Kediler İçin Zehirli Bitkiler

132 0
Kediler İçin Zehirli Bitkiler

Kediler İçin Zehirli Bitkiler

Bitki ve çiçeklerle dekorasyon yapmak, evinizi güzelleştirmenin harika bir yoludur, ancak en sevdiğiniz bitkilerden bazıları kedi dostunuz için zehirli olabilir. Çoğu kedi olağandışı herhangi bir şeyi yemekten çok çekinir, bu da veterinere götürülen bitki zehirlenmesi vakalarının nadir olduğu anlamına gelir. Bir kedi hastalandığında, bunun nedeni genellikle kürküne veya patilerine bir şeyin sürtülmesi ve daha sonra bakım sırasında bunları yutmasıdır.

Kediler İçin Zehirli Bitkiler Nelerdir?

Kediler İçin Zehirli Bitkiler

Ev bitkilerinden bahçe bitkilerine, sebzeler ve otlar da dahil olmak üzere, kediler için zehirli olan bitki ve çiçeklerden sadece bir kaçı aşağıdaki gibidir.

1. Zambaklar:  Zambakın yaklaşık 90 tür vardır. Hangi türü olursa olsun hepsi kediler için zehirli bitkilerdir. Aslında, kedi dostunuz için en zehirli bitkilerden biridir; yutulması ani böbrek yetmezliğine yol açabilir.

2. Okaliptüs: Lif açısından zengin olmasına rağmen, okaliptüs sağlıklı beslenmenin bir parçası değildir – yapraklar, koalalar ve birkaç yabani kuş türü dışında çoğu hayvan için zehirlidir.

3. Yeşim Bitkisi: Yeşim bitkisi gibi sulu bitkiler, az bakım gerektirdikleri ve güzel oldukları için yeşil yapraklı olmaları yüzünden mükemmel bir seçenektir. Ne yazık ki, yeşim bitkisi aynı zamanda kediler için zehirli olan birkaç sulu bitkiden biridir.

4. Soğan: Soğan, dünyanın dört bir yanında, yemek sofralarının temelini oluşturur. Ancak soğanın yanı sıra sarımsak, pırasa, yeşil soğan, ve arpacık, kediler ve köpekler de dahil olmak üzere birçok hayvan için zehirlidir.

5. Domates: Domatesin meyvesi kediniz için zararsızdır ancak gövdesi ve yaprakları zehirli olabilir.

6. Nergis: Güzel rengi ve şahane kokusu olmasına rağmen tehlikeli bir bitki olabilir. Ama güzellikleri sizi aldatmasın. Yapılan bir araştırmaya göre nergis çiçekleri, yaprakları ve soğanları kediler için zehirli olabilir.

7. Sümbül: Güzel kokulu sümbül, güzelliğine rağmen, kediniz için tehlikeli olabilecek alkoloidler içerir.

8. Açelyalar: Ormangülü ailesinin bir parçası olan açelya, tüm bitkinin bir kedi için gastrointestinal, kardiyovasküler veya merkezi sinir sistemi sorunları içerebilecek zehirli kabul edilebileceği küçük, yaprak döken bir türdür.

Kedimde bitki zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Kedinizin zehirlendiğini düşünüyorsanız derhal veterinerinize başvurun. Hastalık belirtilerinin gelişmesini beklemeyin.

Zehirlenme belirtileri şunları içerebilir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

  • tükürük
  • kusma
  • ishal
  • seğirme
  • uydurma
  • nefes alma zorlukları
  • şok
  • yıkılmak
  • koma

Kediler İçin Zehirli Bitkiler yazımı okudunuz. Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın