En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

851 0
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

Merhaba,

Hayatımızda kendimizi yalnız, dışlanmış, dünyadan kopuk hissettiğimiz zamanlar vardır. O zamanlarda filmler bizim yoldaşımız olur ve bizi tıpkı bizim gibi olan film karakterlerinde kendimizi bulmamız sağlar. Filmleri izlediğimizde bu duygulara sahip tek kişinin biz olmadığımızı fark ederiz.

Bu günlerde izleyebileceğiniz En iyi psikolojik gerilim filmleri…

En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri Hangileridir?

(1) Babadook:

 Babadook:

Jennifer Kent’in yönettiği ve 2014’te vizyona giren Babadook, Kocasını 6 yıl önce kaybeden ve oğlu Samuel ile yaşayan Amelia’nın hikayesini anlatıyor. Samuel bir gün oğlunun kitaplarının arasında babadook adlı bir masal kitabı bulur ve kitabı okumaya başlar. Bu arada kitabı daha öncesinde okuyan Samuel rüyasında esrarengiz şeyler görmektedir. Kitabı okuduktan sonra Amelia’da kötü rüya görmekte, evde de tuhaf şeyler yaşanmaktadır. Amelia kitabı yok ettikçe kitap tekrar evde belirmeye devam eder. Hem Amelia’nın hemde Samuel’in kabuslarının baş aktörü babadok gerçek mi?

Film depresyona bir çözüm bulmuyor. Bunun yerine, bize herhangi çözümün olmasa bile, kontrol altında tutulabileceğini gösteriyor.

(2) Siyah Kuğu:

En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

Darren Aronofsky’nin yönettiği psikolojik gerilim filmi olan Siyah Kuğu 2010 yılında gösterime girdi ve eminim ben dahil bir çok kişiyi derinden etkilemiştir.

Genç bir balerin olan Nina, eski bi balerin olan  ve dans konusunda aşırı hırsları bulunan annesi ile yaşamaktadır. Filmde bale yönetmeni olan Thomas Leroy’i baş dansçısını degistirmek ister. Zarif, narin ve saf beyaz kuğu ile kötü, şehvet düşkünü siyah kuğu’yu aynı anda oynayacak balerin arayan yönetmen Nina’yı seçer. Nina beyaz kuğu’yu çok iyi yapsada siyah kuğu için performansı iyi değildir. Nina’ya rakip olarak gösterilen Lily ise, siyah kuğu’yu çok iyi oynamaktadır. Bu süreçte Nina’nın yavaş yavaş psikolojide bozulmaktadır.

(3)Jacob’un Merdiveni

 Yakup'un Merdiveni:

Konusu: Adrian Lyne tarafından yönetilen bu psikolojik korku filmi 1990 yılında vizyona girmiştir. Vietnam savaşı gazisi Jacob eşinden ayrılmıştır ve küçük çocuğunu da kaybetmiştir.  Yani zor günler geçirmektedir. Bu arada savaştan geldikten sonra bir postanede çalışmaya başlamıştır. Günler geçip giderken bir gün Jacob metro istasyonunda halisülasyonlar görmeye başlar. Sesler çıkaran ve garip görünümlü bu yaratıklar sürekli Jacob’ı takip etmektedir.  Jacob’un bu yaşadıkları savaş sonrası sıkıntıları mı yoksa Vietnam da askerler üzerinde denenen bir deney mi?

(4) Melankoli:

İzlenecek En İyi 15 Akıl Sağlığı Filmi
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

Tema: 2011 yılında vizyona giren ve Lars von Trier tarafından yönetilen Melancholia, hem bilim kurgu, hemde psikolojik gerilim filmidir.

Yeni evlenen Justin ve Micheal, düğünlerini Justine’nın ablası Claire’nın malikanesinde kutlamak isterler. Justin ve Claire yapı itibariyle birbirine ters karakterlerdir. Justine depresyona ve melankoliye yatkın bir kadınken, Claire kız kardeşine göre daha normaldir. Justine’nin düğününde ailedeki herkesin kendine has sorunları olduğu ortaya çıkıyor. Tam da düğün esnasında esnasında Melankolia adlı bir gezegen, şimdiye kadar güneşin arkasında saklı kaldığı yörüngeden çıkarak dünyaya doğru gelmektedir. Bu süreçte herkes kendi kıyametini yaşamaya başlar…

Justine’in dünyası aracılığıyla, depresif insanların hayatlarının, nasıl parçalandığını hissettikleri ve bir sonraki anın ürkütücü bir huzura yenik düştüğünü görebiliriz. Film, depresyonun sadece bireyi değil, aileyi de nasıl etkilediğini göstermektedir.

(5) Bakıp Gülümsüyorum:

 İzlenecek En İyi 15 Akıl Sağlığı Filmi

Konusu: Adam Salky’nin yönettiği film 2015’te vizyona girdi. Ana karakter Laney mutlu ailesi olan ideal bir eştir. Kocası çok kazanan bir sigortacıdır ve 10 yaşlarında bir çocukları vardır. Ancak Laney görünenin dışında aslında oğlunun arkadaşının babası ile yatan alkolik ve uyuşturucu bağımlısı bir kadındır. Laney’ın çevresindeki bir çok insan bu durumu bilirler ancak bu mutlu aile tablosunun yıkılmaması için susarlar. Laney ise her şeye rağmen iyi bir anne ve eş olmak için çabalaya devam eder.

6. Yağmur adam:

1988 yılında gösterime giren ve Barry Levinson tarafından yönetilen Yağmur Adam, bir Amerikan yol komedi-dram filmidir.

Konusu: Serseri Charlie, uzun zamandır ayrı olduğu babasının ölmesi sonucu, yüksek meblağda bir mirasa sahip olacağının hayallerini kurarken aslında mirasın varlığından bile haberdar olmadığı abisine Raymond’a kaldığını öğreniyor. Abisi Rabmond bakıma muhtaç ve otistik bir dahidir. Bu durumu kendisine bir avantaj olarak gören Charlie, abisini kaldığı hastaneden kaçırarak onunla bir seyahate çıkar…Karakterler, ülke çapında bir yolculuk sırasında birbirlerini tanırlar. Sadece engelleri öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda yolculuk onlara hayatlarını değiştirecek bir deneyim sunar.

7. Benden Bu Kadar

Akıl Sağlığı Filmleri

1997 Amerikan romantik komedi filmi James L. Brooks tarafından yönetilmiştir.

Konusu: Melvin Udall insan sevmeyen ve obsesif-kompulsif bir roman yazarıdır.  Eş cinsel olan komşusu bir saldırıya uğrar ve Melvin ona yardım etmek zorunda kalır. Bu günden sonra Melvin’in hayatı artık eskisi gibi olmayacaktır.

8. Unutma Beni

Akıl Sağlığı Filmleri

Unutma beni Richard Glatzer tarafından yazıp yönetilmiştir, 2015’te vizyona girmiştir. Alice, üniversitede ünlü bir dil bilim profesörüdür. Doktor muayenesinde kendisine Alzheimer tehşisi konur. Alice bu hastalığı başka kabullenmek istemese de sokaklarda kaybolmaya başladıkça olayın ciddiyetini anlar ve artık hayatı eskisi gibi olmaz. Alice bu süreçten sonra alzheimer ile mücadele etmeye başlar.

9. Charlie İş Başında

En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

Charlie Bartlett , 2007’de gösterime giren ve Jon Poll tarafından yönetilen bir Amerikan filmidir. Zengin bir ailenin oğlu olan charlie şımarık tavırları yüzünden özel okurdan alınıp devler okuluna verilince uyum zorlukları çekmeye başlar. Ancak zamanla tüm okul arkadaşlarının umutsuz bir arayış içinde olduklarını fark edince girişimci yapısı gereği işi ele alır ve öğrencilere psikiyatlık tedavide bulunmaya başlar. Arkadaşlarına  yardım ederken kendinide yeniden tanıyacaktır.

10. Aklım Karıştı

İzlenecek En İyi 15 Akıl Sağlığı Filmi
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

Girl Interrupted, James Mangold tarafından yönetilen 1999 Amerikan psikolojik drama filmidir. Kendi canına kast etme, alkol ve kişilik  bolunmesi gibi tanılar ile akil hastanesine yatırılan Susanna, hastanede yaşandigi hüzünlü ve heyecanlı zamanlarda kendini bulacaktır.

11. Gilbert’ın Hayalleri

Gilbert Üzüm Ne Yiyor?

Gılbert Grape, yönetmenliğini Lasse Hallström’ün yaptığı ve 1993 yılında vizyona giren Amerikan drama filmidir. Küçük bir kasabada sıradan bir hayat süren Gilbert’ın obezite hastası annesi ve otizm hastası kardeşi ile ilgilenmek zorundadır. Kendince zorlukla mücadele etmeye çalışan Gilbert’ın hayatına Becky girer ve Gilbert’e hiç tatmadığı duygular tattırır.

12. Akıl Oyunları Güzel bir zihin

A beautiful Mınd, Amerikan biyografik drama filmidir ve  2001’de gösterime girmiştir. Asosyal bir matematikçi olan John ve mutlu  ir hatat sürmektedir. Zamanla şizofrenik belirtiler gösterir ve artık kendi kendi kurgusal gerçekliği ile asıl gerçekliğini ayırt edemeyecek duruma gelir.

13. Dövüş Kulübü

Dövüş Kulübü

En iyi psikolojik gerilim filmleri nelerdir deniye sorulduğunda şüphesiz en çok tercih edilecek film dövüş kulübü. Fight Club, David Fincher tarafından yönetilen bir 1999 Amerikan psikolojik gerilim filmidir.Jack hayatı çok sıradan geçen ve uykusuzluk hastalığından şikayetçi bur sigortacıdır. Kendi sıradanlıgı ve psikolojik sorunlarından kurtulmak için bir terapiye katılır ve burada Marla adında bir kızla tanışır. Jack bir süre sonra tüm isteklerine ulaşmış olan Tyler ile tanışacaktır ve onunla dönüş kulübünü kurarak hayatına bambaşka bir sekil verecektir…Film, modern dünyamızın merkezindeki karanlığı açığa çıkaracaktır.

14. Kuzuların Sessizliği

En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri
Akademiyi başarıyla bitirmiş olan FBI ajanı Clarice Starling, sapık bir katıl tarafından kaçırın bir kadının peşindedir. Clarise bu katile ulaşabilmek için başka  bir psikopat olan Dr. Hannibal Lecter görüşmeye gider ve onun güvenini kazanmaya çalışır.

15. Zindan Adası

En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

Martin Scorses’in yönetmenliğini yaptığı zindan adası 2010 yılında vizyona girmiştir. Massachussets sahilinde suç işlemiş akıl hastalarının tutulduğu bir hastane vardır. Hasteneden esrarengiz bir şekilde kaybolmuş bir suçluyu aramak için Teddy Daniels ve Chuck Aule adlı iki polia görevlendirilir. Ama işler hiç plandikları gibi gitmez.

16. 6.his

8 yaşında bir çocuk olan Cole karalık güçlerin etkisindedir. Kendisinde normal olmayan güçler olduğu için zaman zaman hayaletler tarafından ziyaret edilmektedir ve bu durum onu çok korkutmaktadır. Bu durumu psikologundan başkasına anlatamayan Cole hem kendisi hemde psikoloğu için korkunç şeyler farkedecek.

17. Joker

En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri
En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri

En İyi Psikolojik Gerilim Filmleri yazımı okudunuz. Sizin de tavsiye ettiğiniz psikolojik gerilim varsa bana yazmayı unutmayın.


En iyi psikolojik gerilim filmleri yazımı beğendiyse aşağıdaki yazıları da tavsiye ederim.

 

Kadınların İzlemesi Gereken Filmler

En Güzel Aşk Filmleri

En Güzel Türk Filmleri

Genel Kültür Seviyesi En Yüksek Filmler


Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın