varsayarak süreci hızlandırabiliriz.

https://www.annedirhersey.com/saksida-cilek-yetistirmek/

Pek çok kişi, bir veya iki tohumu küçük kaplara yerleştirmeyi, sulamayı ve ardından bunları güneşli bir pencere önüne yerleştirmeyi sever. Birkaç hafta veya daha kısa sürede sağlıklı domates fideleri ortaya çıkacaktır. Birkaç hafta sonra bu fideleri saksılara yerleştirebilirsiniz.

Domates sıcak meyvesi olduğu için hava hâlâ soğuksa dışarıya koymak için erken olabilir.

Domates çimlendirmek için;

  • Plastik bardak,
  • Yumurta kabı,
  • Tuvalet kağıdı rulosu kullanabilirsiniz.

İlk Çimlenme

Domates çimlenmesi için isterseniz direk toprağa koyma işi ile başlatabilirsiniz. Ya da benim yaptığım gibi nemli kağıt havlunu üzerine tohumları sıralı bir şekilde dizip üzerine ıslak kağıt havluyu ile örtebilirsiniz.

Sağlık bir tohum 5-10 gün içerisinde çimlenmeye başlar. Her gün çimlenen tohumlarınızı kontrol ettiğinizden emin olun. Bir kez başladıklarında hızla büyürler. Ek olarak, kağıt havluların ıslak kaldığından emin olun.

Tamam, tohumumun güzel bir kuyruğu var. Şimdi ne olacak?

Yetiştirme Ortamı

Tohumdan ufak bir filiz çıktıktan sonra artık isterseniz biraz daha büyümesini bekleyebilir isterseniz de artık toprağa ekebilirsiniz.

Bir kurşun kalem alın ve kurşun kalemin ucu kadar toprakta delik açıp tohumu içerisine yerleştirin (kökü aşağıda kalacak şekilde). Toprağı üzerine hafifçe kapatın ve can suyunu dökün. Aynı saksıya birden fazla tohum koyabilirsiniz sonrasında fideler büyüdükçe yani 2-4 cm ulaştıktan sonra ayrı saksılara dağıtırsınız.  Toprak her zaman nemli kalmalıdır ama ıslak değil.

İpucu:  İç mekan bitkilerinizi dış mekan yaşamıyla tanıştırırken bunu yavaş yavaş yapın. Bitkileri yarı gölgeli bir yere yerleştirin ve ardından sıcak güneş ışığının yoğunluğuna alıştıkça onları daha fazla güneşe doğru geçirin.

Sulama

Bitkinizi hiçbir zaman susuz bırakmayın.  Domates yaz meyvesidir olduğu için suyu sever. Ilk zamanlarda sadece nemli olması yeterken bitki büyüdükçe biraz daha suyu artırmanız gerekebilir. Bu durum havanın durumuna göre değişiklik gösterebilir sakın sakın çok fazla su verip bitkinizi çürütmeyin.

Çevreleme

Evde Domates Tohumu Nasıl Ekilir

Domates bitkisi büyümeyi sever ve büyüdükçe de etrafa serpilir. Bunu engelemek için çitle çevirebilirsiniz ya da bir çıta ile tutturabilirsiniz.


Evde domates tohumu nasıl ekilir yazısına benzer içerikler;

Chery Domates Tohumu Nasıl Ekilir

Saksıda Domates Yetiştirmenin Püf Noktaları

Soğanın Faydaları ve Saksıda Soğanın Nasıl Yetişir?

 

Saksıda Çilek Yetiştirmek

Evde Domates Tohumu Nasıl Ekilir yazımı okudunuz.

Keyifli günler dilerim.

 


Bir yanıt yazın