Sade Pilav Tarifi

1065 0
Sade Pilav

Sade Pilav Tarifi

Merhaba Güzel Dostlarım,

Sade pilav, yemekler arasında yapılması en basit ama kıvamını tutturmanın en zor olan yemektir. Tam uyum sağlandığında gerçekten güzel bir ara yemek olacaktır. O zaman başlayalım.

Sade Pilav Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 2 su bardağı pirinç,
 • 3 su bardağı sıcak su,
 • 2 yemek kaşığı tereyağı,
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 1 tutam tuz (Tuzda net bir şey belirtemiyorum çünkü bana tuzsuz gelen size tuzlu gelebilir. O yüzden sıcak suyu ekledikten sonra tadına bakım eksikse tuz ekleyin)

Hazırlanışı

Yapmadan yarım saat önce pirinci alıp iyice yıkadıktan sonra üzerine sıcak su ekleyip yarım saat bekletiyoruz. Yarım saat geçtikten sonra tereyağını ve sıvı yağı tencere atıp eriyene kadar bekletiyoruz. Yağ yanmaya başlayınca üzerine yarım saat sıcak suda beklettiğimiz ve suyunu süzdüğümüz pirinci ekliyoruz ve tuzla kavuruyoruz. Daha sonra üzerine 3 su bardağı sıcak suyu ekleyip tüm bu karışımı karıştırıyoruz (İşte tam burada pilavın suyunun tadına bakın eğer tuzu sizin için uygunsa sorun yok ama tuzsuz gelirse tuz ekleyebilirsiniz). Pilavın suyu kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra ocağın küçük bölümüne alıp düşük ateşte bekletiyoruz. Ara ara kaşığımızla ufak ufak tadına bakalım. Piştikten sonra uçaktan alalım üzerine havlu sarıp demlenmeye bırakalım. Yarım saat sonra pilavı karıştırıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Gelecek misafire böle pilavın ölçüsü değişebilir. Bu durumda malzemelerin ölçülerini bir artırın. Yani 3 su bardağı pirinç 4 su bardağı sıcak su olur.

Sade Pilavın Yanına Ne İyi Gider?

 1. Etli Patates Yemeği,
 2. Taze Fasulye,
 3. Kıymalı Patlıcan Yemeği,
 4. Kıymalı Taze Fasulye,
 5. Kıymalı Nohut Yemeği,
 6. Tavuk Sote,
 7. Bezelye Yemeği,
 8. Mevsim Salatası,
 9. Sulu Köfte,
 10. Kabak Yemeği,

Sade pilav tarifi yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın