Tek Çocuklu Ebeveynlere Söylenmemesi Gerekenler

260 0
Tek Çocuklu Ebeveynlere Söylenmemesi Gerekenler

Tek Çocuklu Ebeveynlere Söylenmemesi Gerekenler

Siz tek çocuğu olan bir ebeveynsiniz. Bir çocuğunuz var ve bir tane daha olmayacak. Belki sadece bir çocuğunuzun olması gerekiyordur veya tek çocukta kalmanızı sağlayan mali veya tıbbi nedenler vardır.  Sebepleriniz ne olursa olsun, muhtemelen birçok kişiye açıklamanız gerekecektir. Çoğu zaman, bu sorular kötü niyetli değildir, ancak çoğu kişi soruların nereye gideceğini düşünmez ve öylesine sorarlar.

Gelin bu saçma sorulara beraber bakalım.

Tek Çocuklu Ebeveynlere Söylenmemesi Gerekenler

  • Ne Zaman Bir Bebeğiniz Daha Doğacak: Bu soru yeterince masum görünüyor değil mi? Sonuçta insanlar sadece merak ediyor. Buradaki asıl soru, neden birisi otomatik olarak ebeveynlerin ikinci bir çocuk sahibi olmayı planladığını varsayması. Sadece bu değil, tarafların birinin sağlık sorunu da göz ardı edilmemelidir. Bazen, bu ebeveynler dünyadaki her şeyden çok başka bir bebek isterler, ancak zor zamanlar geçiyorlardır ve bunun gibi bir soru onları bu durumu gün ışığına çıkarmaya zorlar. Kısırlık yaşamayan ancak hamile kalmaya çalışan ebeveynler bile bu soruyu inanılmaz derecede müdahaleci bulabilir.
  • Çocuğunuzun Bir Kardeşe İhtiyacı Yok Mu: Bir kardeşe sahip olmak, yakın bir ilişkiyi garanti etmediği gibi, bir çocuğun mutluluğunu da garanti etmez.
  • Çocuğunuz Çok Yalnız Olacak: Bir çocuk yalnızlık yaşıyorsa, kardeşinin olması sihirli bir şekilde sorunu çözmez. Tek çocuk, kendi başına oynama, ebeveynleriyle etkileşim kurma ve başkalarıyla yakın bağlar kurma konusunda insanların düşündüğünden daha yetenekli olabilir.
  • Paylaşmayı Nasıl Öğrenecekler: Ne zamandan beri her kardeş grupları paylaşma isteğini gösterdi? Tek çocuk olmak, çocukları kardeşleri olanlara göre eşyaları konusunda daha paylaşımsız yapmaz.
  • Böyle çocuğunuz şımarık büyür: Sanırım bu büyük ölçüde ebeveynlere bağlı. Ebeveynler çok adil ve ölçülü olursa böyle bir sorunla karşılaşılmaz.
  • Tek çocuk olduğu için X yapıyor : Herhangi bir çocuğun (yanlış)davranışını onun tek çocuk olduğu gerçeğine bağlamak çok saçma. Suçu atamanız gerekiyorsa, en azından ebeveynliği suçlayın, Allah aşkına! Ve her çocuğun ara sıra yaramazlık yaptığını unutmayın.

Başkalarının kaç çocuk sahibi olmaya karar verdiğinin gerçekten kimseyi ilgilendirmediğini hatırlamak önemlidir.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın