Kediler Neler Yememeli

147 0
Kediler Neler Yememeli

Kediler Neler Yememeli

Konu kedinize geldiğinde, beslenme ihtiyaçları için en iyi kedi mamasına sahip olduğundan emin olmak istersiniz. Zaman zaman ona sofra artıkları ve özel yiyecekler vermek isteyebilirsiniz, ancak bazı yiyeceklerin onun için zehirli olabileceğini unutmayın.

Kediler Neler Yememeli?

Kediler Neler Yememeli

Kediler için sağlıklı ve güvenli bir beslenme düzeni oluşturmak önemlidir. Kedilerin yememesi gereken bazı yiyecek ve maddeler şunlar olabilir:

Çiğ Yumurta

Tıpkı insanlarda olduğu gibi çiğ yumurta tüketimi kedilerde de salmonella (bakteri) zehirlenmesine neden olabilir. Hastalığın semptomları değişkendir ancak kusma, ishal ve uyuşukluk içerebilir. Salmonella ve E. coli de insanlara bulaşabilir, bu nedenle yemek pişirdikten sonra ellerinizi uygun şekilde yıkamaya dikkat edin ve kedinizi bu çiğ yiyeceklerden uzak tutun. Çiğ yumurtalar ayrıca cilt ve tüy problemlerine yol açabilen bir enzim içerir. Kedinizin çiğ kemik yemesini de önleyin; kemiklerle boğulabilir, sindirim sistemini yaralayabilir veya dişlerine zarar verebilir.

Süt ve Süt Ürünleri

Kediniz süt içmekten hoşlansa da, bu onun için iyi değildir. Kediler sütteki laktozu sindirmekte zorlanırlar, bu da mide rahatsızlığına veya ishale neden olabilir.

Sarımsak ve Soğan

Soğan, sarımsak, arpacık ve yeşil soğan, kedinizin kırmızı kan hücrelerine zarar verebilir ve kansızlığa yol açabilir. Bu yiyecekler, büyük miktarlarda yenildiğinde tipik olarak zehirlidir. Uyuşukluk, halsizlik, iştah azalması, soluk diş etleri ve turuncu ila koyu kırmızı idrar belirtileri olan kediler derhal veterinere götürülmelidir.

Üzüm ve Kuru Üzüm

Üzüm ve kuru üzüm, böbrek hasarına neden olabilecek zararlı bileşenler içerebilir.

Çikolata ve Kafeinli İçecekler

Çikolatanın köpekler için ölümcül olabileceğini hepimiz duyduk ama kediler için de aynı derecede zehirli. Çikolata, kusma ve ishale, yüksek vücut ısısına, kas titremelerine, anormal kalp ritmine, karın rahatsızlığına, artan susama ve nöbetlere neden olabilen metilksantin adı verilen maddeler içerir.

Tavuk Kemikleri

Pişmemiş tavuk kemikleri keskin olabilir ve kedilerin boğazına veya bağırsaklarına zarar verebilir.

Alkol ve Çiğ Hamur

Alkollü içecekler ve alkol içeren yiyecekler kediniz için tehlikeli olabilir. Yutulması kusma, ishal, titreme, oryantasyon bozukluğu, nefes almada zorluk, koma ve hatta ölüme neden olabilir. Kedinizi çiğ hamurdan uzak tutmanız da önemlidir. Çiğ hamur midede genişlemeye neden olur. Kedinizin az miktarda bile olsa alkol aldığını düşünüyorsanız, onu hemen veterinere götürün.

Tuzlu Yiyecekler

Fazla tuz, kedilerde tuz zehirlenmesine yol açabilir.

Yemek Artıkları

Baharatlı, yağlı veya tuzlu insan yiyecekleri kedilere zarar verebilir.

Yer Fıstığı ve Fındık

Bazı yer fıstığı ve fındık türleri kediler için zararlı olabilir.

Ham Et

Kedilere çiğ et vermek, bakteri veya parazit bulaşma riskini artırabilir.

Kedinize uygun bir ticari kedi maması vermek, dengeli ve sağlıklı bir beslenme sağlamak için en iyi seçenektir. Eğer kedilere ev yapımı yiyecek vermek istiyorsanız, bir veteriner hekimle konuşarak doğru beslenme planı oluşturmanız önemlidir. Kedilerinizi sağlıklı ve güvende tutmak için hangi yiyecekleri vermeyeceğiniz konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Kediler Neler Yememeli yazımı okudunuz. Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın