İşe Dönen Yeni Annelerin Bilmesi Gerekenler

184 0
İşe Dönen Yeni Annelerin Bilmesi Gerekenler

İşe Dönen Yeni Annelerin Bilmesi Gerekenler

Merhaba Anneler,

Çalışan Anneler, iş hayatında kariyerlerini geliştirmek ve finansal olarak ailelerine katkıda bulunmak isteyen, ancak çocuklarının bakımıyla ilgili sorumlulukları da üstlenmek zorunda olan annelerdir.

Bu annelerin yaşadığı suçluluk duygusu, iş hayatındaki yoğunluğun ve aile hayatındaki yetersizliğin bir sonucudur. Çalışan anneler genellikle, çocuklarına yeterince zaman ayıramamak, onların büyüme ve gelişimlerini kaçırmak veya onlarla yeterince ilgilenememek gibi endişeler yaşarlar. Bu duygu, annelerin iş ve aile hayatlarını dengelemek için çaba göstermelerine ve kendilerine adanmış zamanı ve kaynakları etkin bir şekilde kullanmalarına neden olabilir. Ayrıca, suçluluk duygusu, annelerin çocuklarına daha fazla zaman ayırmalarına ve onlarla daha iyi bir bağ kurmalarına yardımcı olacak bir motivasyon kaynağı da olabilir.

Suçluluğa karşı çalışan anneler için bazı stratejiler şunları içerebilir:

  • Planlama: Günlük veya haftalık olarak planlama yapmak, hem iş hem de aile sorumluluklarını dengelemek için zamanı ve kaynakları daha etkin bir şekilde kullanmalarına yardımcı olabilir.
  • Destek arayışı: Destek, annelerin iş ve aile sorumluluklarını dengelemelerine yardımcı olabilir. Bu destek, eş, aile üyeleri, arkadaşlar, komşular veya çocuk bakımı hizmetleri olabilir.
  • Kendine zaman ayırma: Anne, kendine zaman ayırarak, hem iş hem de aile hayatını dengelemek için ihtiyacı olan enerjiyi yeniden kazanabilir.
  • Çocuklarla zaman geçirme: Çocuklarla kaliteli zaman geçirerek, anneler suçluluk duygusunu azaltabilir ve aynı zamanda çocuklarıyla daha iyi bir bağ kurabilirler.

Kızıma hamileyken kafamı kurcalayan şeylerin başında işe geri dönmek geliyordu. Her şey bir şekilde düzene girer ama bebeğimi geride bırakmanın tüm suçluluğu içimi çok yakmıştı. Çocuk bakımı, süt torbaları , pompalama , çalışan bir anne kimliğimle boğuşma tüm bu “şeyler” kafamın içinde dönüp durdu ve beni her gün çok çok üzdü. 

Kesin olarak bildiğim bir şey var: Bir anne olarak en zor anlardan biri, bebekten sonra işe geri dönmektir.

Ne yazık ki, işe dönüş aynı zamanda çok uzun bir yolculuğun en erken kilometre taşlarından biridir. Büyük bir uyku düzensizliği, ev işleri, yeni hayatınızla ilgili iç mücadeleler ve bebek bakımı gibi tonla şeyle işe gidip çalışıyorsunuz. Elbette zor şeyler.

Ama sizi emin olarak birşey diyebilirim : Milyonlarca kadın bunu sizden önce başarıyla yaptı ve sizden sonra da yapacak. Bunu sende yapabilirsin.

Suçluluğa Karşı Çalışan Anneler

İşe Dönen Yeni Annelerin Bilmesi Gerekenler

1) Alışmak biraz zaman alacak.

2) İşe döndüğünüzde, ne kadar verimli hale geldiğinize şaşıracaksınız .

3) Her şeyi aynı yapamazsın. Evi tertemiz tutmak, her akşam ertesi güne yemek yapmak, işte çalışmak, bebek kilolarından kurtulmak… Kendinize gerçekçi olmayan beklentiler yüklemeyin. Bir annenin hayatı bir maratondur ve siz daha yeni başlıyorsunuz.

4) Siz işteyken bebeğinizin sizi özleyeceğinden endişe mi duyuyorsunuz?. Bebeklerin bir zaman duygusu yok, bu yüzden dokuz saattir olmadığınızı fark etmedi. Ve tahmin et ne oldu? Anılar da oluşturmuyorlar. Yani yokluğunu gerçekten fark eden tek kişi sensin.

5) Daha önce hiç düşünmediğiniz bazı şeyleri düşünmeye başlarsınız. Örneğin kreş saatleri gibi… 

6) Evde ve işte kendinize karşı sabırlı olun.

7) Hayat çalışan anneler dahil herkes için zor. “Ebeveynlikte ve hayatta, adalet veya servet garantisi yoktur. Yapabileceğin tek şey cesur bir yüz ifadesi takınmak ve devam etmek.”

Sonuç olarak, suçluluğa karşı çalışan annelerin dengeleyebilmek için öncelikle kendilerine özen göstermeleri ve destek almaları önemlidir. Bu sayede hem iş hem de aile hayatlarını etkin bir şekilde yönetebilirler.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın