Yeni Doğan Bebeğe Ne Almalıyım

1299 0
Yeni Doğan Bebeğe Ne Almalıyım

Yeni Doğan Bebeğe Ne Almalıyım

Merhaba Güzel Dostları,

Yeni Doğan Bebeğe Ne Almalıyım Bu soruyu bebeğimi beklerken en az 100 defa kendime sormuşumdur. İnternet’te kaç defa aradım not aldım bilmiyorum. Bebeğim doğduktan sonra neye ihtiyacı olduğunu daha iyi anladım. Şimdi az biraz tecrübeli bir anne olarak sizinle de paylaşacağım.Hamile anneler için yapılacak alışveriş listesinin neler olduğunu merak ediyorsan Hamile Alışverişi yazımı okuyabilirsin.

Yeni doğa bebeğime ne almalıyım sorunun cevabını bu yazımda bulacaksınız. Aman boşa masraf yapmayalım çünkü hem daha sonra gaz ilaçları vitamini derken zaten harcama yapacaksınız. Yeni doğan bebeğimiz çok çabuk büyüyor hem de o özenerek aldıklarımızın dünya tatlısı kıyafetlerin hepsi elimizde patlıyor. Eğer ikinci bir bebek düşünmüyorsak hepsini aldığımız gibi 1 kere kullanarak çöpe atacağız. Herkesten duymuşsunuzdur bende de yazayım bebeği görmek için gelenler kıyafet bol bol getiriyor😊

O zaman gelelim yeni doğan bebek alışveriş listesine;

1. 10-11 Adet Alttan Çıtçıtlı Uzun Kollu Body

İlk zamanlar maalesef üşüyor ve bol bol bezden taşmalar olduğu için bodye çok ihtiyaç duyacaksınız. Benim tavsiyem yarısını 0-3 aylık diğer yarısını 3-6 aylık almanız. Dediğim gibi çabuk büyüyor daha sonra alıp masraf yapmayın. Evet ilk zamanlar üstüne büyük gelecek ve komik duracak ama olsun😊

2. 4-5 Adet Beli Rahat Tulum

Tulumların ayaklı ve ayaksızları mevcut benim tavsiyem ilk zamanlar ayaksız kullanmanız yönünde. Çünkü bebeklerde kalça çıkıklığı ultrasonu 1.ayın sonunda çekiliyor ve o zaman kadar kalça çıkıklığı var mı bilmiyorsun. Bebeğimizde çıkıklık varsa ayaklı tulumda ayaklarını rahat oynatamadığı için çıkıklık sorununu devam ettiriyor. Ayaklı olmasının faydası ise bebek hava almıyor ve sıcak oluyor.

3. 2 Adet Pijama Takımı

Takımda giymese çok tatlı bebeklerimiz ama misafirliğe falan gidersek güzel gözüksün😊

4. 1 Adet Hastane Çıkışı

İki adet alanlar oluyor ama gerçekten gerek kalmıyor. Doğuma giderken minik pijama takımlarınızdan bir tane daha alsanız yeterli.

5. 10 Adet Çorap

Alışveriş merkezlerinde çok güzel çoraplar var ama bu 3’lü olan ve oyuncak bebeğin ayaklarına olacak kadar küçük olan çoraplardan bir tane alsanız yeter.

6. 3 Adet Eldiven

İlk zamanlar bebeğinizin bıçaktan keskin tırnakları olacak ve kıyıp kesemeyeceksiniz. Kendisine zarar vermemesi için eldiven imdadınıza koşacak. Büyük alışveriş merkezlerinden aldığınız o süslü eldivenler elinden hemen çıkıyor o yüzden meşhur 1 milyonculardan alsanız iyi olur.

7. 3-4 Adet Yün Yelek ve Hırka

Şimdilik fazla olmasın eğer annemiz yapacaksa fazla yaptırmayın. Çünkü bebeğinizin alerjisi varsa tüm bunlar elimizde patlar😊

8. 2 Adet Yelek

Sorunsuz bebeğimizin buna alerjisinin olma durumu yok ama 2 adet yeterli oluyor.

9. 2 adet Önlük

Eğer anne sütü verecekseniz önlüğe ilk 6 ay gerek kalmayacak. Ama bir aksilik olursa ve anne sütü veremezseniz önlük lazım oluyor. Gerçi benim bebeğim anne sütü alıyor ama çok fazla salyası aktığı için elbiseleri ıslanmasın diye ben önlük kullanıyorum.

10. 1 Adet Banyo Havlusu

İsteğe göre 2 adette alabilirsiniz. Bana bir tane yetmişti. Kirlenince yıkayıp tekrar kullandım.

11. 2 Adet Battaniye

Bebeğimizin cinsiyetine göre veya ortak bir renk olacak şekilde alabilirsiniz. Biri ince biri kalın olsun. Eğer hastane çıkışı alırsanız onun içerisinde de bir tane var şimdilik yeterli olur.

12. Tırnak Makası

İlk zamanlar kullanmaya kıyamayacaksınız ama sonrasında çok hayat kurtaracak.

13. Bebek Banyo Küveti ve Küvet Filesi

Bebek küvet seti de alabilirsiniz ama ben almamıştır. Bende maşrapa ve su kovası vardı ben sadece banyo küveti ve küvet filesi almıştım ve yetmişti.

14. Bebek Şampuanı ve Bebek

Bebeğinize uygun olacağını düşündüğünüz bir şampuan ve bebek yağı iyi olacaktır.

15. Pişik Kremi

Doktorumuzun tavsiye ettiği bir pişik kremi almakta yarar var. Ben sudocrem kullandım ve çok memnun kaldım.

16. Bebek Bezi

Başlarda deneme amaçlı küçük paketler alın eğer bebeğinize bir zarar vermezse bol bol stok yapın.

17. Alt Değişme Örtüsü

Her gittiğiniz yerde bunun üzerini yatırın altını değiştirin. Bebeğimizin nereden mikrop kapacağını maalesef bilemiyoruz.

18. Sağma Makinesi

Çok öncelikli değil ama ben almıştım. Çünkü hem sütün artmasını sağlıyor hem de bebekle dışarı çıktığınızda hemen kendinizi sağıp, sütü biberona koyabilirsiniz.

19. Biberon

Eğer emzirecekseniz çok gerekli değil ama yazdığım gibi dışarıya çıkınca ihtiyaç duyabilirsiniz. Alırsanız da içerisinde boru olan çam biberonlar almanızı tavsiye ederim. İleri ki yazılarımda ayrıntılı yazacağım.

20. Emzik

Benim bebeğim çok almadı ama hayat kurtarıcı olduğunu söylüyorlar. Ağız ve dış yapısını bozmayan emziklerden kullanabilirsiniz.

21. Beşik veya Bebek Yatağı

Odanızın durumuna göre park veya ahşap beşik alabilirsiniz.

22. Uyku Seti

İlk zamanlar o kadar ufak olacak ki uyku setini kullanamayacaksınız o yüzden sonradan da alabilirsiniz.

23. Ateş Ölçer

Bebeklerin durumu malum maalesef çok çabuk hastalanıyorlar. O yüzden almakta yarar var.

24. Ağız Silme Mendili

Kendinizde yapabilirsiniz satında alabilirsiniz ilk 6 ay çok kullanmayacaksınız.

25. Bebek Kıyafet Deterjanı

Bebeğimiz aldığımız her kıyafetini mutlaka yıkayarak giydirmemiz lazım ve deterjanı bizim deterjanımızdan farklı olmalı. Uygun gördüğünüz bir bebek deterjanı alıp kullanabilirsiniz.

26. Bebek Bezi

Tabii ki bol bol bebek bezi almalısınız. Peki bebek bezi alırken nelere dikkat etmelisiniz bu konu ile alakalı merakınız varsa aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

Bebek Bezi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yeni Doğan Bebeğe Ne Almalıyım? yazımı okudunuz. Benim aklıma gelenler şimdilik bunlar. Aklıma geldikçe ve gördükçe eklemeler yapacağım. Sizin eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın