Meyve ve Sebzelerin Mevsimleri

1392 0
Meyve ve Sebzelerin Mevsimleri

Meyve ve Sebzelerin Mevsimleri

Merhaba Güzel Dostlarım,

Meyve ve sebzelerin mevsimlerinde tüketilmesi konusu sizin de bildiğiniz gibi önemli bir konudur. Eskiden bir meyve almak istediğimizde onun mevsimini beklememiz gerekirdi bu durum yıllar geçtikçe farklılık gösterdi ve her meyve-sebze her mevsim tüketilir oldu. Artık yaz mevsiminde güneş görmeden karpuz, çilek ve havuç üretilir oldu.

Mevsiminde meyve-sebze tüketilmesi hem mali açıdan hem tat açısında hemde bir çok hastalıktan korunmak için önemlidir. Bu nedenlerde çocuklarımıza mevsiminde meyve-sebze yedirmemiz gerekmektedir.

Peki Meyve ve Sebzelerin Mevsimleri Nelerdir?

Kış

Aralık:Lahana, mandalina, portakal, pırasa, bal kabağı, brüksel lahanası, elma, ıspanak, kereviz, havuç, muz, armut, kivi, greyfurt, pazı, kara lahana, kestane, ayva.

Ocak: Lahana, ayva, greyfurt, brüksel lahanası, elma, kereviz, brokoli, nar, havuç, ıspanak, portakal, turp, pırasa, pazı.

Şubat: Brokoli, karnabahar, elma, portakal, ayva, pazı, ıspanak, havuç ve turp.

 

İlkbahar

Mart: Havuç,  pırasa, turp, ıspanak, elma, muz, brokoli.

Nisan: Sarımsak, soğan, kuşkonmaz,erik, çağla, kekik, bakla, marul.

Mayıs: Enginar, çilek, erik, dut, semizotu, bakla, domates, salatalık.

 

Yaz

Haziran: Fasulye, Patates, yeşil erik, malta eriği, fasulye, bakla, bezelye, patlıcan, sivri biber, kabak, domates, semizotu, salatalık, marul, kiraz, dereotu, sarımsak, dolmalık biber, kayısı, şeftali, dut.

Temmuz: Salatalık, domates, kayısı, sarı erik, karpuz, dereotu, taze fasulye, ıspanak, patlıcan, kabak, kavun, ahududu, vişne, dolmalık biber, çalı fasulyesi.

Ağustos: Mısır, sivri biber, kayısı, kavun, erik, şeftali, dolmalık biber, patlıcan, kabak, bamya, domates, mürdüm, salatalık, taze fasulye, üzüm.

 

Sonbahar

Eylül: Fındık, patlıcan, mantar, mısır, fındık, kavun, karpuz, pazı, biberiye, kabak, incir, barbunya, dolmalık biber, üzüm, kırmızı biber.

Ekim: Ceviz, fındık, ceviz, ıspanak, Armut,  üzüm,elma, yer elması, pırasa, lahana, karnabahar, greyfurt, mandalina, havuç, kırmızı turp, muz, kıvırcık salata.

Kasım: Lahana, kestane, pırasa, kereviz, üzüm, elma, muz, karnabahar, pazı, havuç, ıspanak, nar, armut,kivi.

Meyve ve Sebzelerin Mevsimleri yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın