Türkiye’nin En İyi Aktrisleri

1205 0

Türkiye’nin En İyi Aktrisleri

Merhaba Güzel Dostlarım,

Daha önce IMDb’nın En İyi Türk Aktörler  listesini paylaşmıştım. Şimdi ise, Türkiye’nin En İyi Aktrislerinin kimler olduğunu paylaşacağım.

 1. Demet Evgar

Şimdilerde Avlu dizisi ile karşımıza çıkan Demet Evgar, 1980 yılında Manisa’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Sofra Sırları, Aile Arasında, 1 erkek bir kadın, yok artık gibi birçok filmde rol almıştır.

 1. Türkan Şoray

Türk sinemasının sultanı olarak tanımlanan Türkan Şoray 1945 yılında İstanbul’da doğmuştur. 15 yaşında Yeşilçam’a ayak basmıştır ve 200’den fazla filmde rol almıştır.

 1. Adile Naşit

1930 yılında İstanbul’da doğmuştur. Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncularının başında gelmektedir. Özellikle Hababam sınıfındaki “Hafize Anne” rolüyle hafızalarımıza yerleşen Adile Naşit 100’den fazla filmde rol almıştır.

 1. Ayşen Gruda

1945 yılında İstanbul’da doğan Ayşen Gruda, domates güzeli lakabıyla tanınmıştır. Birçok komedi filminde rol alın Ayşen Gruda 110’dan fazla filmde rol almıştır.

 1. Demet Akbağ

1954 yılında İzmir’de doğan Demet Akbağ tiyatro, dizi ve sinema oyuncudur. Bir Demet Tiyatro’daki rolü ile tanınmıştır ve 40’dan fazla filmde rol almıştır.

 1. Özgü Namal

30’dan fazla filmde rol almış olan Özgü Namal 1978 yılında dünyaya gelmiştir. Kurtar Vadisindeki karakteriyle geniş kitleler tarafından tanınmaya başladı.

 1. Nurgül Yeşilçay

1976 yılında Afyonkarahisar’da dünyaya gelen Nurgül Yeşilçay 40’a yakın filmde rol almıştır. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tiyatro bölümünden mezun 2001 yılında mezun oldu. Üniversite eğitimi sırasında rol aldığı İkinci Bahar dizisinde ismini duyurmuştur.

 1. Perran Kutman

Türk tiyatro ve sinema oyuncu 1949 İstanbul doğumludur. Özellikle komedi türünde bir çok güzel esere imza atmış olan Perran Kutman Perihan Abla adlı dizide oynadığı karakteriyle gönülleri fet etmiştir.

 1. Meltem Cumbul

 2. Farrah Zeynep Abdullah

 3. Şerif Sezen

 4. Melisa Sözen

 5. Bergüzar Korel

 6. Sibel Kekilli

 7. Beren Saat

 8. Fatma Girik

 9. Hale Soygazi

 10. Müjde Ar

Türkiye’nin En İyi Aktrisleri yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın