Domates Nasıl Budanır

362 0

Domates Nasıl Budanır

Domates bitkisi iki ay içinde yetiştirilebilecek en kolay sebzedir ancak iyi muhafaza edilmesi ve iyi bakılması gerekir. Büyümek ve üretmek için çok fazla besine ihtiyaç duyarlar ama bir bitkinin büyümesini beslemek için toprakta sınırlı miktarda kaynak bulunmaktadır. İşte bu yüzden budama konusu önemlidir.

Budama ile ilgili genel bilgi, domatesin büyümesini engelleyen zayıf veya istenmeyen dalları kesmektir. Domates bitkisini budamak için en iyi zaman, domatesin çiçeğinin açmasından önceki zamandır.

Sarı yapraklar/Kuru yapraklar/Çürük yapraklar/hastalıklı yaprak olup olmadığına bakın, varsa kesin.

Domates Nasıl Budanır

Bu küçük başlangıçlar, bitki için çok az amaca hizmet eder. Nadiren çiçek veya meyve üretirler, ancak yine de olgunlaşmak için bitkinin kaynaklarının bir kısmına ihtiyaç duyarlar. Ek olarak, emiciler büyüdükçe havayı ve ışığı da engeller. Bu nedenle, bu kaçak dalları göründükleri anda kaldırmak önemlidir.

Domates Nasıl Budanır

Bitkilerin alt kısmını alanını temizlemek, diğer sorunların da giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca havanın bitkiler arasında daha kolay dolaşmasını sağlayarak bitkileri küften korumaya yardımcı olur. Tüm bunlar sebzenin olgunlaşmasını çok daha fazla yarar sağlar.

Siz domates bitkilerini budayarak, bitkinin enerjisini daha fazla çiçek ve nihayetinde daha fazla domates üretmeye yoğunlaştırmasını sağlarsınız. Budama ayrıca böcek istilalarına karşı korunmaya yardımcı olur ve genel bitki sağlığını iyileştirir.

Ayrıca, her zaman kırılmış veya hasar görmüş dalları mümkün olan en kısa sürede koparan. Çünkü bitkiler, bu dalları iyileştirmek ve onarmak için çok sayıda değerli kaynaklarını tüketir.

Bir cevap yazın