Kırk Uçurma Nedir? Nasıl Yapılır?

Kırk Uçurma Nedir? Nasıl Yapılır?

Kırk Uçurma Nedir? Nasıl Yapılır?

Merhaba Güzel Dostlarım,

Kırk uçurma nedir nasıl yapılır, beni heyecanlandıran konulardan biri daha. 40 uçurma her bölgeye göre farklılık göstermekte ben bizim yörenin uyguladığı şeklini anlatacağım.

Dinimizde bebeğin kırk uçurma diye bir şey yoktur. Aslında 40 çıkan bebek değil annedir. Derler ki “Doğum yapan kadının 40 gün mezarı açık kalır”. 40 gün sonra kadın yıkanır temizlenir ve dini gereklilikleri yerine getirmeye başlar. Bu durum yıllar sonra bebeğin kırkını çıkarmak gibi güzel bir gelenek olarak kalmıştır. Biz 40’lamanın yanı sıra 20.günde dualarla bebeğimizi yıkıyoruz.

Kırk Çıkarma Nasıl Yapılır?

Öncelikle kırklama sabah saatlerinde yapılır. Bebeği yıkamak için hazırlanan suya aşağıda yazacağım nesneler koyulur.

 • 40 Küçük Güzel Taş: Güçlü kuvvetli olsun diye,
 • Altın (Ben yüzük kullandım): Altın gibi kalbi olsun diye,
 • Gümüş: Ahlaklı olsun diye,
 • Nazar Boncuğu: Nazar değmesin diye,
 • Para: Zengin olsun diye (veya parasız kalmasın),

Her bir nesne dua okunarak suyun içerisine atılır ve bebek bu suda yıkanır. Biz bebeği yıkamadan önce hazırladığımız bu sudan iki ayrı su bardağına su alıyoruz. Biri anne için kendi kırk suyuna katsın diye biri ev için dua okuyarak etrafa serpiştirsin diye. bebeğin kırk banyosu bizde bu şekilde yapılmaktadır.

Bebeğimizi yıkayıp kuruladıktan sonra güzel kıyafetler giydirip kendi evinden daha yukarıda olan bir eve götürürüz. Ev olmak zorunda değil metropol hayatı malum. Kendi evinden yukarıda kalan herhangi bir yerde olabilir. Götürdüğünüz bu yerden eğer ev değilse bakkal veya marketten yumurta alınır ve alınan bu yumurta bebeğe tutturulur. Amaç gittiği yerden boş göndermemek ve bereketli ele sahip olması. Böylelikle bebeğimizi kırklamış olduk😊 Yani bizim ki böyle oldu.

Bebeğimin duası özel sebeplerden ötürü kırklama gününden farklı oldu. Ben bebek kuranında yukarıdaki masayı hazırladım. Hepsini buraya yazacağım hoşunuza gidenleri sizde yapabilirsiniz.

Kırk Çıkarma Duasında Neler Olur?

Kırk çıkarma duasında;

 1. Kırk Uçurma Sepeti: Bizim kırk sepetimizi anneannemiz hazırladı bizde duamızda onu masanın üzerine koyduk. Sepet olmak zorunda değil aşağıdakileri içerisine alabilecek herhangi bir şey olabilir. Kırk uçurtma sepetin;
  • Yumurta: Bereketli olsun,
  • Pamuk: Pamuk gibi kalbi olsun,
  • Madeni Para: Paralı olsun,
  • Un: Yaşlılığını görsün uzun ömürlü olsun,
  • Şeker: Şeker gibi kalbi olsun,
  • Tuz: Evin tadı tuzu olsun diye nesneler koyulmaktadır.
 2. Lohusa Şerbeti: Yeni doğan bebekleri görmeye gelenlere soğuk şekilde verdiğimiz bu şerbeti ben duamda da vermiştim. Öndeki küçük bardaklar zorunlu değil tabii ki arkadaki plastik küçük bardaklardan da alabilirsiniz. Lohusa şerbetinin yapını buradan ulaşabilirsiniz.
 3. Gül Suyu: Dualarımızın olmazsa olmazı.
 4. Dua Hediyesi: Duaya gelenlere verdiğim bu hediyenin içerisinde Yasin, tespih, kurabiye (kızımın halasının yaptığı minnoş kurabiyeler) ve lokum koyduk. Siz isterseniz hediye dağıtın ister dağıtmayın gönlünüz nasıl isterse😊

Kırk Uçurma Nedir? Nasıl Yapılır? yazımı okudunuz. Benim kırk uçurmama ve duam böyle oldu. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın