Bebeğe Su Vermeye Ne Zaman Başlamalı?

593 0
Bebeğe Su Vermeye Ne Zaman Başlamalı?

Bebeğe Su Vermeye Ne Zaman Başlamalı?

Merhaba Güzel Dostlarım,

Bebeğe Su Vermeye Ne Zaman Başlamalı? sorusuna uzmanlar, 6 aydan küçük çocuklara su verilmesini gereksiz ve hatta zararlı olarak söylemektedir. 6 aydan sonra su verilmesi ise durumu ise görüşler bölünmüş durumda.

Neden 6 aydan önce su verilmemeli?

  •  Anne sütünün %80’i su olduğu için bebeğinizin ekstra suya ihtiyacı yoktur,
  •  Su bebeğinizi doldurabilir ve süt/mama yemesini engelleyebilir,
  •  Bebeğiniz eğer anne sütü içiyorsa çok sıcak havalarda bile su vermenizi tavsiye etmem bol bol emzirin yeterli olur. Şunu da belirtmek isterim ki yazdıklarım veya yazacaklarıma uyum sağlamadan önce çocuk doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederim.

6. Aydan sonra ise…

  1. aydan sonra bebeğinize su vermekte herhangi bir sorun yoktur. Normal su vermenin yanı sıra yemeklerine de katacaksınızdır.

Bebeğinizin içtiği su nasıl olmalı?

Bebek suları birçok bebek mağazasında satılmaktadır. Bu sulardan mı verilmeli hep? Bence hayır.

Çocuğunuza vereceğiniz su mikropsuz ve her zaman temiz olması gerekmektedir. Bu nedenle bizim içtiğimiz suları kaynatıp soğuttuktan sonra bebeğinize verebilirsiniz. Su vermeye başladıktan sonrada 6-12 ay arasında aşırıya kaçmadan alıştırma şeklinde azar azar vermelidir.

Bunun yanı sıra bebeğinizin içtiği su biberonunun ayrı olması meyve suyu veya mama içtiği biberonla aynı olmaması sizin yararınıza olacaktır.

Bebeğe Su Vermeye Ne Zaman Başlamalı? yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın