Yenidoğan Ziyaretinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

784 0
Bebek Görmeye Giderken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yenidoğan Ziyaretinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba Güzel Dostlarım,

Yeni doğan ziyaretinde dikkat edilmesi gerekenler konusunu yazmak istedim çünkü hangi tarafta olursanız olun dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Belki ziyaret eden sizsinizdir, belki de sizin bebeğinizi ziyarete geldiler önemli değil. Bu kurulların yazılı olmasını gerek yok. Zaten maddeleri yazdıktan sonra sizde anlayacaksınız ki bunlar genel kurallar.

Sigara

Bunu yazmama bile gerek yok ama yine de yazdım hatta en başa yazdım. Bebeğin olduğu yerde sigara içilmeyeceğine eminim ama ben evde bile içilmemesinden yanayım. Sigara içen bir tanıdığınız bebeğinizi kucağına almak isterse veya siz sigara içiyorsanız ellerin temizliğinden emin olun hatta sigara dumanı kıyafetlere bile geçebiliyor o yüzden bebeğin teninin kıyafetlere direk temasını engelleyin.

El Yıkamak

Dışarıdan gelen kimse bebeği kucağına almadan önce elini mutlaka sabunlasın ve temizce yıkasın.

Daha Büyük Çocuklara Dikkat

Yeni doğan bebekten daha büyük çocuklar, bebeği sevmek isteyebilirler onlar sizin gözetiminizde sevsinler. Bazen daha büyük çocuklar isteyerek veya istemeyerek bebeklere zarar verebilirler.

Bebeği Uyandırma

Misafiriniz bebeği görmek için onu uyandırmanızı isteyebilir. Bunu sakın yapmayın. Bu dönemde bebeklerin uykusu bir kaçarsa daha uyumaz ve almaları gereken uykuları vardır.

Bebeği Öpmek

Yeni doğmuş bebeğin vücudu çok hassastır ve bağışıklık sistemi daha yeni yeni gelişiyordur. Bu yüzden sizde bir hastalık olmasa bile ufak bir uçuk, sivilce vs. fark etmeseniz de ona zarar verebilir.  Onun öpülme ve mıncırma zamanlarına daha var o yüzden sabredin ve büyümesini bekleyin. Çok öpmek isterseniz elinden veya ayağından öpebilirsiniz. Tabii öncesinde anneden veya babadan izin almayı unutmayın.

Misafirinizin Hastalık Durumu

Evet biraz abartılı gelebilir ama öyle eğer hastaysa misafiriniz bebeği vermeyin. Veya siz misafirliğe gittiyseniz bebeği almayın. Hastalık bebeğe geçebilir tedbirinizi alın.

İstenmeyen Tavsiyeler

Yeni anne babalara, eski anne babalar bebekle alakalı öğrendiklerini söylemeye heveslidir. Çoğu kez iyi niyetli olarak bu tavsiyeler verilir. Ama herkes çocuğunu bildiği gibi büyütür siz bebekle alakalı çok fazla tavsiye vermeye hevesli olmayın.

Ziyarete Gitmeden Önce Haber Verin

Bir bebeği görmeye gideceksiniz mutlaka öncesinde haber verin ve müsait olup olmadıklarını sorun. Ve mutlaka zamanına gidin belki öncesi ve sonrasında ev sahibinin başka planları vardır.

Yeni doğan ziyaretinde dikkat edilmesi gerekenler yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın