Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

774 0
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Merhaba Güzel Dostlarım,

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi konusunda bahsetmek istiyorum. Bugün eşim ve çocuğumla bir alışveriş merkezine gittik. Kızımın karnı acıkınca onu da alıp katta bulunan emzirme odasına geçtim. Benden sonra iki kadın ve bir ağlayan çocuk odaya girdi. Kadınlardan biri sanırım çocuğun annesi çocuğa “Neden önceden haber vermedin” dedi. Tuvalet eğitimini yeni almaya başlamış bir çocuk belki alışkanlık belki unutkanlık annesine tuvaletinin geldiğini söylememiş yavrum. Aslında burada ailenin dikkat etmesi gereken çok konu var hepsine değinmeye çalışacağım.

Bebeklerde tuvalet eğitimi kaç yaşında başlanmalı?

Çoğu ebeveyn tuvalet eğitimine veya lazımlık eğitimine ne zaman başlayacağından emin olamaz çünkü çocukların hepsi aynı değil bazı çocuk tuvaleti geldiğini 18 aylıkken söyler bazı çocuk 24 aylık olur ama hala söyleyemez. O yüzden ebeveynlerin acele etmeden sabırlı bir şekilde beklemesi ve çocuk hazır olmadan süreci başlatmaması lazım. Belirttiğim gibi ideal tuvalet eğitimi 18-24 aylık arasında başlar. Bazı durumlarda 3 yaşına kadar devam eder.

Bu sürece başlarken sakın çok istekli gözükmeyin ve çocuk kakasını yapınca sevinip yapmayınca kızmayın. Bu durumu çocuğunuz sadece sizi gıcık etmek için kullanabilir.

Tuvalet eğitimine başlayacağımızı nereden anlayacağım?

  • Sorduğunuzda çocuğunuz tuvaleti geldiğini söyleyebiliyorsa (tuvaletim geldi, çişim geldi, kaka vs.),
  • Çocuğunuz bezinin ıslak veya temiz olduğunu söyleyebiliyorsa,
  • Çocuğunuz rahat rahat yürüyebiliyor ve oturabiliyorsa,

Bunlar gibi benim aklıma gelmeyen bir koç örnek ile çocuğunuzun hazır olduğunu anladığında tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Şunu da söylemek isterim sadece bu eğitim için net 2 haftanızı ayırmanız gerekebilir.  Bu süreçte çocuğunuzun bol su tükettiğinden emin olun ve onu su içmeye yöneltin ki kabızlık sorunu yaşayıp tuvaletten korkmasın.


Tuvalet sonrası temizlik

  • Çocuğunuz altını nasıl temizleyeceğini öğrenene kadar siz silin ve ona da yavaş yavaş anlatıp öğretin,
  • Kız çocuklarında bez temizliğinde olduğu gibi ön taraftan başlayarak arka tarafa doğru silmeyi öğretin,
  • Erkek çocuklarına ise, yine bez değiştirmede olduğu gibi arkadan öne doğru silmeyi öğretin. Çişini ise bazı aileler oturarak bazı aileler ayakta tuvalet yapmayı öğrettiği için erkek çocuklarında çok net düşünceler paylaşamıyorum,
  • Tuvaletini yaptıktan sonra ellerini yıkması gerektiğini öğretin,

Tuvalet eğitimi ne kadar sürer?

Tabii süresi ile ilgili net bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü dediğim gibi çocuklarımızın hepsi farklı ve süreçleri de farklı işliyor. Ama eğitime başlattıktan sonra 3-6 aylık zorlu bir yolculuğa girmiş olacaksınız.

Tuvalet eğitimine neyle başlamalıyım?

Bu tamamen size kalmış bir süreç olacaktır. İsterseniz bir lazımlıkla isterseniz evinizdeki tuvalete eklemeler yaparak başlayabilirsiniz. Benim tavsiyem tuvalete eklemeler yapmaktır. Bunun için her yerde satılan çocuklar için tuvalet alıştırıcı adaptörler var bunları kullanabilirsiniz. Çünkü diğerinin alt değiştirmekten farklı yok birde lazımlıktan kakayı temizlemek zorunda kalacaksınız. Ama dediğim gibi bu benim fikrim.

Her şey hazırsa sabırlı ol ve sakın ol😊

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istediğiniz bir şey varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın