Dışarıda Bebek Emzirmek

1482 0
Dışarıda Bebek Emzirmek

Dışarıda Bebek Emzirmek

Merhaba Güzel Dostlarım,

Hayatımızın çoğu zamanını bebeğimizi geçiriyoruz. Onunla geziyoruz, onunla evde oturuyoruz kendi özel zamanlarımız çocuk doğduktan sonra yok denecek kadar az. Hal böyle olunca bebeğinizle dışarıya çıktığınızda almanız gereken tedbirler var. Çocukla genelde dışarıyı severler ve dolaştığınız sürece seslerini çıkarmazlar yani benim bebeğim öyle. Ama bazen acıktıkları zaman yada sadece kendilerini güvende hissetmek için emmek isteyebilirler. Böyle bir durumda ne yapmamız lazım ve ben ne yaptım bundan bahsedeceğim.

Öncelikle bebek her yerde ağlar tabii ki dışarıda da. Ani ağlamaları durdurmak için tek çözüm bebeğimizi emzirmektir. Herhangi birinin evindeysek şanslıyız, uygun bir oda var mı ev sahibine onu sorarız eğer yoksa tuvalette bile emzirebiliriz. Ya da alışveriş merkezindeysek bebek bakım odasına gidip emzirebiliriz. Ya taksi, uçak, otobüs, minibüs veya sokakta ağlarsa? Eğer bir bebeğiniz varsa size birinci tavsiyem dışarıya çıkmadan 5 dakikanızı ayırıp kendinizi sağmanız ve sütü biberona koymanız bu bir süre kurtarır. Bazen buda çözüm olmayabiliyor, bir keresinde benim ufaklık biberondaki tüm sütü içip daha da istemişti. Bende kendini yıpratarak ağlamasını engellemek için onu takside emzirmiştim. Yaklaşık 6 aylık olduğunda ise uçakta basınç nedeniyle ağlamaya başlamıştı bu seferde uçakta emzirmiştim. Bebek bu her yerde ağlar, utanmadan emzirebilirsiniz ki dışarıda emzirmek doğal bir olay ve utanacak bir şey yok. Burada size ikinci tavsiyem çantanızda emzirme önlüğü veya bir başörtü taşımanızdır.

Dışarıda Emzirmek İle İlgili Kanun Var mı?

Bu konuyu çok araştırdım ama maalesef Türkiye’de çıkmış bir konun bulamadım. Bu konu ilgili yaptığım tüm araştırmalar. İş yerinde emzirme veya çalışan annelerin emzirme kanunu oldu. Gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmeliğinde neler yazdığını merak ediyorsanız buradan okuyabilirsiniz.

Ev Dışında Emzirme İpuçları

  • Emzirmeyi kolaylaştıracak kıyafetler giyin: Bunlar emzirme sutyeni, emzirme atleti, emzirme elbiseleri veya bol elbiseler olabilir.
  • Bebeğinizin ağlamasını beklemeyin: Bazen anneler bebeklerini ne zaman ağlayacaklarını bilirler bu nedenle eğer emme zamanı geldiyse beklemeyin ve emzirin yoksa ağladıktan sonra susturmanız veya memeyi tutturmanız zor olabilir.
  • Kimsenin sizi tam fark etmeyeceği bir yer seçin: Eğer emzirme odası veya tuvaleti olan bir yerde değilseniz yani dışarıdaysanız kimsenin sizi fark etmeyeceğinizi düşündüğün bir yere geçin. Eğer yanınız birisi varsa onun sizi gölgelemesini isteyin. Bu sizi daha güvende tutacaktır.
  • Emzirme örtüsü veya başörtü: Emzirme örtüsü veya başörtü çantanızda olması gereken en önemli parçadır.

Dışarıda Bebek Emzirmek yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın