Çocuklar Maske Takmalı Mı?

1271 0
Çocuklar Maske Takmalı Mı?

Çocuklar Maske Takmalı Mı?

Koronavirüs dünyaya yayılmaya devam ederken birçok ebeveny çocuklar maske takmalı mı? Sorunu düşünüyor.

Geçen haftalardan bu yana, Sağlık Bakanlığı, nüfusun yeni koronavirüsün neden olduğu bir hastalık olan Covid-19 dan korunmak için evde maske yapımı ile alakalı bir video paylaştı . Ve bu maskelerin 2 yaşın altında ki çocuklarda, solunum sıkıntısı çekenlerde ve engeli bulunanlarda kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Önceden sadece sağlık personellerinin,  kronik hastalığı olan kişilerin ve korona virus hastalarının tek kullanımlık yüz maskeleri kullanması gerekiyordu ancak şimdilerde ise dışarıya maskesiz çıkmak yasak.

Çocuklar, hastalığın ciddi vakaları arasında değiller ancak bu hastalığa yakalanmadığı anlamına gelmiyor maalesef. Hem ülkemizde hemde yurt dışında çocuklarında hastalığa yakalandığını görmekteyiz.

Çocuklar Maske Takmalı Mı?

İlk olarak, uygun olanın çocuğun evde kalması olacaktır. Evde tabii ki kimse için maske takmaya gerek yok.

Boğulma riski nedeniyle hiçbir zaman 2 yaşından küçük çocuklarda herhangi bir maske kullanılmamalıdır. Diğer kişilerde de en az altı metre uzakta durması gerekiyor.

2 yaşından büyük çocukların evlerinin dışına çıktıklarında maske takmaları bu dönemde önemlidir.

Sağlık uzmanları ayrıca çocukların yüzlerine dokunmamaları konusunda uyarılması gerektiğini söylüyor. Özellikleri evde dahi olsa sık sık ellerini 20 saniye yıkamalı ve elini gözlerine, ağzına sokmamalıdırlar.

Çocuklar maskeyi çıkarmadan önce ve sonra ellerini yıkamalı ve cepheye dokunmak yerine arkadan çıkarmalıdır.

Çocuklar Maske Takmalı Mı? Yazımı okudunuz. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın