Evde Çalışanlar için Zaman Yönetimi

459 0
Evde Çalışanlar için Zaman Yönetimi

Pekala, eğer evet diyorsanız, doğru yerdesin.

Sahip olduğunuz zamanın daha fazlasını yapmanıza yardımcı olması için aşağıda listelenen zaman yönetimi ve üretkenlik ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Başlayalım.

Evde Çalışanlar için Zaman Yönetimi

1.Bir saat erken uyanın

Sabah insanı olmayabilirsin ama bir şeyi anlaman gerekiyor gününüzde herhangi birşeye zaman ayırmak veya dikkatinizi dağıtmadan daha fazla iş yapmak istiyorsanız, sabah saatlerini (birisi uyanmadan, sizi aramadan veya bir e-postaya yanıt vermeden) kullanmanız gerekir.

Almayı deneyebileceğiniz minimum süre bir saattir.

Gün için TEK öncelikli görevi bitirmek için mükemmel bir zaman. Örneğin, daha fazla müşteri kazanmak için soğuk e-postalar gönderebilir veya blogla ilgileniyorsanız bir blog yazısı yazabilirsiniz.

2. Kişisel bir rutininiz olsun

Rutinler önemlidir. Size ve vücudunuza günün geri kalanına hazırlanmanıza yardımcı olur. Örneğin, bir saatlik egzersiz, yürüyüş, koşu veya dua vb. Sizi sakin ve huzurlu hissettiren herhangi bir şey olabilir.

Haftanın 5-6 günü bir gün boyunca üretken olabilmek için fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da sağlıklı olmanız önemlidir.

3. Önceliklendirmeyi öğrenin

Zaman yönetiminde mükemmel olmak istiyorsanız, önceliklendirme yapmayı öğrenmeniz gerekir.

Bilmeniz gereken;

  • Önceliklerin neler
  • Bunları önem ve aciliyet açısından nasıl sıralarsınız?
  • Tüm önemli görevleri bir araya getirmek için günlerinizi nasıl planlamalısınız?

Acil olan bir iş ile ertesi güne ertelenebilecek bir iş arasındaki farkı anlayamazsanız, DAİMA tükenmiş ve bunalmış durumda kalacaksınız.

Kendimize yardımcı olmak için aşağıdaki soruları sorun?

  • Bunu bugün yapmam gerekiyor mu?
  • Yarına ertelesem sorun olur mu?
  • Bugün yapmazsam, beni nasıl etkiler?

4. İş için Günlük Program hazırlayın

Zamanlama görevleri önemlidir. Yolda kalmamanıza ve yapılması gereken (veya yapılmaması gereken) herhangi bir işi yapmanıza yardımcı olurlar.

Isterseniz düşünmeyi bırakabilir, zamandan, enerjiden tasarruf edebilir veya listedeki görevlere bağlı kalarak hepsini yapabilirsiniz.

Size saat saat ne yapacağınız gösteren bir çizelge lazım. Bu çizelgeye isterseniz internetten ulaşabilir yada kendiniz oluşturabilirsiniz. Ancak, Bu çizelgeyi kullanmayı veya sık sık başvurmayı unutmayın.

5. HAYIR demeyi öğrenin

Evde Çalışanlar için Zaman Yönetimi

Zamandan tasarruf etmenin milyon dolarlık tavsiyesidir. Her şeyi üstlenmeniz gerekmediğini anlamalısınız. Bazen bazı şeylere hayır deyip hayatınızdaki daha önemli görevlere yer açmakta bir sakınca yoktur. Önceliklerinizi anlamaya başladığınızda, neyin önemli olduğunu neyin olmadığını tam olarak öğrenirsiniz.

Hemen ilgilenmenizi gerektirmeyen şeylere HAYIR diyebilir veya bağzı şeyleri görmezden gelebilirsiniz. Bu, açıkçası, ona daha sonra geri dönemeyeceğiniz veya üzerinde çalışmayı kabul etmediğiniz anlamına gelmez.

6. Önceden planlayın

Gününüzü önceden planlayın. Yapılması gereken günde görevleri önceliklendirmek ve planlama için haddinden fazla bir saat harcamak istemezsiniz.

Ee ne yapıyorsun? Her günün sonunda bir ertesi günü  plânlamalısın

7. Bir zamanlayıcı ayarla

Bir zamanlayıcı ayarlamak, size görevi tamamlamak için ekstra destek sağlayabilir.

Sınava girdiğinde nasıl hissettiğini hatırlıyor musunuz? Sadece 2 saatin olduğunu biliyorsun ve ona göre daha hızlı yapmaya çalışıyorsun…

Dikkatiniz dağılmadan bir göreve odaklanmanız gerekiyorsa, bir zamanlayıcı kullanmaya başlamanız gerekir.

Bu, sosyal medya, mesajlar, çağrılar veya sokakta bir inek ile dikkati kolayca dağılan insanlar için üretkenliği artırmanın harika bir yoludur.

8. Bir günde zamanınızı çalan şeyleri bulun

Bu doğru… Bir günde yaptığımız ve aslında zamanımızı çalan birçok şey var.

Sadece birkaç dakika sürmesi gereken ama haddinden fazla zaman alan o şeyler.

Bugün 10 dakika sürmesi gereken odanın bir kısmını temizleme işi TAM BİR SAATımı aldı.

Ayrıca sosyal medya özet akışını gözden geçirmek için 10 dakika ayırmaya karar verdim ama sonunda 30 dakika harcadım.

Bunlar zaman alıcılar!

Bu nedenle, bu zaman alıcı görevlerden kaçının.

9. Kusurlu Ol

Bu benim herkesten gizlediğim en önemli sırrımdı.

“Mükemmel”in arkasından koşmayı bırakmalısın. Mukemmelik diye birşey yoktur bu nedenle, yalnızca onu başarmaya çalışırsanız zamanınızı boşa harcarsınız.

Bunun yerine, bir görevi üstlenin ve o zaman çerçevesinde elinizden gelenin en iyisini yapın.

10. Yardım isteyin veya yetki verin

Işiniz ile ilgili daha fazla şey yapmak istiyorsanız kişisel veya ev işlerini  devredebilirsiniz. Örneğin haftada veya ayda birkaç gün kocanızdan veya anne-babanızdan yardım isteyebilirsiniz. Bir gün boyunca çocuklarınıza bakabilirler, veya evde ki herhangi bir işi yapabilirler. Bu da size iş görevlerini tamamlamanız için biraz daha zaman verebilir.

11. Ertelemeyi bırakın

Hepimiz erteliyoruz ve bunu yapmak bir yere kadar sorun değil. Ancak, onu nerede durduracağınızı bilmeniz gerekir. Hergun karşımıza çıkan bir işse artık yapında bitsin.

12. Hatırlatıcıları ayarla

Tüm görevleri not almış ve tüm günü planlamış olabilirsiniz, ancak hatırlatıcılar ayarlamazsanız hatayı en aza indirdiniz. Bu aynı zamanda hayatınızı kolaylaştırabilir ve planlamadan, ardından hatırlatıcı ayarlayarak   zaman kazandırabilir.

13. Zamanınızı takip edin

Zamanınızı yönetmeye veya verimliliğinizi artırmaya nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa, zamanınızı takip etmeye başlayarak başlamanız gerekiyor.

Günün her dakikasında ne yaptığınızı anladıktan sonra, onu optimize etmeye çalışabilirsiniz.

Dikkat dağıtıcı şeyleri kolayca ortadan kaldırabilir (veya bunun için zaman ayırabilir) ve boş zamanlarınızda nereye yöneleceğinizi planlayabilirsiniz.

Bunu yapmak, işiniz için kullanabileceğiniz zaman dilimlerini bilmenize de yardımcı olacaktır.

İşte bitti…

Bunlar, evden çalışmak için en iyi zaman yönetimi ipuçlarından bazıları. Benim işime yaradılar kesinlikle sizin işinize de yarayacaklar.

Evde Çalışanlar için Zaman Yönetimi yazımı okudunuz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın