Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

1661 0
Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

Çocuğunuzun en güzel şekilde vaktini geçirebilmesi için en önemli unsur, kendisine ait bir odasının olmasıdır. Çocuğunuz kendi dünyasını kendisi oluşturmalıdır. Ebeveyn olarak, çocuğunuzun odasının dizaynını bizzat yapmak isteyeceksiniz ama bırakın çocuğunuz buna kendi karar versin. Burada önemli olan ilk unsur; odanın büyüklüğü olacaktır.

Çocuğunuzun içindeki yeteneği çıkarmasına izin verin
Çocuğunuzu küçük yaşlardan beri bazı konularda eğitmeniz ve yeteneklerini ortaya çıkarmasına izin vermeniz gerekir. Çocuğunuzun resim yapma yeteneği olabilir, enstrüman çalma hevesi ve yeteneği olabilir, şarkı söyleme yeteneği olabilir, herhangi bir spor dalında yeteneği olabilir. Bunu ortaya çıkarmak ebeveynlerin görevidir. Kimi çocuk erken yaşta konuşmayı öğrenir, kimi çocuk okula gitmeden okuma yazmayı çözebilir, kimi çocuk kendi ana dilinden farklı bir dil öğrenebilir. Her çocuğun içinde illa ki bir yetenek vardır. Tüm bunları sağlayamadınız ve çocuğunuza bir oda yapma zamanı geldi. Bu zamanda yapacağınız şey; odasının dizaynını dahi, çocuğunuza bırakmaktır. Çocuğunuzun dekorasyon beceresine sizde şaşıracaksınız. Çünkü çocuğunuz, dekorasyon yaptığı ve kendisine ait bir oda olacağı için, içinde beslediği ve biriktirdiği duyguları dışa vurmaya başlayacaktır.

Çocuk Odası Büyüklüğü

Çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, bir oda yapmak istediğinizde bu oda ne olması gerektiğinden küçük ne de büyük olmalıdır. Örneğin; 100 metrekare net alana sahip bir eviniz var ise çocuğunuzun odasını minimum 20 metrekare olacaktır ve bu da çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun uygun bir oda büyüklüğü olacaktır.

Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

Odanın dizaynını ve dekorasyonunu çocuğunuza bıraktınız ve ortaya çok güzel bir oda çıktı değil mi? Sırada, keşfedilmeyi bekleyen yetenekleri ortaya çıkarmak var. Küçüklüğünde, çocuğunuzun hangi alana ait yetenekleri olduğunu anlayamamış olabilirsiniz lakin odasını yaptıktan sonra onun için oluşturacağınız alanlarla, ona yetişkin bir bireymiş gibi hissettirebilirsiniz. Bir çocuğun odası ilk olarak, kendisini, ayakları üzerinde duran bir birey gibi hissetmesini sağlamalıdır. En önemli unsur budur. Bunun haricinde çocuğunuzun odasına yapmanız gereken şeylerden biri de kütüphanedir. Çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun, okuma yazma bilmese bile, oluşturacağınız bir kütüphane, görsel açıdan mükemmel olacak ve çocuğunuzu okumaya teşvik edecektir. Anne babalar, çocuklarının eline, oynamaları için tablet, telefon vesaire gibi teknolojik cihazlar vermektir. Çocuğunuz bu şekilde dış dünyadan uzaklaşacak ve asosyal bir kimliğe bürünmeye başlayacaktır. Kendine ait odasında oluşturacağınız bir kütüphane, merak duygusunu geliştirecek ve araştırma, okuma gibi yeteneklerini arttıracaktır.
İkinci bir unsur ise müzik ve resim köşesi oluşturmak. Çocuğunuzun odasını fazla ve gereksiz eşyalarla doldurmak yerine, gelişimine katkı sağlayacak eşyalarla döşemek en güzeli olacaktır. Odanın bir köşesine ufak bir masa ve en az iki sandalye koyun. Bazı zamanlar sizin de kendisiyle birlikte resim yapmanızı isteyecektir. Çocuğunuzla geçirdiğiniz her vakit, onun daha yararlı ve sosyal bir birey olmasını sağlayacaktır. Bu konuda söylenebilecek en güzel cümle; çocuğunuzla onun odasında vakit geçirin. Dışarılara çıkmak, gezmek, dolaşmak onunla vakit geçirmek değildir. Vakit değerlidir. Sizde vaktinizi değerli olacak şeylerle, çocuğunuzla ilgilenerek harcayın. Kimi zaman onunla yapacağınız bir resimle kimi zaman da onunla okuyacağınız ya da ona okuyacağınız kitapla.

Çocuk Odası Örnekleri

Size fikir olması acısında birkaç çocuk odası paylaşacağım.

Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

Çocuk Odası Nasıl Olmalı? Yazımı okudunuz. Sizinde eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın