Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

721 0

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Merhaba Güzel Dostlarım,

Bebekler ne zaman konuşmaya başlar konusu eminim benim gibi sizinde merakınız da. Helede sabah olanlardan sonra bebeğim çılgın çılgın çığlıklar atarken bir anda “anne” dedi sandım ve o kadar mutlu oldum ki. Babası olmadı hatta bebeğime trip bile attı:) Tabii ki dört aylık bebeğim konuşmadı öylesine çığlık arasından çıkan bir sesti ama olsun beni mutlu ettim mi? Etti.

Bebeğimizin hayatında kaçırmak istemeyeceğiniz şeyler vardır. Size ilk gülümsemesi ilk kahkahası (benim bebeğim ilk babasına kahkaha attı) ve ilk sözcüğü. Şimdiye kadar ağlamak bebeğimizin ilk iletişim aracıydı. Ağlar yemek yediririz, ağlar emziririz, ağlar kucağımıza alırız.

Bebeğinizin konuşmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Çocuğunuzla iletişim halinde olmanız, hangi ayında olursa olsun onunla konuşmanız ona şarkılar söylemeniz onun dil yeteneğinin gelişmesine yarar sağlayacaktır. Hiç durmadan sohbet etmeye gerek yok tabii ki ama bir arada oldukça ona sorular sormanız evle doğa ile ilgili konuşmanız yeterli olacaktır. Kitap okuyun mesela anlamıyor diye düşünmeyin. Kitap okumak onun sözcük dağarcığını geliştirecektir ve kitabın resimleri hayal dünyasını renklendirecek.

Bebeğiniz ne zaman konuşmaya başlar?

Konuşmaya başlamak yorucu bir süreçtir. Güzel bir sohbet edebilmesi için iyi bir kelime haznesinin olması lazım. Çoğu çocuk 11 ile 14 aylıkken ilk kelimesini söyler. Eğer biraz şanslıysak anne bile olabilir. Aylar geçtikçe bu durum ilerlemeye başlar o zaman gelin beraber her ay nasıl iletişim kurar bebeğimiz bizle yazayım.

3.ay – Size söyleyecek çok şeyi var ama anlaşamıyorsunuz o genelde söylenme şeklinde konuşur emerken bile mırıl mırıl sesler çıkarır. Bu ayda çevrede sesler dikkatini çekmektedir ve sizin sesiniz dahil tüm seslere dikkatlice bakar.

4/6 ay – Tekrar şeklinde olan daha basit kelimeleri “baba” “dede” gibi söylemeye başlar. Baba demesi babayı heyecanlandırmasın rasgele söylenen bir kelimedir bu😊 Bu dönemde adını söylediğinizde size bakabilir dikkatini rahatlıkla çekebilirsiniz.

7/12 ay- Ortak basit kelimeler ile konuşmaya yavaş yavaş başlayacaktır. “Merhaba, gel, git, güle güle, kedi, köpek, süt, mama” gibi.

13/18 ay – Artık yavaş yavaş birçok kelimeyi söyleme başlıyor. Bebeğimiz bu dönemde her ay bir iki kelimeyi dağarcığına ekler ama hâlâ yeteri kadar iyi cümleler kuramaz.

19/24 ay – Bu aylarda artık çocuğunuz diğer aylara göre daha güzel konuşmaya başlar. Küçük cümleler kurmaya başlar size kendini net anlatamadığı için bu durum sizi yorabilir. Bu dönemde bebeğiniz 200 kelimeyi dağarcığına ekledi bile.

Bebeğiniz konuşmaya başlarken yapılacaklar…

  • Bebeğinizle konuştuğunuz zamanlarda etrafta onun dikkatini çekecek şeyleri uzaklaştırın veya durdurun (televizyon vs.),
  • Uzmanlar, 2 yaşın altındaki çocukların televizyon izlememesi yoksa dil gelişiminin olumsuz etkileyeceğini düşünmektedir. Bu nedenle televizyon, telefon ve bilgisayardan uzak tutun,
  • Ona alacağınız oyuncaklar gelişimine katkı sağlayacaktır. Aylara göre oyuncak seçimi yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar? yazımı okudunuz. Benim yazacaklarım bu kadar. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın