Korona Dönemi Çocuklar için Ev Etkinlikleri

1562 0
Korona Dönemi Çocuklar için Ev Etkinlikleri

Korona Dönemi Çocuklar için Ev Etkinlikleri

Merhaba,

Bildiğiniz gibi korona hayatımızı maalesef neredeyse durma noktasına getirdi. Sadece bizim değil özellikle çocukların ve bebeklerin hayatlarında çok büyük etkiler bıraktı. Şimdi ki çocukları gördükçe çok üzülüyorum daha hırkasını giymeden küçücük suratına maske takmak zorunda kalıyor. Tabii dışarıya çıkabilirse…

Benim tavsiyen bu aşamada çocuklarını parka götürmemeniz yönünde. Çünkü her ne kadar çocuklara ve bebeklere bulaşsa bile kolay geçiyor denilse de neden yarım saatlik bir oyun için çocuklarımı bu tehlikeli hastalığa bırakalım ki? Bu durumda çocuklar maalesef evde durmak zorunda kalıyor ve biz ebevenylere büyük rol düşüyor. Bugün ki yazımda bende de çıksa araştırdığım ve sizinle paylaşmak istediğim korona dönemi çocuklar için ev etkinlikleri nelerini paylaşacağım.

Korona Dönemi Çocuklar için Ev Etkinlikleri Nelerdir?

Çöp Sanatı

Tuvalet Kağıdı Rulosundan Etkinlik Yapımı

Evet ilk okuduğunuz da size biraz tuhaf gelmiş olabilir ama eğer benim takipçimseniz sizde çöpe gidecek olan kutu, karton, ayakkabı kutusu gibi çöpleri değerlendirmesini bilirsiniz. Çöp sanatından faydalanarak geri dönüşüm malzemelerinden oyun yapmayı sizde isterseniz aşağıdaki yazılarımı okuyabilirsiniz.

Sadece oyuncak yapmasına gerek yok eğer isterse geri dönüşüm malzemelerini boyaya da bilir.

Kartondan Yol

Bir kutu ile dünyalarca çok şey yapabilirsiniz. Bunlardan biride kartondan yol yapmaktır. Düzleştir ve üzerine yol çiz. İşte size karton yol. Bu şekilde bir karton şehir bile yapabilirsiniz. Bloklar, kamyonlar ve diğer tüm oyuncakları oyuna dahil etmeyi unutmayın.

Yapışkan Eşleştirme

Yapışkan notlar üzerine şekiller, harfler, sayılar, kelimeler veya matematik problemleri çizin ve bunları çocuğunuzun bulması için evin içinde saklayın. Ardından çocuğun duvarda asılı bir “anahtar” üzerinde eşleştirmesini sağlayın.

Aşağıdaki eşleştirme oyunlarına bakmadan geçmeyin derim.

Montessori Oyun Kitabı

Montessori oyun kitabı ile ilgili daha önce sizinle bir yazı paylaşmıştım. Hatta bir kaç video ile nasıl yapabilirsiniz neler ekleyebilirsiniz diye yazıya eklemeler yapmıştım. Kitaplarda ki oyunları buradan bulabilirsiniz. Hepsi olmasa da, aynısı olmasa da benzeri oyunlardan örnekler var.

Okuma Zamanı

Korona Dönemi Çocuklar için Ev Etkinlikleri

Korona dönemi çocuklar için ev etkinlikleri vaz geçilmesi okumak. Okumanın çocuklar için özellikle dil gelişiminde ve zeka gelişiminde büyük bir önemi vardır. Çocuğunuzun yaşı küçükse sizin belirleyeceğiniz zamanlarda ama her gün okuma saatini atlamadan yapmayı ihmal etmeyin. Kitap önerilerime buradan ulaşabilirsiniz. Çocuğunuz okuma yazma biliyorsa işiniz çok daha kolay yine her gün aynı saatte siz de elinize bir kitap alın ve onunla birlikte okuma saati yapın. Çocuklarımız bizden gördüklerini uyguluyor o yüzden sizinle birlikte kitap okuması çok önemli.

Oyun Hamuru veya Plastilina ile Oynamak

Oyun hamuru oynamak, aslında tüm çocukların aktif olarak oynadığı bir oyun. Bu sefer oyuna siz de dahil olun ki oyun biraz daha uzasın ve çocuğunuz oyundan zevk alsın. Ben oyun hamuru yerine uzun süre kullanılabilsin ve kurumasın diye plastilina kullanıyorum size tavsiye ederim.

Çay Saati

12 Aylık Bebek Aktiviteleri

Çocuklarınızla yapacağınız en güzel aktivilerden biri de çay saati zamanı. Ben genelde kahve saati yapıyorum kendine Türk kahvesi kızıma ise, hayali bir kahve.

Saklambaç Oyunu

Kızımın ve benim en çok oynadığı oyundur saklambaç oyunu. Kapalı alanda oynan en çok oyun olabilir.

Benim aktif olarak yaptığım aktiviteler bunlar. Ayrıca korona dönemi çocuklar için ev etkinlikleri de size örnek olması açısından bir kaç tane daha oyun paylaşıyorum.

 1. Evde parti verin. Müzik açın ve dans edin.
 2. Beraber kek yapın ( Yoğurtlu Havuçlu Cevizli Tarçınlı Kek Tarifi ).
 3. Lego oynayın ( bir güzel lego aktivitesin için Okul Öncesi Renkli Lego Aktivitesi yazımı okumayı unutmayın).
 4. Oturma odasında kamp yapın.
 5. Masa oyunları oynayın. Benim size tavsiye edebileceğim bir kaç masa oyununa buradan ulaşabilirsiniz.
 6. Hazine av. Bir hazine saklayın ve talimatlara göre çocuğunuzun bulmasını sağlayın.
 7. Baloncuk yapı ve üfleyin, patlatın.
 8. Piknik yapın.
 9. Çocuğunuza ufak tefek sihirbazlıklar öğretin.
 10. Resim yapın.
 11. Balon oynayın.
 12. Kağıt uçak yapın ve uçurun
 13. Odanızı yeniden düzenleyin veya yeniden dekore edin.
 14. Yastık savaşı yapın
 15. Evde parkur yapın ve üzerinden atlayarak oynayın.
 16. Kukla gösterisi hazırlayın ve oynayın

Diğer Geri Dönüşüm Konuları


Korona Dönemi Çocuklar için Ev Etkinlikleri yazımı okudunuz. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazmayı unutmayın.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın