Cherry Domates Tohumu Nasıl Ekilir

609 0
Chery Domates Tohumu Nasıl Ekilir

Cherry Domates Tohumu Nasıl Ekilir

Yaz ayları geldi artık fide olarak heryerden bir domates fidesi alabilirsiniz ancak tohumdan domateste yetiştirilebilirsiniz. Domates bitkisi sıcak hava sever bu nedenle tohum sürecinde içeride süreci başlatmak daha mantıklı olacaktır. Bu yazımda cherry domate tohumu nasıl ekilir öğreneceğim.

Cherry Domates Tohumdan Nasıl Yetiştirilir

Cherry Domates Tohumu Nasıl Ekilir

Neye ihtiyacınız olacak

Malzemeler

  • Mala
  • Bahçe eldivenleri
  • Domates tohumları
  • Gübre

Dikim Aşaması

Orta boyutta bir saksınıza gübreleri koyun. Üzerine tohumları dokun ve üzerini örtecek kadar gübre dökün ve saksıya hafifçe vurun, böylece tohumlar toprakla iyi temas eder. Can suyu vermeyi unutmayın.

Bu noktadan sonra saksıları sıcak ve güneş alabilecek bir yere koyun. Toprağın her zaman  nemli, ancak ıslak olmalıdır. Bundan emin olmak için günlük olarak kontrol edin ve çimlenmeyi izleyin. Domates tohumu çimlenmesi yaklaşık olarak beş ila 10 gün içinde gerçekleşir.

Evde Cherry Domates Tohumları  Ne Zaman  Ekilir?

Domates tohumları genellikle 10 gün içinde çimlenir.  Bitkiler ayrıca, özellikle onları sıcak tutarsanız ve onlara çok fazla ışık verirseniz hızlı bir şekilde gelişir, bu nedenle tohumlar, dış mekan götürülmeden altı ila sekiz hafta önce dikme işlemine başlatılmalıdır Örneğin, Mayıs ayı başlarında dışarıya dikmeyi planlıyorsanız, tohumlarınızı Mart ortasından dikin.

Açık Havada Cherry Domates Fideleri Ne Zaman Ekilir?

Domates fidesinu dışarıya çıkaracağımız zaman biraz dikkatli olmalısınız. Çünkü ne dedik domates bitkisi sıcak havayı sever ve siz soğuk havada dışarıya çıkarırsanız  bitkileri çok erken söndürürsünüz, don veya soğuk bir bitkilerin, büyümelerini kolayca engelleyebilir veya onları öldürebilir.

Bitkileriniz bu noktada biraz dallanmış ve birkaç santim boyunda olmalıdır. Bitkinizi bahçeye çıkarmadan en az 10 gün önce başlayarak, her gün kademeli olarak artarak dışarıya çıkarmalısınız.

Cherry Domates Bitkisi Bakımı İçin İpuçları

  • Cherry domates bitkisini diktikten hemen sonra govdesinde ki yaprakları koparın. Böylelikle tüm enerjiyi yukarı bölgedeki yapraklar alır ve bitki daha çabuk çiçek açar.
  • Domates hasta olmaya meyilli bir bitkidir bu nedenle onları savunmasız bırakmayın ve düzenli su verin. Unutmayın toprak ıslak değil nemli olmalıdır.
  • Iyi hava sirkülasyonu için bitkiler arasında boşluk bırakın.
  • Son olarak, domates tohumları ekerek tüm yaz mahsul almak mümkündür ve 4 kişilik bir aile için 6 chreey domates fidesi yeterlidir.

Cherry Domates Tohumu Nasıl Ekilir yazımı okuduysan bunlarda ilgini çekebilir.

Saksıda Domates Yetiştirmenin Püf Noktaları

Soğanın Faydaları ve Saksıda Soğanın Nasıl Yetişir?

Sarımsağın Faydaları ve Saksıda Sarımsak Nasıl Yetişir?

Dereotu Faydaları ve Saksıda Dereotu Nasıl Yetişir?


Cherry Domates Tohumu Nasıl Ekilir yazımı okudunuz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın