Gündemin ve Geleceğin En Popüler Konusu Yapay Zeka

54 0

Gündemin ve Geleceğin En Popüler Konusu Yapay Zeka

Son birkaç yıldır ve özellikle bu yıl popülaritesini arttıran en önemli konulardan birisi hiç şüphesiz yapay zeka. İnsan beyninden daha fonksiyonlu olması, büyük analizler ve veriler toplayabilen, bu sayede gündelik yaşamımızı oldukça kolaylaştıran bu teknoloji artık neredeyse hepimizin hayatında. Çeşitli algoritmalar, matematiksel verilerle beraber en büyük şirketlerden en küçük kurumlara kadar bu teknoloji ile iç içeyiz. Öyle ki; bazılarımız gün içinde yapacağı yemeği, giyeceği kıyafeti hatta gezeceği yerleri bile yapay zekaya sorup tüm gününü bununla yönetebiliyor.

Peki hayatımızda bu kadar çok yer kaplayan ve fazlaca öneme sahip olan yapay zekaya güvenmeli miyiz? Ne kadar güvenmeli veya ne kadar hayatımızın içine dahil etmeliyiz, artıları ve eksileri ile bu konuyu ele alalım.

Gündemin ve Geleceğin En Popüler Konusu Yapay Zeka

Yapay Zekaya Ne Kadar Güvenmeliyiz?

Gelişen teknolojiyle beraber, yukarıda da anlattığımız gibi yapay zeka ve teknoloji artık hayatımızın tamamen içerisinde. Artık neredeyse bütün devlet kurumlarında, alışveriş merkezlerinde, adım attığımız her yerde yapay zeka kullanılıyor. Dolayısıyla gün içerisinde ki bütün işlemlerimiz için bu teknolojiyi kullanıyoruz. Bu teknoloji içerisinde kimlik kartlarımız, banka kartlarımız, özel hayatımız vb. gibi birçok önemli bilgiler de bu teknoloji ile iç içe.

Ne yazık ki hayatımıza giren bütün teknolojik uygulamaların açıkları olduğu gibi, yapay zekanın da bazı açıkları mevcut. Dolandırıcı ve kötü niyetli insanlar bu teknolojinin de bazı açıklarını bulup kötü niyetli bir şekilde kullanıp hayatımızı zorlaştırabiliyorlar. Neyse ki bu suç unsurları için de devletimiz birtakım cezai işlemler uygulamakta. Devletimizin cezai işlemlerinin yanı sıra, mağdur olmamak için bizim de birtakım önlemler almamız bizi bu tip dolandırıcılardan korumada etkili olacaktır.

  • Öncelikle kullandığınız uygulamalar ve sosyal medyalarda mutlaka güçlü şifrelemeler yapmanız ve yaptığınız şifrelemeyi unutmayacağınız şekilde bir yere kaydetmeniz çok önemlidir.
  • Kullanılan sosyal medya veya uygulamalar içinde kesinlikle finansal bilgilerinizi ve özel bilgilerinizi yayınlamamanız gerekmektedir.
  • Özellikle sosyal medya şifrelemelerinde kullanılan çift aşamalı şifrelemeyi kullanmanız tavsiye edilir.
  • Kullandığınız sosyal medya veya genellikle bankacılık işlemlerinde kullanılan uygulamalardan gelen “hesabınıza farklı bir oturumdan giriş yapıldı” uyarısı olduğunda seri bir şekilde şifrelerinizi değiştirmeyi ve varsa banka kartınızı kapattırmanız önerilir.

Bu yöntemler ile kullandığınız bütün yapay zeka uygulamalarını daha güçlü hale getirebilir ve dolandırıcılardan korunabilirsiniz.

Gündemin ve Geleceğin En Popüler Konusu Yapay Zeka

Yapay Zekanın Hayatımıza Olumlu Etkileri

Yukarıda saydığımız olumsuz etkileri ve korunma yollarını bir kenara bırakacak olursak aslında yapay zekanın hayatımıza olumlu etkileri çok daha fazladır. Sağlık sektöründen gıdaya, basit bir kahve içmeye gittiğimiz mekandan herhangi bir devlet kurumuna kadar aklınıza gelecek her alanda yapay zeka bizimledir. İşlemlerimizi artık tamamen buralardan yapmanın sıra insanlara iş arayan insanlara da bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Yapay zeka üzerinden yasal yollarla para kazanmak, yapay zekanın bize sunduğu uygulamalar neticesinde hayatımızı düzene sokmak, düzenli spor yapmak hatta kalori hesabı yapan uygulamalar sayesinde beslenme düzenimizi bile bu yapay zeka sayesinde planlayabilir, düzene koyabiliriz. Saymakla bitiremeyeceğimiz yapay zekanın olumlu etkilerinden bir kısmını sizler için derledik.

  • Yapay zekanın en çok konuşulan ve başvurulan yöntemlerinden biri tabi ki para kazanmak. İnsanlar değişen gündem ve teknolojiyle beraber artık evden çalışmaya oldukça istekli hale geldiler. Bunun için çeşitli kurslar, seminerler verilmekte olup farklı bir iş kapısı imkanı sunuyor. Güvenilir olduğundan emin olduğunuz uygulamalardan yazılım, donanım, e-ticaret vb. alanlara yönelip bunlar hakkında eğitim ve bilgi aldıktan sonra bunu bir kazanç kapısı haline getirebilirsiniz.
  • Gün içinde beslenme düzeninize de yapay zeka uygulamaları ile beraber bir planlama yapabilirsiniz. Kalori hesabı yapabilen, hangi saatlerde ne kadar su tüketmenizi uyaran, düzenli spor setlerini sizler için hazırlayan uygulamaları kullanarak belli hedeflerinize ulaşabilirsiniz.
  • Bir iş yerinde veya okumakta olduğunuz okulda sizden istenen büyük analizli verileri, tablo ve şablonları, matematiksel çeşitli algoritmaları yapay zeka sayesinde daha kolay hale getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın