Bebek İçin Yoğurt Mayalama

1341 0
Bebek İçin Yoğurt Mayalama

Bebek İçin Yoğurt Mayalama

Bebek İçin Yoğurt Yapımı, benim gibi sanırım tüm annelerinde önemsediği bir konudur. Burada tavsiyem sakın bebeğinizi baskı altında hissettirmeyin ve yemek istemezse sakın zorlamayın. İlk denemeniz olumsuz olursa bir gün sonra tekrar deneyin olmadı mı birkaç gün sonra tekrar deneyin. Böyle birkaç gün ara ile denemeleriniz yine olumsuz olursa daha uzun zaman geçtikçe deneyin ama sakın zorlamayın. Ona yemeyi sevdirmek için ayrıca şirin bir tabak alın bir de kaşık ve yemekleri tatdırmaya başlayın.

Bebeğimize ilk aylarda deneteceğimiz yoğurdun mutlaka el yapımı olması gerekiyor. Marketten alınan yoğurtlarda maalesef katkı maddesi olduğu için bebeğimize yoğurdun kârı değil zararı olacaktır.

Bebek İçin Yoğurdun FaydalarıBebek İçin Yoğurt Mayalama

Tabii ki yoğurdun faydalarını saymakla bitmek ancak herkes tarafından bilinen bir kaç maddeyi sizinle paylaşacağım.

  • Sindirim sisteminin güçlendirir,
  • Bebekte ishali azaltır,
  • Uykusuzluğa tedavi olur ve uykuyu düzenler,
  • Vücuttaki iyi bakterileri korur,
  • Bağışıklığı arttırır,
  • Kemikleri güçlendirir,

Ev yapımı yoğurt ne zaman hazır olur?

Kullandığınız tarife ve/veya satın aldığınız yoğurt makinesine bağlı olarak yoğurdu olma süresi değişiklik göstermektedir. 4 ila 6 saat arasında normal koşullarda hazır olmuş olur. 

Bebek İçin Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

Devam yoğurdu eğer güvenilir bir kişi bulabilirseniz katkı maddesi olmayan sütçülerden alabilirsiniz. Güvenilir sütçü yoksa (ki kesinlikle bulamazsınız) marketten alacağınız sütten yapabilirsiniz. Bazı anneler, anne sütünden de yapıyor ve tavsiye ediyor. Ben anne sütünden yoğurt  yapmadım dener denemez sizinle de paylaşacağım.

Bebek Yoğurdu Malzemeleri

  • Yarım litre süt,
  • Bir çorba kaşığı yoğurt,

Bebek Yoğurdu Yapılışı

Yarım litre sütü parmağınızı yakmayacak şekilde ısıtın kaynatmayın. Daha sonra içerisine bir çorba kaşığı yoğurdu ekleyin ve karıştırın. Üzerini ince bir elek ile kapatın ve kenarlarını açıkta bir yer kalmayacak şekilde sarın. Oda sıcaklığında 4-5 saat bekletin daha sonra dolapta 1 gece bekletin. Yoğurdunuz ertesi sabah hazır olacaktır. Çok katıl olmaması normaldir. Hazırlamış olduğunuz bu yoğurdu çay kaşığının ucu ile yavaş yavaş bebeğinize yedirmeye başlayabilirsiniz.


Bebek için yoğurt mayalama yazımı okudunuz. ilginizi çekebilecek diğer konular aşağıdadır.

Bebekler için Elma Püresi Nasıl Yapılır?

Tatlı Patatesli Karalahana Püresi

Bebekler İçin Bezelye Püresi

Bebek İçin Pirinç Unu Muhallebisi

 

Bulyon Kemik Suyu Yapımı

Bebekler İçin Meyve Püresi Tarifi


Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz. Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın