Doğum Çantasına Ne Konur

62 0

Doğum Çantasına Ne Konur

Doğum Çantasına Ne Konur sorusu bebek sahibi olmaya hazırlanan annelerin aklında ki tek ve önemli bir sorudur aslında.

Kariyer yapıyorsun, aşık oluyorsun, evleniyorsun ama bebeğini kucağına alana kadar hep bir şeylerin eksik olduğunun farkındasın. Daha öncesinde kendi için yaşayan kazandığını harcayan kişi gidiyor yerine hep davranışlarından kızdığın annen geliyor. Sen fark etmeden annen gibi oluyorsun. Çünkü sen anne oluyorsun. Cennet neden annelerin ayaklarının altında şimdi daha iyi anladım. Uyku yok ama hayatında bir sürü şey var. Temizlik var mesela, yemek var, ütü var seni bekleyen bebek var hatta doğurmasam da bende bir bebek daha var. Eminim sizde de bu koca bebekten vardır.

Ben bugün size doğum çantası ne konurdan bahsedeceğim. Sizin gibi bende araştırdım ve bin türlü şey gördüm. Büyük bir bavul hazırlamanıza gerek yok öncelikle bunu söylemem lazım. Sırasıyla güzel annelerimize doğum konusunda tecrübeli bir anne olarak yazacağım ve her maddeyi açıklayacağım.

Doğum Çantası Ne Zaman Hazırlanmalı?

Doğum çantasını hazırlamaya başlamak için genellikle hamileliğinizin son aylarını hedefleyebilirsiniz, çünkü bu dönemde doğum anı daha yakınlaşmış olur. İşte doğum çantasını hazırlamaya ne zaman başlamanız gerektiği hakkında bazı rehberler:

 1. 32-36. Haftalar: Genellikle 32 ila 36 haftalık hamilelik dönemi doğum çantasını hazırlamak için ideal bir zaman aralığıdır. Bu dönemde, doğumun beklenen süresine yaklaşmış olursunuz ve ani bir doğum ihtimaline karşı hazırlıklı olursunuz.
 2. Doktorunuzun Tavsiyeleri: Doktorunuz veya doğum uzmanınız, size doğum çantasını ne zaman hazırlamanız gerektiği konusunda önerilerde bulunabilir. Her hamilelik farklıdır ve bazı durumlarda daha erken veya daha geç hazırlık yapmanız gerekebilir.
 3. Planlı Kesimler veya Önceki Tecrübeler: Eğer daha önce planlanmış bir sezaryen veya başka tıbbi sebeplerle bir doğum yaşadıysanız, doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Planlı bir doğum varsa, doğum çantanızı daha önce hazırlayabilirsiniz.
 4. İkizler veya Üçüzler: İkiz veya üçüz bebekler bekliyorsanız, doğum çantanızı daha erken hazırlamak önemlidir, çünkü çoklu gebeliklerde erken doğum riski daha yüksektir.

Doğum çantası içeriği kişisel tercihlere ve hastanenizin politikalarına bağlı olarak değişebilir, bu nedenle hastanenizin veya doğum merkezinin önerilerini dikkate almalısınız. Tipik olarak, doğum çantası bebek bezi, bebek giysileri, kişisel hijyen ürünleri, belgeler, iletişim bilgileri, kıyafetler ve rahatlamanızı sağlayacak öğeler gibi temel ihtiyaçları içerir.

Her durumda, doğum çantanızı hazırlamak için erken başlamak, son dakika stresini önler ve beklenmedik bir durumda hazırlıklı olmanıza yardımcı olur. Ayrıca, doğum çantasını hazırlamak için yardım alabileceğiniz bir arkadaş veya aile üyesi ile işbirliği yapabilirsiniz.

Doğum Çantası Listesi

Anne için ayrı bebek için ayrı olarak çanta hazırlamanız gerekecektir. Tabii ki sizde ekleme yada çıkarma yapabilirsiniz. Benim doğum çantası listesi tavsiyem aşağıdaki gibi olacaktır.

Doğum Çantasına Bebek İçin Ne Konur?

Doğum çantasına bebek için konulmasını gerekler;

 1. Hastane çıkışı: 5’li veya 10’lu set olarak satıyorlar bu şekilde alsanız yeterli oluyor. Hastane çıkış setinin içerisinde;
 2. Çıtçıtlı badi
 3. Battaniye
 4. Eldiven
 5. Şapka
 6. Çorap
 7. Pijama takımı ( bir tane daha kendiniz alabilirsiniz)
 8. Battaniye
 9. 2-3 tane çıtçıtlı badi : Hem hastaneden çıkarken hem de sonrasında en aktif kullanacağınız kıyafet olacak. Hastanede kaç gün kalacağınızdan tam emin olamadığım için bu şekilde belirttim sayıyı arttırabilirsiniz.
 10. Bebek bezi :  Göbek bağı oyuntulu olması lazım daha uygun olur eğer bu şekilde bulamaz veya alamazsanız normal bezinizi dışarı doğru katlamakta uygun olacaktır. Ben molfix kullanmıştım sorun yaşamadım siz hangisini kullanmak isterseniz alabilirsiniz.
 11. Islak Mendir :  Yeni doğan bebeklerimiz ciltleri çok hassas olduğu için ıslak mendil çok önemli. Ben ilk başta Uni Baby’nin sıradan bir bebek ıslak mendilini almıştım ancak pişik başlangıcı olunca, yine Uni Baby’nin yeni doğan ıslak mendili ile değişiklik yaptım sizde de tavsiye ederim.

Doğum Çantasına Anne İçin Ne Konur?

Doğum Çantasına Ne Konur

 1. Pijama takımı : Veya gecelik bir de yedek için alabilirsiniz.
 2. Emzirme sütyeni ve göğüs pedi : Hayat kurtarır sakın unutmayın.
 3. Çorap ve Patik : Doğumda sonra baya kan kaybediyoruz ve emzirdiğimiz için kendimizi sağlama almamız lazım. Malum sizin gazınız emzirme sonrasında bebeğe geçiyor ve bebeğin gazı oluyor.
 4. Hasta Bezi veya Orkit : Doğum sonrası kanama bir süre devam edebiliyor.
 5. Havlu : Her hastanede vardır diye düşünüyorum yine de olmama ihtimaline karşılık yanıma almıştım sizde alın garanti olsun.
 6. Terlik : Doğumdan sonra rahat gaz çıkarabilmeniz için mutlaka yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ayakkabı ile yürüyüş yapamayız öyle değil mi?
 7. Hırka veya Yelek : Dediğim gibi kan kaybı olabileceği için üşürseniz diye tedbir amaçlı.
 8. Büyük kardeş için hediye: İkinci bebeği olan ebeveynler ilk çocukları üzülmesin diye hediye alıp yeni doğan kardeşi getirmiş gibi yapabilir.
 9. Eve dönerken giyeceğiniz kıyafetler
 10. Şarj aleti: hastanede kalma süresi uzaya bilir o yüzden şarj aletimizi alalım.
 11. Nakit para ve kredi kartı: Nakit olmadan bakkala bile gitmemek gerekiyor bu devirde. Nakit paranızı veya kartınızı almayı sakın unutmayın. Çantanızda mutlaka hazırda bulunsun aceleyle çıkarsanız unutabilirsiniz.

Ulaşım

Hastaneye veya ebelik ünitesine nasıl gideceğinizi planlamalısınız, çünkü oraya gece veya gündüz herhangi bir saatte gitmeniz gerekebilir. Arabayla gitmeyi planlıyorsanız, iyi çalıştığından ve dolapta her zaman yeterli benzin olduğundan emin olun. Başka biri sizi alacağını söylediyse, müsait olmaması ihtimaline karşı alternatif bir düzenleme yapın.

Doğum Çantası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Doğum Çantasına Ne Konur

Doğum çantası hazırlarken aşağıdaki faktörlere dikkat etmek önemlidir:

 1. İhtiyaçları Belirleme: İlk olarak, doğum sırasında ve sonrasında ihtiyacınız olabilecek öğeleri belirleyin. Hastane veya doğum merkezinizin politikalarına ve önerilerine göz atarak rehber alın.
 2. Temel İhtiyaçlar: Doğum çantası içeriği tipik olarak şunları içerir:
  • Bebek bezleri, giysileri ve battaniyeleri
  • Kişisel hijyen ürünleri (diş fırçası, diş macunu, sabun, şampuan)
  • Emzirme sütyeni ve göğüs pedleri (emziren anneler için)
  • Rahat kıyafetler (gece kıyafetleri ve gündelik giysiler)
  • Hastane kimliği, sigorta bilgileri ve diğer belgeler
  • İletişim bilgileri (telefon, telefon şarj cihazı)
  • Kamera veya video kamera (isteğe bağlı)
  • Bebek için araç koltuğu (evden hastaneye dönüşte)
 3. Rahat Giysiler: Hastanede veya doğum merkezinde giydiğiniz kıyafetler rahat ve kolayca açılır olmalıdır. Genellikle hastane verilen önlükleri veya hastane elbiselerini tercih edebilirsiniz.
 4. Hasta Kimliği ve Dokümantasyon: Kimliğiniz, sigorta bilgileriniz ve dokümantasyonunuz gibi önemli belgeleri yanınızda bulundurun.
 5. İletişim: Cep telefonunuz ve şarj cihazı gibi iletişim araçlarını hazırlayın. Ayrıca, hastane veya doğum merkezine gelmeden önce bir acil iletişim kişisi belirlemek de önemlidir.
 6. Kişisel İhtiyaçlar: Kişisel hijyen ürünleri, sabun, şampuan, diş fırçası ve diş macunu gibi kişisel ihtiyaçlarınızı unutmayın.
 7. Bebek İçin Malzemeler: Bebek bezleri, giysileri, battaniyeleri ve emzirme malzemeleri hazır olmalıdır. Bebeğinizin hastane çıkış kıyafetini ve bebek battaniyesini de unutmayın.
 8. Konfor Öğeleri: Rahatlatıcı ve stresi azaltıcı öğeleri getirmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin, müzik çalar, kitap, dergi veya kişisel bir örtü gibi öğeler.
 9. İhtiyaçlarınıza Özel: Bazı anneler özel bir şeyler getirmek isterler, bu kişisel tercihlere bağlıdır. Örneğin, özel bir yastık, fotoğraf albümü veya sevdiğiniz bir nesne.
 10. Liste ve Kontrol: Bir liste oluşturun ve bu listedeki öğeleri kontrol ederek çantanızı hazırlayın. İhtiyaçlarınızı ve aile yapınıza uygun özel gereksinimleri dikkate alın.

Doğum çantasını hazırlarken, özellikle doğumun planlı bir şekilde yapılmasını beklemiyorsanız, erken bir tarihte hazırlamaya başlayın. Ayrıca, doğum çantasını hazırlamak için yardım alabileceğiniz bir arkadaş veya aile üyesi ile işbirliği yapabilirsiniz.


Doğum Çantasına Ne Konur Yazımı okudunuz. Aşağıdaki konulara da göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Hamilelikte Nefes Darlığı

Anne Olunca Anlarsın: Lohusalık Dönemi

Gebelikte Tehlike Belirtileri


Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın