Sade Bulgur Pilavı

1756 0
Sade Bulgur Pilavı

Sade Bulgur Pilavı

Merhaba Güzel Dostlarım,

Pirinç pilavı olur da Sade Bulgur Pilavı olmaz mı? Sütün artmasını sağlayan nefis bulgur pilavının tarifini de şuraya bırakalım. Tam uyum sağlandığında gerçekten güzel bir ara yemek olacaktır.

Sade Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Sade Bulgur Pilavı Malzemeleri

 • 2 su bardağı bulgur,
 • 3 su bardağı sıcak su,
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ veya tereyağı,
 • 1 tutam tuz (Tuzda net bir şey belirtemiyorum çünkü bana tuzsuz gelen size tuzlu gelebilir. O yüzden sıcak suyu ekledikten sonra tadına bakım eksikse tuz ekleyin)

Sade Bulgur Pilavı Hazırlanışı

Bulgurları iyice yıkıyoruz ve suyunu süzüyoruz. Tencereye tereyağı ve sıvı yağı tencere atıp eriyene kadar bekletiyoruz. Yağ yanmaya başlayınca üzerine bulguru ekliyoruz ve tuzla kavuruyoruz. Daha sonra üzerine 3 su bardağı sıcak suyu ekleyip tüm bu karışımı karıştırıyoruz (İşte tam burada pilavın suyunun tadına bakın eğer tuzu sizin için uygunsa sorun yok ama tuzsuz gelirse tuz ekleyebilirsiniz). Bulgur pilavının suyu kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra ocağın küçük bölümüne alıp düşük ateşte bekletiyoruz. Ara ara kaşık ucu ile ufak ufak tadına bakıp pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Piştikten sonra uçaktan alalım üzerine havlu sarıp demlenmeye bırakalım. Yarım saat sonra bulgur pilavını karıştırıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Gelecek misafire böle pilavın ölçüsü değişebilir. Bu durumda malzemelerin ölçülerini bir artırın. Yani 3 su bardağı pirinç 4 su bardağı sıcak su olur.

Sade Bulgur Pilavının Yanına Ne İyi Gider?

 1. Zeytinyağlı Kabak,
 2. Yayla Çorbası,
 3. Etli Patates Yemeği,
 4. Nohut Yemeği,
 5. Patlıcan Yemeği,
 6. Yoğurt,
 7. Cacık,
 8. Çoban Salata,
 9. Turşu,
 10. Patates Kızartması,

Sade Bulgur Pilavı yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın