Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir

523 0

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir

Bebek bezi değiştirme işi, tüm ebeveynlik işinin kaçınılmaz bir parçasıdır. Ve bu işlem, daha önce hiç bebek bezine dokunmamış olsanız bile, erkenden uzmanlaşmanız gereken konulardan biridir. Yapılan bir araştırmaya göre ortalama bir bebek tuvalet eğitimi almadan önce yaklaşık 8000 bez değiştirir.

Bu aramayı yaptığınıza göre bebek bezini nasıl değiştireceğinizi bilmiyor ve bu konuda stres yaşıyorsunuz. Bu yazımda artık  bu konu stres mazi olacak. Ufak tefek tüyolar ile zaten yapmaya başlayacağınız bu işte usta olacaksınız.

İhtiyacınız Olan Bebek Bezi Değiştirme Malzemeleri

Bebeğinizi eve getirmeden önce elinizde kesinlikle olmasını isteyeceğiniz bazı şeyler:

 • Bebek bakım örtüsü. Bu örtü tamamen güvenli ve yumuşak bi yapıdayapılmıştır. Bebeğinizin altını değiştirirken dışarıda ya da evde çokça ihtiyaç duyacağınız bu örtüden evinize çokça olmayı unutmayın.
 • Bebek bezi değiştirme masası. Bebeğinizin bezini yerden yüksek bir yerde değiştirmek sizin ve beliniz için yararlı olacaktır ama tabii ki diğer sayacaklarima göre çok da gerekli değil. Yani çocuğunuzun altını bir kanepe veya halinin üstünde de değiştirebilirsiniz. Hatta çocuk doktorları çocuğunuzun bezini yerde degistirmeyi daha uygun bulur çünkü, yerden yukarıda bu aktif bebekleri tutmak zordur ve bez değiştirirken bir şeye ihtiyaç olursa onu almak çok daha zordur.  Bebek Bezi değiştirme masasında korkuluklar olsa dahi çocuğunuzdan elinizi çekememeniz lazım.
 • Çocuk bezi. Ve tabii ki bebek bezi…  Bebek bezleri standart gibi gözüksede hayır standart değil ve kendi içinde farklılıklar göstermektedir. Nasıl mı? Şöyle ki ben gibi bazı ebeveynler tek kullanımlık çocuk bezlerini tercih ederken, bazıları ebeveynler yıkayabilir bez tercih ediyor. yıka kullan  bez bebek bezleri ve bebek bezleri kullanmayı tercih ediyor.
 • Islak mendil.Bilginize, mendiller sadece kaka temizlemek için değildir. Çişle dolu bir bebek bezinde narın bebeğinizin cildi zarar görmesin diye yine islami mendil kullanmanız gerekmektedir.
 • Pişik kremi.Bebeğin poposu biraz kırmızı ve kızarık göründüğünde de hatta her vez değiştirmede bebeğinizin poposuna psişik kremi kullanın.
 • Bebek bezi kovası veya sadece poşet. Bebeğinizin bezini değiştirirken isterseniz kolay ulaşabileceğiniz bir yere çöp kovası veya bir poşet koyabilirsiniz.
 • Bebeğin dikkatini dağıtacak oyuncaklar.Bazı ebeveynler hatta bende   bebeğinizin bezini değiştirirken onun huysuzlanmasını önlemek için dikkat değiştirici bir oyuncağın yanında olmasını istiyor.
 • El dezenfektanı.İdeal olarak, her bebek bezi değişiminden önce ve sonra ellerinizi yıkamalısınız.

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir

Ellerinizi kirletmeye hazır mısınız (deyim yerindeyse)? İşte bir bebeğin bezinin nasıl değiştirileceğinin adım adım talimatı.

 • 1. Ellerinizi sabun ve ılık suyla yıkayın.
 • 2. Bebeğinizin alt değiştirme örtüsünü koymadan önce ihtiyacınız olan her şeyin elinizin altında olduğundan emin olun.
 • 3. Bebeğinizi alt değiştirme örtüsüne  yatırın ve bezini açın.
 • 4. Bebeğin ayak bileklerini havada sıkıca tutun; kaka varsa , fazlalığı silmek için bebek bezini kullanın. Ayak bileklerini sıkıca tutmanızda ki sebep, kaka olduğunda, içine bebeğinizin küçük ayağı girerse bir sorununuz olur.
 • 5. Bezi alın ve kenara koyun. Islak mendil ile bebeğinizin poposunu silin. Bebeginiz kaka yaptıysa ıslak mendille poposunu önden arkaya doğru silin ve kakalı mendili yanınızda bulunan bezin içine koyun. Poposu tam olarak her kapan oyuk temiz kalana kadar bu işlemi yapın. Ve eğer bebeginiz kız bebek ise son silme işlemini bebeğinizin vajinasından başlayıp arkaya doğru silin.
 • 6. Bebeğinizin poposunu iyice kurulayın. Bölgeyi hafifçe bir bez yardımı ile silmeniz gerekebilir. Bölgeyi kurumakmanın sebebi bebek bezinin içindeki nemin pişiğe yol açmamasıdır.
 • 7. Yeni bir bebek bezi çıkarın ve açın. Citcitların olduğu taraf arkada olacaktır. Bezi tam açtıktan sonra bebeğinizin altına kaydırın.
 • 8. Bebeğin bacaklarını açın ve bebek bezinin ön kısmını bacaklarının arasından yukarıya doğru çekin ve bezin üst ön kısmını göbeğin önüne getirin ve sabitleyin. Arkada kalan çıt çıtları öne doğru getirip açıp yapış.

Ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Bebeğinizin Bezini Ne Sıklıkta Değiştirmelisiniz?

Bebek bezinin nasıl değiştirileceğine dair özet bilgi aldınız ama soru şu ki, bebek bezini hangi sıklıkla değiştirmeliyiz?

Özellikle bebeğinizin yeni doğmuş veya birkaç aylık ise her kirlendiğinde değiştirmek gerekmektedir. Şimdilerde bebek bezlerine ıslak olduğunu anlamamız için çizgiler eklendi bu çizgilere göre ıslak olduğunu görür görmez değiştirin.

Bebek büyüdükçe ve daha fazla yemek yemeye ve daha fazla çocuk bezini kirletmeye başladıkça, uyanma saatlerine göre üç ila dört saatte bir değiştirmek daha iyi olacaktır.

Bebeği altını değiştirmek için uyandırmalı mıyım?

Gündüz saatlerinde bebeğinizin bezini istekli bir şekilde değiştirebilirsiniz ama gece saatlerinde bu çok daha zor olur sizin için.

Peki, altını değiştirmek için bebeği uyandırmalı mısınız? Basit cevap: Huzur içinde uyuyorlarsa bir bebeği kesinlikle uyandırmak istemezsiniz – kaka yaparlarsa uyanırlar ve bebek bezleri o kadar emicidir ki kesinlikle biraz çişi fark etmezler. Eğer kaka yaptıysa tabii ki bezini degistireceksiniz bu durumda ortamın loş bir ortam olmasına dikkat edin. Veya çocuğunuz zaten beslenmek için uyandıysa bu durumu bir fırsata çevirin ve bezi değiştirin.

Erkek bebek bezi değiştirme ipuçları

Bebeğiniz erkekse uzaklara işeme eğilimi vardır. Bu nedenle bezi değiştirirken yumuşak bir bezle bebeğinizi penisi kapatın.

Kız bebek bezi değiştirme ipuçları

Kız bebeğın bezi değişiktirirken genellikle sürpriz bir şeyle karşılaşmazsınız. Ama önemli bir konu vajinaya kaka bulaşmaması ve doğru silme yöntemi. Söyle ki kakayı silerken erkek bebekte arkadan öne doğru silerken kız bebekte önden arkaya doğru silmek gerekir. Temizleme işini hem popoda hemde vajina içinde yapmak gerekir.

Yeni anne ve babalar için bu basit iş bile korkutucu olabilir ama zamanla bu işin dogayeni olacaksınız.

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir yazımı okudunuz. Bebeğiniz için diğer konuları sayfadan bulabilirisiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın