Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

615 0
Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

Merhaba Güzel Dostlarım,

Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir? İlk doğduğu günden bugüne, en dikkat edilmesi gereken konulardan biridir bebekte tırnak temizliği. Çünkü yanlış yapılması veya yapılmaması sonrasında bebeğinizi tehlikeye atabilirsiniz. O zaman gelin beraber bakalım.

Bebeğimin Tırnaklarını Kesmeliyim?

Evet kesinlikle kesilmesi veya törpülenmesi lazım. Bebeğimiz tırnaklarını bizim tırnaklarımıza göre haliyle daha yumuşak ve hassastır. Çabuk büyüyen tırnaklarını sanki bilerek yapıyormuş gibi kendisine zarar verir. Özellikle yüzüne ve bacaklarına hep zarar verir. Çabuk büyüyen tırnaklarını haftada iki veya üç defa kesmeniz gerekebilir.  Bir diğer konu ise tırnaklarını içerisindeki mikroplar. Bebekler 4.aydan sonra ellerini ağzına sokmaya bayılırlar ve tırnaklarının içerisinde pislikle hop ağzına.

Bebeğime Zarar Vermeden Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilir?

En uygun zaman uyuduğu zamandır. Size itiraz edemez ve elini çekerek sizi korkutamaz. Bir diğer iyi zaman ise banyo sonrası tırnaklarının en yumuşak olduğu zaman.

  • Tırnaklarını keserken ortamın ışık alan bir ortam olması lazımdır. Çünkü karanlık ortamda erlerini kesebilirsiniz,
  • Bebek makası ise tırnaklarını kesin,
  • Tırnaklarında kesemediğiniz kısımları için bebek törpüsü kullanın,
  • Eğer bebek uyanıkken tırnaklarını kesmek istiyorsanız ya dikkatini çekecek bir şey bulun ya da biri ellerini tutsun.
  • Eğer bu konuda tecrübesizseniz ilk bir ay tırnak kesmeyi siz yapmayın tecrübeli birinden destek alın.

Bebeğimin Tırnaklarını Ne Sıklıkla Kesmeliyim?

Yeni doğan bebeklerin tırnakları çabuk büyür. Sonraları daha yavaş büyüyecektir. Haftada iki-üç defa kesmeniz gerekebilir. Ayak tırnakları ise el tırnaklarına göre daha yavaş büyür o yüzden haftada bir veya iki haftada bir kesmeniz yeterli olacaktır.

Tüm ortam hazırsa küçük tırnak makasıyla minik tırnaklarını kesebilirsiniz. Çok derine girmeden kesin ve kalan kısmı törpüleyin.

Bebeklerin tırnakları nasıl kesilir yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın