En İyi Aamir Khan Filmleri

445 0
En İyi Aamir Khan Filmleri

En İyi Aamir Khan Filmleri

Aamir Khan, Uzun zamandır film endüstrisinde olan ve tanınan bir Hint oyuncu, yönetmen ve yapımcıdır. Onun çok yönlülük ve işine verdiği sadakat çok bilinir ve Hindistan medyasında “Mükemmeliyetçi Bay” olarak adlandırılır. Çeşitli türlerde filmlerde rol almıştır ancak özellikle sosyal ve siyasi konuları ele alan düşündürücü ve sosyal bilinçli filmlerle öne çıkar. Filmografisi, drama, komedi, romantizm ve aksiyon gibi türlerin bir karışımını içerir. Ayrıca Lagaan, Dil Chahta Hai, Rang De Basanti, Taare Zameen Par, Sarfarosh ve PK gibi eleştirel olarak övgü alan ve ticari olarak başarılı filmlerle tanınan, milliyetçilik, kendine karar verme ve birlik gücü, dyslexia, akademik başarının baskısı, öğrenme farklılıklarına sahip çocukları anlama ve desteklemenin önemi, arkadaşlık, aşk, yetişkinleşme ve terörle mücadele temalarını işleyen rolleriyle tanınır.

En İyi Aamir Khan Filmleri şöyle;

1.”Dangal”

En İyi Aamir Khan Filmleri

Dangal, 2016 yılında Nitesh Tiwari tarafından yönetilen ve Walt Disney Pictures’in yapımcılığını yaptığı bir Hint spor dramasıdır. Gerçek hayatta Mahavir Singh Phogat’ın hikayesine dayanmaktadır, amatör bir güreşçi olan Phogat kızları Geeta Phogat ve Babita Kumari’yi dünya sınıfı güreşçi haline getirmek için eğitir ve başarıya ulaştırmak için elinden geleni yapar. Film, Phogat’ın kızlarını eğitmek için toplum ve kişisel engelleri aşmasına ve nihayetinde onları Commonwealth Games’de başarıya götürmesine odaklanır.

2.”PK”

En İyi Aamir Khan Filmleri

PK, 2014 yılında Rajkumar Hirani tarafından yönetilen ve Hirani ve Vidhu Vinod Chopra tarafından yapımı üstlenen bir Hint sosyal eleştiri konulu bilim kurgu komedi filmidir. Filmde başrolü Aamir Khan oynuyor ve Anushka Sharma, Sushant Singh Rajput, Boman Irani ve Sanjay Dutt destekleyici rollerde yer alıyor. Film, bir uzaylının Dünya’ya araştırma görevine geldiği ve evine dönüş için kullandığı uzaktan kumandasını kaybetme sonrası hikayesini anlatıyor. Uzaylı, kumandasını geri almaya çalışırken insan davranışlarını ve duygularını öğrenir. Bu yolculukta bir televizyon gazetecisiyle arkadaş olur ve birlikte dinsel dogmalara ve inançlara meydan okurlar. Film, Tanrının doğası ve dinsel inançlar hakkında sorular sorar.

3.”3 Idiots”

3 Idiots, 2009 yılında Rajkumar Hirani tarafından yönetilen ve Vidhu Vinod Chopra’nın yapımcılığını yaptığı bir Hint gençlik komedi-dramasıdır. Filmde Aamir Khan, R. Madhavan, Sharman Joshi, Kareena Kapoor, Boman Irani ve Omi Vaidya başrol oynuyor. Hikaye, Hindistan’da bir mühendislik okulunda üç mühendislik öğrencisi olan Farhan Qureshi, Raju Rastogi ve Ranchoddas “Rancho” Chanchad’ın hikayesini anlatıyor. Biri arkadaş okuldan sonra kaybolan arkadaşını ararken üç arkadaş eğitimin ve başarının gerçek anlamını öğrenir ve okulun geleneksel öğretim yöntemlerine meydan okurlar. Film, Hindistan eğitim sistemi ve ona uymak için olan toplumsal baskıyı sosyal bir eleştiri olarak ele alır.

4.”Lagaan”

Lagaan, 2001 yılında Ashutosh Gowariker tarafından yönetilen ve Aamir Khan’ın yapımcılığını yaptığı bir Hint tarihi spor filmidir. Filmde Aamir Khan, Gracy Singh ve Rachel Shelley başrolü paylaşıyor. Film, İngiliz Raj döneminde geçmektedir. Hint köylerinde yaşayan bir grup insan, Bhuvan liderliğinde, İngiliz hükümeti tarafından uygulanan yüksek vergilerle, “lagaan” ile başa çıkmak zorundadır. Bhuvan, köylüler için tanınmaz bir spor olan cricket oyununa karşı İngilizleri meydan okur. Kısıtlamaların üç yıl boyunca iptal edilmesi için kazanırlarsa, kaybederlerse vergi oranlarının artacağı bir oyun.

5.”Rang De Basanti”

En İyi Aamir Khan Filmleri

Rang De Basanti, 2006 yılında Rakeysh Omprakash Mehra tarafından yönetilen ve Ronnie Screwvala’nın yapımcılığını yatığı bir Hint drama filmidir. Filmde Aamir Khan, Siddharth Narayan, Soha Ali Khan, Kunal Kapoor, Sharman Joshi, Atul Kulkarni ve İngiliz oyuncu Alice Patten başrol oynuyor. Film, Hindistan’da Hint azınlık savunucuları hakkında bir film çekmek için gelen genç bir kadın olan Sue’nun hikayesini anlatır.

6.”Taare Zameen Par”

En İyi Aamir Khan Filmleri

Taare Zameen Par yani yerdeki yıldızlar, 2007 yılında Aamir Khan’ın yapımcılığını yaptığı ve aynı zamanda yönettiği bir Hint drama filmidir. Filmdeki başrolü Darsheel Safary oynar, 8 yaşındaki bir çocuk olan Ishaan Awasthi rolünde. Ishaan okulda okuma yazma güçlüğü olan dyslexia nedeniyle zorluklar yaşayan bir çoçuktur. Hikaye, Ishaan’ın sınıf arkadaşlarıyla uyum sağlamaya çalışmasını ve yeni resim öğretmeni Ram Shankar Nikumbh’un (Aamir Khan) onun sanatsal yeteneklerini keşfetmeye ve geliştirmeye nasıl yardımcı olduğunu izliyoruz. Öğretmen, sabır ve anlayışla, Ishaan’ın öğrenme zorluklarını aşmasına ve kendine inanmasına yardımcı olur. Film, dyslexia, akademik başarının baskısı ve öğrenme farklılıklarına sahip çocukları anlama ve desteklemenin önemini işler.

7.”Dil Chahta Hai”

En İyi Aamir Khan Filmleri

Dil Chahta Hai, 2001 yılında Farhan Akhtar tarafından yönetilen Hint yetişkinleşme romantik drama filmidir. Filmde Aamir Khan, Saif Ali Khan, Akshaye Khanna, Preity Zinta ve Sonali Kulkarni başrol oynuyor. Hikaye, Mumbai’de arkadaşlık, aşk ve yetişkinleşme konularının zorluklarına tanıklık eden üç çocukluk arkadaşı Akash, Sameer ve Siddharth’un hayatlarını izler. Akash Shalini aşıktır ama arkadaşları ilişkisini onaylamaz. Sameer, Pooja aşıktır ama kadın başkası ile nişanlıdır. Ve Siddharth, Tara aşıktır ancak Tara özgür ruhlu bir kadındır ve ciddi bir ilişki istemez. Film arkadaşlık, aşk ve yetişkinleşme temalarını işler ve ilişkilerin karmaşası ve incelikleri ve hayatta yaptığımız seçimleri keşfeder.

8.”Sarfarosh”

En İyi Aamir Khan Filmleri

Sarfarosh, 1999 yılında John Matthew Matthan tarafından yönetilen  bir Hint aksiyon drama filmidir. Filmde Aamir Khan, Naseeruddin Shah ve Sonali Bendre başrol oynuyor. Hikaye, Hindistan’da sınırlar arası terörü sona erdirmek için kararlı olan bir polis memuru olan Ajay Singh Rathod’un (Aamir Khan) hayatını izler. Ajay’ın yolculuğu onu Mumbai sokaklarından, Rajasthan çöllerine ve Pakistan dağlarına götürür, çünkü onun zamanla teröristlere silah tedarik eden güçlü bir silah satıcısını takip etmesi ve durdurması gerekmektedir.

9.”Ghajini”

En İyi Aamir Khan Filmleri

Ghajini, 2008 yılında A. R. Murugadoss tarafından yönetilen ve Allu Aravind, Tagore Madhu ve Madhu Mantena’nın yapımcılığını yaptığı Hint psikolojik gerilim filmidir. Filmde Aamir Khan, Asin, Jiah Khan ve Pradeep Rawat başrol oynuyor. Hikaye, anterograde amneziye sahip bir işadamı olan Sanjay Singhania’nın (Aamir Khan) hayatını oynamaktadır. Sanjay, sevgilisi Kalpana’nın ölümünü intikam almak için çaba sarf eder ancak Sanjay hafızasını kaybetmiştir.

10.”Secret Superstar”

En İyi Aamir Khan Filmleri

Secret Superstar, 2017 yılında Advait Chandan tarafından yönetilen ve Aamir Khan, Kiran Rao ve Zee Studios’ın yapımcılığını yaptığı bir Hint müzikal drama filmidir. Filmde Zaira Wasim, Meher Vij, Raj Arjun ve Tirth Sharma başrol oynuyor. Filmde 14 yaşındaki bir kız olan Insia’nın hikayesini izleyeceksiniz. Insia, ünlü bir şarkıcı olmak ister ama konservatif babasından destek göremez. İnterneten söylediği şarkıları çeker ve yayınlar ve bir anda bir yıldız haline gelir ama babasından bunu gizler.

 

Bir cevap yazın