Saksıda Yetişen Sebzeler Nelerdir

895 0
Saksıda Yetişen Sebzeler Nelerdir

Saksıda Yetişen Sebzeler Nelerdir

Hem dekoratif hem de yenilebilir bir iç mekan bitkisi arıyorsanız , saksıda yetişen meyve  ağaçlarının dünyasına bakın! Birçoğu vahşi doğada muazzam bir şekilde büyür ve sürekli güneşli alır ancak sizin oturma odanızdaki büyük bir tencerede de gayet i’yi duruyor. 

Çoğu meyve ağacı, meyve vermek için tüm yıl boyunca günde yaklaşık 6-8 saat güneşe ihtiyaç duyar. Evinizde yeterince ışık verebilecek bir alanınız yoksa, ağacınızı dışarıda daha fazla güneş ala bir yere koymayı düşünün.

İşte iç mekanda yetiştirebileceğiniz meyve ağaçları. Bu yazıda ayrıca her bir meyve ağacının gelişmesi için ne kadar ışık ve suya ihtiyaç duyduğuna da değineceğim.

Saksıda Yetişen Meyve Ağaçları Nelerdir?

1. İncir

Saksıda Yetişen Sebzeler Nelerdir

Seçtiğiniz saksının boyutu, ağacınızın ne kadar büyük ve üretken olacağını etkileyecektir (daha fazla meyve için daha büyük bir saksı seçmelisiniz). Saksınızın deliklerinden çıkana kadar haftada bir kez sulayın ve istediğiniz kadar uzun olduğunda budamaya baslayin. İncir ağacının düzenli olarak budanmayı ihtiyacı vardır.

Yenmeyen incir ağaçları dolaylı güneş ışığında iyi performans gösterirken, yenilebilir çeşitlerin direk ışık alan yerde konumlandırılması gerekecektir. Soğuğu hiç sevmezler, bu yüzden onları rüzgarlı kapı ve pencerelerden uzak tutun.

2. Limon Ve Portakal Ağaçları

İçeride narenciye yetiştirmek istiyorsanız, işte size limon ve portakal ağacı. Ic mekanda yetiştirilmesi en kolay ağaç portakaldır ve tabii ki misket limon.

Sağlıklı narenciye ağaçları yetiştirmek için iyi  ve doğal bir toprak seçmelisiniz. Ayrıca nemli havaları severler ideal olarak yüzde 50’ye varan nem! ancak bu ortamı evde sağlamınız pek mümkün değil bu nedenle bir sprey şişesinden su püskürterek veya bir nemlendiricinin yanına yerleştirerek simüle edebilirsiniz. Toprağı çok hafif nemli tutmak ve tamamen kurumasına izin vermemek de en iyisidir.

Narenciye bitkileri çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar her gün 8 ila 12 saat kadar. Ağacınızı sahip olduğunuz en güneşli pencere noktasına yerleştirin daha iyisi, çift güneş ışığı alabilecek bir noktaya koymalısınız.

3. Zeytin

Saksıda Yetişen Sebzeler Nelerdir

Kendi kendine üreten (tek bir ağaç yılda 20 kilo kadar meyve verebilir), zeytin ağaçları diğer meyve ağaçlarına kıyasla fazla bakım gerektirmez.

Bir zeytin ağacının her gün en az altı saat kesintisiz güneş ışığına ihtiyacı vardır. Kapalı ortamda ki zeytin ağaçları sonbahar ve kış aylarında daha az sulansa da yeterlidir.

4. Avokado

Saksıda Yetişen Meyve Ağaçları

Açık olmak gerekirse, kapalı bir avokado ağacını meyveye dönüştürmek çok çok zor ama imkansız değil.

Sıcak mevsim bitkileri, avokadolar bol miktarda parlak ışık sever.

5. Muz

Saksıda Yetişen Sebzeler Nelerdir

Bazı muz ağaçları yenilebilir meyveler üretirken, diğerleri yiyemeyeceğiniz meyveler üretir bonsai muz ağacı muz sevenler için bire birsir.

Muz ağacınızın toprağı hafif olmalıdır ve güçlü büyümesini sağlamak icin ağlık olarak gübreyelin. Muazzam yaprakları nedeniyle bol suyu severler, ve yapraklar nemli bir iklimi simüle etmek için buğulanabilir.

Bol miktarda parlak dolaylı güneş ışığı en iyisidir, bu nedenle mümkünse onu güneye bakan bir cam kenarına veya güneş alan bir balkona koyabilirsiniz.

6. Kayısı

Saksıda Yetişen Sebzeler Nelerdir

Yine, bir bonsai kayısı ağacını içeride yetiştiriyorsanız düzenli olarak budamaniz lazım.

Bakımını yaparkende ara ara gübrelemeyi ve  toprağın kurumaması için düzenli olarak sulamayı ihmal etmeyin. Kayısı ağacınızın günde yaklaşık altı ila sekiz saat, güneş ışığı alması lazımdır. Bu nedenle iyi güneş alan bir yere almalısınız.

7. Dutlar

Saksıda Yetişen Sebzeler Nelerdir

Düzenli gübreleme, düzenli sulama sonrasında dut ağacınızın canlılığını koruyacaksınız. Bu şekilde dut ağacınız zamanla büyüyecek ve daha geniş bir saksıya alabileceksiniz. Ve tabii k dut ağacınızı güneş alan, sıcak bir yere koymalısınız.

8. Elma Ağacı

Saksıda Yetişen Sebzeler Nelerdir

Bonsai elma ağaçları saksıda yetiştirmek için çok uygundur ve hatta onları balkonda veya küçük terasta bile saklayabilirsiniz.

Küçük elma ağacını büyütürken kesinlikle susuz bırakmamak ve güneş gören yere koymak çok önemlidir.


Saksıda yetişen meyve ağaçları benzer içerikler;

Evde Domates Tohumu Nasıl Ekilir

Saksıda Domates Yetiştirmenin Püf Noktaları

Stresten Uzaklaştıran Ev Bitkiler

Saksıda Yasemin Dikimi


Saksıda yetişen meyve ağaçları yazımı okudunuz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın