Kışın Doğan Bebekler İçin İhtiyaç Listesi

311 0
Kışın Doğan Bebekler İçin İhtiyaç Listesi

Kışın Doğan Bebekler İçin İhtiyaç Listesi

Merhaba Güzel Dostlarım,

Eğer benim gibi sizin de bebeğiniz kış bebeğiyse araştırmanız gereken şey yeni̇doğan bebek ihti̇yaçları li̇stesi̇nin yanı sıra “kışın doğan bebekler için ihtiyaç listesi” olması gerekecektir.

Kış güzel bir mevsim ancak zorlukları da var özellikle doğumunuz bu mevsime denk geldiyse… Artık düşünmeniz gereken bir de bebeğiniz var ve onu bu dönemde özellik soğuktan korumanız gerekecektir. Bebek bezleri, ıslak mendiller ve tulumlar gibi olağan temel ihtiyaçların yanı sıra, bebeğinizi soğuk havadan korumak için ekstra gereklilikleri de düşünmeniz gerekiyor.

Kış Bebeklerinin Neden Özel İlgiye İhtiyacı Var?

Kışın Doğan Bebekler İçin İhtiyaç Listesi

Muhtemelen sonsuz liste oluşturabilirim.  Ancak şimdilik aşağıdaki maddeler üzerinden gidebiliriz.

 • Sıcaklık : Bebekler vücut ısısını yetişkinlerden dört kat daha hızlı kaybeder, ayrıca vücut yağları da daha azdır. Vücut sıcaklıklarını düzenleyemedikleri için, onları koruyacak doğru kışlık giysi sahip olmaları önemlidir.
 • Rahatlık : Bebekler ihtiyaçlarını tam olarak dile getiremedikleri için, soğuk havalarda rahat etmelerini sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapmanız, bebeğiniz ağlarken sorunun ne olduğunu daraltmanıza yardımcı olacaktır.
 • Mikroplar: Bu hayatın bir gerçeği, ancak kış aylarında her zamankinden daha fazla soğuk algınlığı ve grip olur. Bu listedeki bazı maddeler, bebeğinizi mikroplardan korumaya ve bebeğinizin kapabileceği herhangi bir hastalıkla başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Kışın Doğan Bebekler İçin İhtiyaç Listesi

Yeni doğan bebeğinizi kışın sıcak tutmak için elinizin altında bulundurmanızı önerdiğim bazı giysiler aşağıdaki gibidir:

 • Kış şapkası : Tıpkı yetişkinler gibi bebekler de başlarından çok fazla ısı kaybeder.
 • Çoraplar/Patikler: Vücutta ısının kaçtığı başka bir nokta ayaklardır. Bazen çorapta yetmez bu aşamada patik daha yararlı olacaktır.
 • Uzun Kollu Tulum: Kışın yeni doğan bebeğinizi rahat tutmak için katmanların en iyi seçenek olduğunu unutmayın. Yeni doğan bebeğinizin temel eşyalarına uzun kollu tulumlar ekleyin.
 • Kar Kıyafeti: Sıcak tutan bir bebek kar tulumu, dışarıda olduğunuz zamanlar için olmazsa olmazdır. Nadiren dışarıda olacağınızı düşünseniz bile, bebeğiniz için sıcak tutan açık hava kıyafetleri bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Her gün yürüyüşe çıkmak, annenin ruh sağlığı için harikalar yaratır.
 • Bebek eldivenleri (iç mekan için): Bunlar sadece bebeğin yüzünü kaşımasını engellemekle kalmaz aynı zamanda bebek eldivenlerinin ayrıca bu küçük uzuvları sıcak tutma avantajı da vardır.

Yeni Doğan Bebeklerin Kış Uykusu İhtiyaçları

Kışın Doğan Bebekler İçin İhtiyaç Listesi

Yeni doğan bebeğinizi kış aylarında uyurken rahat ve güvenli tutmak çok önemlidir. Aşırı ısınma, Ani Bebek Ölümü Sendromunun (SIDS) olası nedenlerinden biridir, bu nedenle yeni doğan bebeğinizi aşırı ısınmasına neden olacak kadar çok sarmamak önemlidir.

Kış aylarında bebeğinizin uyku kıyafetlerinde dikkate almanız gereken bazı pratik zorlukları vardır. Geceleri alt değiştirirken altlarına kolayca erişmenizi sağlayacak pijamaları seçin mesela.

İşte kışın iyi bir uyku çekmeniz için yapmanız gerekenler:

 • Patikli Pijama: Kışın ılıman bir iklimde yaşıyorsanız pamuklu pijama takımı iyi bir seçimdir. Daha da soğuk iklimler için polar pijamalar harika bir seçimdir.
 • Giyilebilir battaniyeler: Bu tür battaniyeler bebeğinizi sıcak tutacak, kundaklayacak ve normal bir battaniyenin boğulma tehlikesini ortadan kaldıracaktır.
 • Bebek Buhar Makinesi: Bebeğinizin odasındaki havayı nemli tutmak kışın kuru ciltle savaşmaya yardımcı olur VE odayı şaşırtıcı bir şekilde daha sıcak tutar.
 • Termometre: Artık birçok bebek monitöründe oda sıcaklığı sensörleri bulunmaktadır. Oda sıcaklığı ayarladığınız sıcaklığın üstüne veya altına düştüğünde monitörü alarm verecek şekilde bile ayarlayabilirsiniz. Yada daha ucuz bir seçenek de , bebeğinizin odası için bunun gibi  bir termometre satın almaktır.

Kış Bebeklerinin Yeni Doğan Bebeğinizi Sağlıklı Tutmak

Kışın yeni doğmuş bir bebek sahibi olmanın en endişe verici yanlarından biri onları mikroplardan korumaktır. İşte yeni doğan kış bebeğinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak bazı ürünler:

 • Termometre: Bebeğinizin kendini iyi hissetmediğini gördüğünüzde veya ateş sorunu yaşadığını anladığınızda bir termometreye ihtiyacınız olacaktır.
 • D Vitamini : Kemik, diş, beyin gelişimi ve bağışıklık sistemi için gerekli olan bir vitamindir. Doktorlar, emzirilenler de dahil olmak üzere tüm bebekler için günlük  D Vitamini takviyesi önermektedir.
 • Burun Frida – Bu aparat ürkütücü görünebilir ama üşüttüğünde bebeğinizin burnunu açmak için çok faydalıdır.
 • Emzik Mendili: Bebeğinizin emziği veya biberonu yere düşerse, bu mendiller mikropları temizleyebilirsiniz.

Kışın doğan bebekler için ihtiyaç listesi yazımı okudunuz. Aşağıdaki konularda ilginizi çekebilir.

Yenidoğan Ziyaretinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni̇doğan Bebek İhti̇yaçları Li̇stesi̇

Evde Lohusa Şerbeti Nasıl Yapılır?

 


Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın