Saksıda Çilek Yetiştirmek

1041 0
Saksıda Çilek Yetiştirmek

Saksıda Çilek Yetiştirmek

Merhaba Güzel Dostlarım,

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvesi olan çilek eminim benim gibi sizinde balkonunuzu süsleyecektir. Öncelikle eğer saksıda çilek yetiştirmek gibi bir planınız varsa yazın geldiğinden emin olduğumuz Haziran ayında dikmeliyiz. Yoksa büyük bir düş kırıklığı yaşarsınız ve emekleriniz boşa gitmiş olur.

Saksıda Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Saksıda çilek yetiştirmenin 2 yöntemi vardır.

  1. Tohumla Çilek Yetiştirme: Yapmanız gereken çilek tohumu almaktır. Saksıya geride bir miktar toprak kalacak şekilde tüm toprağı dökün. Toprağın üzerine tohumlarınızı eşit bir şekilde serpiştirin ve başlangıçta ayırdığınız toprağı üzerine döküp can suyunu verin. Tohumla çilek yetiştirme diğer yönteme göre biraz daha uzun sürebilir. Eğer tohum için uygun toprak, su ve hava koşulları yoksa tohum çimlenmeye biliyor.
  2. Çileği küçükten satın almak: Benim aktif olarak yaptığım bir diğer yöntem ise çileği küçükten satın almak ve saksıya dikmek. Çimlenme evresi geçtiği için size sadece büyümesini seyretmek kalıyor ve tabii ki minnak meyvesini yemek. Tabii ki hemen olmuyor oda biraz zaman alıyor.

Çilek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Çilek bakımında dikkat edilmesi gerekenlere şöyle baktığımızda çilek için özel bir şey yapmanıza gerek yok çünkü diğer tüm bitkilerin istediklerini istiyorlar.

  • Bol güneş. Her bitki gibi çilekte bol güneş istiyor bu nedenle onu bol güneş göreceğini cam kenarına koyman iyi ocaktır.
  • Su ister. Tabii bol sulmaktan bahsetmiyorum ama iki günde bir sulamak çileğin ölmemesini sağlayacaktır.
  • Çileğin çevresinde çıkabilecek istenmeyen otlardan kurtarmamız gerekmektedir.
  • Aşırı rüzgar alacak bir yerde kalmamasını sağlamanız gerekmektedir.

Saksıda çilek yetiştirmek yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın