Anne Sütünü Nasıl Arttırabilirim

2518 0
Anne Sütünü Nasıl Arttırabilirim

Anne Sütünü Nasıl Arttırabilirim

Merhaba Güzel Dostum,

Anne Sütünü Nasıl Arttırabilirim konusu eminim benim gibi doğum yapan, her anne için önemli bir konu biri olmuştur. Öncelikle şunu söylemek isterim sütüm ya gelmezse veya sütüm yetmiyor diye düşünüp sakın kendinizi strese sokmayın. Sütünüz mutlaka gelecek. Bazen, sezaryen olan annelerde süt geç gelebiliyor ama sonunda mutlaka geliyor. Benim de korkularımdan biriydi sütümün gelmemesi ama bebeğim doğdu ve sütüm de geldi.

Ben bu yazımda denediğim ve sonucundan çok memnun kaldığım birçok yöntemden bahsedeceğim. Sizde bu sütüm yetmiyor nasıl artırabilirim sorusuna cevap bulmuş olacaksınız.

Öncelikle Stres uzak durun, Stres süt üretimini olumsuz yönde etkiler ve adrenalin salınımını tetikler. O halde bırakın çamaşırınız dağ gibi olsun siz sadece bebeğinize odaklanın. Mümkünse, haftada birkaç günü yatakta rahatsız edilmeden bebeğiniz ile kucaklaşarak ve emzirerek geçirin.

Ten Tene Temas

Anne Sütünü Nasıl Arttırabilirim

Siz ve bebeğiniz ne kadar sık ​​temasta bulunursanız, o kadar çok “sarılma hormonu” olan oksitosin oluşur. Bu da vücudun süt üretmesini sağlar. Bu nedenle, bebeğiniz ile mümkün olduğunca ten tene temas edecek şekilde kucaklayın.

Anne Sütünü Nasıl Arttırabilirim ?

1.Rezene ve Kimyon

Bu iki karışımı eczaneden veya internetten alan kişilerde var ama buralardan aldığınız ürünler bazen katkı maddesi ile yapılabiliyor veya normalden pahalı olabiliyor.  Ben aktardan almayı tercih ettim ve ayrı ayrı toplamda 10 TL vererek aldım. Daha sonra ikisini karıştırıp bir kavanoza koydum sonra dolaba attım. Her ne kadar tadını beğenmesem de süt yapan yiyecekler başında rezene ve kimyon karışımı gelmektedir. Kaynattığım suyun içerisine bir tatlı kaşığı koydum sabah akşam bir bardak içtim. 3 gün sonra ben sonucunu aldım ve gerçekten bende çok işe yaradı. Umarım sizde karşılığını alırsınız. Kavanoz 1 ayda anca bitti.

2.Sağarak veya Pompalayarak

Evet okuduğunuzda çok saçma gelecek ama emin olun büyük etkisini görüyorsunuz. Şöyle ki bebeğiniz sizi emdikçe sütünüz artıyor çünkü göğüsteki süt azaldıkça vücut alarm veriyor ve daha çok süt üretmek için fazla mesai yapıyor. İlk aylarda bebeğimizin midesi minicik iki defa emse bile doyuyor ve vücutta ona göre süt yapıyor. Ama anne daha çok sütü gelsin istiyorsa kendini sağar ve gün geçtikçe sütü artar. Bu sağdığım sütleri ne yapacağım diye düşünme daha sonra ki yazılarımda bundan bahsedeceğim.

3.Su

 Su,su ve tabii ki su. Günde 2,5 LT içeceğin su sana çok şey kazandıracak sütünün artması ve zayıflama başta. Doğumdan sonra psikolojimizin düzelmesinde bu iki konu çok önemli zaten.

4.Helva

Anne sütü yapan yiyeceklerden bir diğeri helvadır. Helvayı yemeyi hep çok sevdiğimden, bu durum beni çok mutlu etmişti. Hem helvamı yedim hem de sütümü artırdım. Evde yaptığınız helva da olur marketten ucuza aldığınız helvada yeter ki tüketirken abartmayın sonuçta tatlı bir şeyi düzelteyim derken başka şeyi bozmayalım.

5.Dere Otu

Pazar’dan veya marketten 1 TL aldığımız bir tutam dere otu hem sütümüz çok arttırıyor hem de ucuz yöntemlerden biri. Bir tutam dere otundan her sabah kahvaltıda 3 yaprak yemek yeterli oluyor.

6.Sıcak Duş

Göğsünüze yapacağınız 5 dakikalık sıcak masaj süt bezlerinizin daha çabuk çalışmasını sağlayacak. Bu yüzden her gün sıcak bir duş her şey gibi süt gelmesine de neden olacak.

Diğer Anne Sütü Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Yediğiniz içtiğiniz neredeyse her gıda süt yapmaktadır. Bu nedenle sütümü nasıl arttırırım diye dert etmeye gerek yok. Aşağıda anne sütünü arttıran diğer besinleri madde madde yazdım.

 • Kuru İncir
 • Kayısı
 • Sarımsak
 • Tahin helvası
 • Marul
 • Hoşaf
 • Bulgur pilavı
 • Dut
 • Pancar
 • Sarımsak
 • Üzüm
 • İrmik tatlısı
 • Leblebi
 • Aşure’dir.

Benim yöntemlerim bunlar. Anne Sütünde Bebeğe Gaz Yapan Yiyeceklerin neler olduğunu merak ederseniz de yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bebeğimin Doyduğunu Nereden Anlarım?

Yeni doğmuş bir bebek doyduğunu veya acıktığını belli belirsiz sinyallerle ifade edebilir. İşte bebeklerin doyduğunu nasıl anlayabileceğinize dair bazı ipuçları:

  • Ağlama: Bebekler aç olduklarında genellikle ağlarlar. Ancak açlık ağlaması ile diğer ağlama türleri arasında farklar vardır. Açlık ağlaması daha düzensiz ve giderek artar.
  • İştah Gösterme: Bebekler, doyduklarında emmek veya biberonu reddedebilirler. Aç olduklarında ise emme refleksi daha güçlü olabilir.
  • Göz Hareketleri: Bebekler doyduklarında daha sakin bir şekilde bakabilirler ve gözleri daha az dönebilir.
  • Uyku: Bebekler doyduklarında rahatlarlar ve daha kolay uyuyabilirler. Ancak yeni doğmuş bebekler, doymuş olsalar bile genellikle kısa süreli uykular halinde uyurlar.
  • Yüz İfadeleri: Bebekler doyduğunda yüz ifadeleri daha mutlu ve rahat olabilir.
  • İdrar ve Dışkı Bezleri: Bebeğinizin idrar ve dışkı bezlerini düzenli olarak kontrol etmek, yeterince beslendiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Yeni doğmuş bebekler genellikle her altını ıslattıktan sonra idrar yaparlar ve dışkı yapmaları da düzenlidir.
  • İzlenen Diyet: Bebeğinizi emziriyorsanız veya biberonla besliyorsanız, bebeğinizin önerilen sıklıkta ve miktarda beslendiğinden emin olun. Sağlık profesyonelinizin veya bebek doktorunuzun önerilerine uyun.
  • Ağırlık Takibi: Bebeğinizin düzenli olarak tartılması, sağlıklı bir büyüme ve gelişmeyi izlemenize yardımcı olabilir. Bebeğin kilo alımı ve büyüme hızı, yeterince beslendiğinin bir göstergesidir.

Her bebek farklıdır, bu nedenle açlık işaretleri de farklılık gösterebilir. Bazı bebekler daha sık beslenirken, diğerleri daha uzun süre doymuş kalabilirler. Bebeğinizin ihtiyaçlarına uygun davranmak ve işaretlerine dikkat etmek önemlidir. Bebeğinizin sağlık profesyoneli tarafından önerilen takip ve beslenme yönergelerini takip ederek, bebeğin yeterince beslendiğinden emin olabilirsiniz.

Anne Sütünü Nasıl Arttırabilirim yazımı okudunuz. Eğer sizin de denediğiniz ve iyi gelen yöntemler varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın