Yap Boz Oynama Yaşı ve Yararları

1011 0

Yap Boz Oynama Yaşı ve Yararları 

Yap boz, çocuklar ve bebekler için birçok beceri ve zihinsel öğrenmeye yarar sağlayan harika bir öğrenme aracıdır. 

Yap Boz Yararları

Yap boz ile çocuğunuz problem çözme ; ince motor gelişimi; el-göz koordinasyonu; sosyal ve benlik saygısı, erken yaşta geliştirecektir.

Yap Boz Oynama Yaşı

0-2 Yaş Için Yapboz

2 yaş ve altı çocuklar için 2-4 yapboz parçası öneririm. Çocuğu idare edebileceğinden daha fazla parça ile boğmamak önemlidir. 2 yaş altındaki çocuklar 2 yapboz parçası ile başlamalı ve çocuk geliştikçe yavaş yavaş artmalıdır.

Küçük çocuklar yeni buldukları becerilerle uğraşırken bu bulmaca parçalarını toplamak başlı başına bir meydan okuma olabilir. Büyük boy yapboz parçaları çocuğunuzun parçaları daha kolay kavramasını ve doğru parçayı bulmasını sağlar. Bu da motor becerilerini geliştirir ve onları doğru yöne yönlendirir. Bulmaca parçasını doğru bulduğunda ve sizden alkış aldığında çocuğunuz da büyük bir başarı tebessümü göreceksiniz.

Boyamalı 2 Parçalı Yapboz şablonlarına buradan ulaşabilirsiniz.

2-3 Yaş için Yapboz

Bu yaşta çocuklar iyi bilinen nesneleri ve karakterleri görmeyi sever. En sevdikleri çizgi film karakterleri (bizim favorimiz koca ayı), müzik aletleri ve ulaşım resimleri gibi. 

Bu yaş grubundaki çocuk için 4-10 parçalı yapbozlar uygun olacaktır.

4 parça yazdirilabilir yapbozlara buradan ulaşabilirsiniz.

3-5 Yaş için Yapboz

Çocuğunuz büyüdükçe deneyimleri de büyür. 4 yaşındaki çocuklar 10-40 adet yapboz parçası ile çalışabilir. Etkinliği çekici ve tatmin edici tutmak için 4 yaşındaki çocuğunuzun bulmacayı yaptıkça parça sayısını artırmalısınız. 5 yaş çocuklarda bulmaca 40 parçalı olmalıdır.

12 parçalı yazdirilabilir yapboz oyununa buradan ulaşabilirsiniz.

6-8 Yaş için Yapboz

6 yaşında ki çocuk bulmacalar üzerinde yeterli beceriye sahiptir bu nedenle 100-200 parçaları yap-bozları yapabilir.

Puzzle parçalarını sıralamak bu yaş grubunda yaygındır. Her çocuk problem çözme için kendi stratejilerini geliştirir. Bunu şekil, renk ve / veya nesneye göre yaparlar. Her zaman bir sonraki meydan okumayı arayan bu yaş grubundaki çocuklar, deneyimlerine bağlı olarak 260 parçaya kadar olan bulmacalarla çalışabilir, bu sayı 500 parçaya kadar artabilir.

Memnuniyetin kaynağı doğru bulmacanın seçiminde yatar. Zorluk düzeyini değerlendirmek, her yaştan çocuklar için uygun bulmaca oyununu bulmakta önemlidir. Parça sayısı, parça boyutu, her bulmacanın detay derecesi ve hatta çocuğun deneyimi, uygun bir bulmacanın bulunmasına katkıda bulunan faktörlerdir.

Yap Boz Oynama Yaşı ve Yararları yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa ya da aktiviteyi beğendiyseniz yorum kısmında belirtmeniz beni çok mutlu eder. Çünkü düşünceleriniz benim için çok önemli.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın