Heimlich Manevrası Nedir? Önemi

2669 0
Heimlich Manevrası Nedir? Önemi

Heimlich Manevrası Nedir? Önemi

Merhaba Güzel Dostlarım,

İlk yardımın hayatımızda ne kadar büyük bir önem taşıdığını anlatmakla bitiremem. Öyle ki hayat kurtarmak işte bu kadar basittir. İlk yardım bilmek için çocuğumuzun olmasına gerek yok. Sadece insanlara, çoğu kez kendimize yardımcı olmak için ufak tefek bir kaç şey bilseniz yeterli oluyor. Bugün sizinle çevredeki 10 insandan en az birinin bilmesi gereken heimlich manevrasının önemini anlatan bir video paylaşacağım. Peki nedir bu heimlich manevrası?

Heimlich Manevrası Nedir?

Öncelikle kisinin hiç nefes almadığı durumlarda uygulanır. Azda olsa nefes alan biri ise kesinlikle bu manevra uygulanmamalıdır v öksürmeye yönlendirebilmelidir. Uygulayacağınız kişinin yaşı da önemlidir bebeklere kesinlikle uygulanmaz. Bebeğin boğazına bir şey kaçma durumunda ne yapılması gerektiği daha önce ki yazımda anlatmıştım. Heimlich manevrası ise, Boğaza bir şey kaçması durumunda eğer tam tıkanma söz konusuysa, boğaza cisim kaçan kişinin arkasına geçilir. Bir elin başparmağı midenin üstüne gelecek şekilde yumruk yapılır ve diğer el ile sıkıca kavranır. Sonra yumruk yaptığımız eli, içe ve yukarı olacak şekilde 5-6 kez kuvvetli şekilde kendimize doğru çekerek tıkayan cisim çıkartılmaya çalışılır. Bu işlem cisim çıkana kadar devam edilir ve kesinlikle sırta vurma işlemi yapılmaz.

Hamilelerde Heimlich Manevrası Nasıl Yapılır?

Hamilelerde Heimlich Manevrası Nasıl Yapılır?

Heimlich manevrası hamilelerde ise aşağıdaki videoda olduğu gibi uygulanması gerekmektedir. Heimlich manevrası hamilelerde özellikle bebeğe zarar verilmeyecek şekilde yapılması gerekmektedir.

Bebeklerde Heimlich Manevrası Nasıl Yapılır?

Bir diğer önemli konu bebeklerde heimlich manevrasıdır. Bebeklerde yapılan müdahale yetişkinlerden çok farklı bu nedenle aşağıdaki videoyu dikkatlice seyrederek müdahalede bulunmakta yarar vardır.

Videoyu izledikten sonra Bebeklerde Solunum Yolu Tıkanıklığı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Diğer İlk Yardım Konularına da göz atmak isterseniz;

İlk Yardım Çantasında Olması Gerekenler?
Bebekte Burun Kanaması
Bebekte Hayvan Isırmaları ve Sokmaları
Bebekte Kulak, Göz ve Buruna Yabancı Cisim Kaçmaları
Bebekte Yanık Tedavisi
Bebekte Zehirlenme
Bebekte Kalp Masajı-Suni Teneffüs
Bebeklerde Solunum Yolu Tıkanıklığı

Heimlich Manevrası Nedir? Önemi yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istediğiniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın