Peynirsiz Kuymak Tarifi

4401 0
Peynirsiz Kuymak Tarifi

Peynirsiz Kuymak Tarifi

Merhaba Güzel Dostlarım,

Kuymak, Karadeniz Bölgesi’ne özgü bir yemektir ve tarihçesi oldukça eski zamanlara dayanır.

Kuymak kelimesi, Gürcüce “kupati” kelimesinden türemiştir ve anlamı “karıştırmak” veya “bir araya getirmek” olarak açıklanır. Bu yemek, özellikle Trabzon, Giresun, Ordu, Rize ve Artvin gibi Karadeniz Bölgesi’nin kıyı şehirlerinde yaygın olarak tüketilir.

Kuymak, genellikle mısır unu, tereyağı, peynir ve su kullanılarak hazırlanır. Bu malzemeler önce bir tencereye konulur ve karıştırılır. Daha sonra yavaş yavaş kaynar su eklenerek, karışımın kıvamı kıvamlı hale getirilir. Peynir eklenir ve eriyene kadar karıştırılır. Son olarak tereyağı da eklenir ve yemeğin üzerine konulur.

Kuymak, Karadeniz Bölgesi’nde yüzyıllardır tüketilen bir yemek olduğu için, tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, yöre halkı tarafından kuymağın ilk olarak 15. yüzyılda yapılmaya başladığı düşünülmektedir. Bu yemek, zamanla bölgede popüler hale geldi ve günümüzde hala Karadeniz mutfağının en lezzetli yemekleri arasında yer almaktadır.

Bu tarifi her yerde görmüşsünüzdür ve belki bir defa yapmayı denemişsinizdir. Ama ben bu tarifte alışılmışın dışında  bir şekilde tarif paylaşacağım. Kuymağın olmazsa olmazı tabii ki kaymaktır süt kaymağı ama günümüzde köyde değilsen doğal süt kaymağı bulman çok zor o yüzden doğal bulamasakta her hangi bir yerden kaymak alarak yapabiliriz. Ben 200 gr. lık BİM kaymağı ile yaptım oldu. Şimdi hep birlikte deneyelim. Gördüğünüz gibi kuymak yapmak kadar basit ve malzemeleri her zaman bulunabilir.

Peynirsiz Kuymak Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1 adet 200 gr kaymak,
  • 3 çorba kaşığı un,
  • Yarın su bardağı su,
  • İsteğinize göre tuz

Hazırlanışı

Önce almış olduğunuz 200 gr kaymağı tencerede eritiyoruz. Kaymak tamamen eridikten sonra üzerine 3 çorba kaşığı unu ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Sonrasında Ununu ve tuzu ekliyoruz un tamamen eriyene kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Un tamamen eridikten sonra üzerinde suyu yavaş yavaş ekliyoruz yavaş yavaş karıştırıyoruz. Burası çok önemli ne zaman undan yavaş yavaş yağlar çıkmaya başlıyor pişirmenin sonuna geliyorsunuz demektir. Sonrasında kıvamına geldiğini düşündüğünüz anda altını kapatıp afiyetle yiyebilirsiniz. Kuymak yapımı bu kadar basit işte. Afiyet olsun.

Diğer kahvaltım tarifleri için;

  • Menemen Tarifine buradan,
  • Patatesli Sigara Böreği Tarifine buradan,
  • Lor Peynirli Ve Patatesli Sigara Böreği Tarifine buradan,
  • Pancake (Pankek)Tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Peynirsiz Kuymak Tarifi yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın