Domates Tohumu Kaç Günde Çimlenir

689 0

Domates Tohumu Kaç Günde Çimlenir

Tohumdan domates yetiştirmeye başladığınızda çimlenme sürecini anlamak ve sabırla beklemek önemlidir. ÇÇnku

Çimlenme, bir tohumun kırılarak bir kök, sonra bir gövde ve daha sonra yaprak oluşturması yani bir bitkinin ilk adımıdır. Optimal koşullar verilirse, domates tohumları tipik olarak 5 ila 10 gün içinde filizlenir. Yetiştirme ortamından yeşil bitkinin çıktığını gördüğünüz anda tohumların filizlendiğini anlayacaksınız.

Belirli bir domates tohumu paketi için çimlenme oranı, tohumun kaynağına ve yaşına bağlıdır. Bu, tohumun canlılığı olarak adlandırılabilir. Tipik olarak, tohum ne kadar eski olursa, çimlenme oranı o kadar düşük ve canlılık o kadar az olur. 
Domates tohumunun çimlenmesiyle ilgili sorunlarınız varsa, sorun sıcaklık olabilir.  Düşük sıcaklıklar daha yavaş çimlenmeye neden olur ve hatta sıcaklık çok az ise çimlenme hiç gerçekleşmeyebilir. Aynı şekilde, havanın coj sıcak olması da çimlenmenin başarısız olmasına neden olabilir. 
Domates Tohumu Kaç Günde Çimlenir

Domates Tohumlarına İç Mekanda Nasıl Başlanır?

Domates tohumları doğrudan dış mekana ekilebilir, ancak hava durumunda ki değişiklikler nedeniyle bu durum biraz zorlaşabilir. Aynı zamanda domatesi fide olarak alıp dikebileceğiniz gibi domates bitkilerinizi tohumları, tohum başlatma teknikleri ve araçlarını kullanarak iç mekanlarda da başlatabilirsiniz.
Tohum süreçlerini başlatmadan önce tohumu neye ekeceğinize karar vermelisiniz. Evdeki herşey potansiyel bir saksı olabilir. Örneğin bir yumurta kabı yoğurt kabı vs… Tohumları dikmeden önce iç ortam sıcaklığında ayarlanmış olması gerekmektedir. Eğer neyde yapacağınıza karar verdiyseniz içerisine toprak koyun ve tohumları ayrı ayrı yerleştirip üzerlerini az topram ile örtün ve can suyunuzu verin. Domates tohumunun toprağı hep nemli olsun ama ıslak değil. Tohumların çimlenmesi için ışığa ihtiyacı yoktur, ancak çimlenmeden sonra ideal olarak fidelere günde 6-8 saat veya daha fazla ışık vermelisiniz. Bir pencere kenarında iç mekanda büyütüyorsaniz, saksıları bol miktarda doğal ışık alan sıcak, güneşli bir yere yerleştirdiğinizden emin olun.
Filizlenme gerçekleştikten sonra aynı süreci devam ettirin sonrasında daha büyük filizler olduktan sonra daha büyük saksılara geçirebilir ve budama gibi doğal süreçlerini yönetebilirsiniz.
Domates Tohumu Kaç Günde Çimlenir yazımı okudunuz.
Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın