Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar

172 0
Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar

Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar

Merhaba,

Bebekler ne zaman gülmeye başlar sorunu bende kızımın doğumdan sonra düşünmeye başladım. Şöyle bir gözlem yaptıktan ve araştırdıktan sonra şunu diyebilirim ki, bebekler genellikle 2-3 haftalıkken ilk gülüşlerini sergileyebilirler. Ancak 4-12 haftalık arasında daha sık gülmeye başlarlar. Bu ilk gülüşler genellikle rastlantısal olabilir ve daha çok uyku, yemek veya oyun sırasında görülebilir. Ancak, bebeklerin sosyal gülüşleri, yani sizinle veya başka bir kişiyle etkileşim içindeyken gülmeleri, daha geç bir dönemde ortaya çıkar. Bu genellikle 4-5 aylıkken başlar ve bebeklerin daha sık ve daha uzun süreli gülüşleri olur.

Bebekler Ne Zaman Sesli Gülmeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Gülmeye Başlar

Bebekler genellikle 4-5 ay arasında gürültülü bir şekilde gülemeye başlarlar, ancak her bebek için değişebilir. Bu öncesinde, bebekler eğlenme işaretleri olarak gülümseme ve “cöö” ifadelerini gösterebilirler, ancak henüz tamamen gelişmiş bir gülüş değildir. Gülme gelişimi, bebeklerin iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesiyle birlikte adım adım gerçekleşir. Bazı bebekler daha erken başlayabilirken, diğerleri biraz daha uzun sürebilir. Her bebeğin farklı olduğunu ve kendine özgü bir tempoda adımlar attığını unutmamak önemlidir.

Bebekler Ne zaman Bilinçli Gülmeye Başla

Bebeğinizin uykusunda gülümsediğini görmek kesinlikle harika bir duygudur. Onun o harika suratı her zaman insanı mutlu eder. Bebekler ortalama olarak 2. ayından itibaren bilinçli olarak gülmeye başlar. Örneğin, tanıdık bir insan sesi duyduklarında veya tanıdık bir yüz gördüklerinde.

Bebeğinizi gülümsemeye nasıl teşvik edebilirsiniz?

Bebekler Ne zaman Bilinçli Gülmeye Başla

Tabii siz de bebeğinizin ilk kez gülümsediğini görmeyi bekliyorsunuz? Ya da belki de zaten ilk gülümsemeyi gördünüz bile? Zamanı geldiğinde muhtemelen bu gülümsemelere doyacaksınız. Küçük yavrunuzu daha fazla gülümsemeye nasıl teşvik edeceğinizi aşağıda sizinle paylaşıyorum:

  • Mümkün olduğunca siz de gülün: Bebeklere ne kadar çok gülerseniz, o kadar çok dostça bir yüz ifadesi ile tepki verirler. Düzenli gülümseme sevgilinizin gelişimini destekler ve küçük yavrunuz ile kelimelerle olmasa bile kolayca anlaşabilirsiniz.

  • Göz teması kurun: Bebeğiniz size gülümsediğinde sözünü kesmemeye veya yüzünü çevirmemeye çalışın. Tüm dikkatiniz, sevdiklerinizin “söylemeleri” gereken şeylerle ilgilendiğinizin bir işaretidir. Bu etkileşim, küçük çocuğunuzda yaşamının ilk aylarında özgüven ve iletişim becerilerini geliştirir.

  • Oyun ile: Bebekler güldüklerinde tüm vücutları da hareket etmeyi sever. Bacakları ve kolları heyecanla oynatır. Onunla aynı hareketler yapmaya çalışın ve kendi kahkahanızı bilinçli olarak vurgulayın.

Küçük sevgilinizin yüzündeki ilk gülümseme çocuktan çocuğa değişir.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın