Çocuğun Hayal Gücünü Geliştirmenin Yolu

1220 0

Çocuğun Hayal Gücünü Geliştirmenin Yolu

Merhabalar,

Çocuğun hayal gücünü geliştirmenin yolu bence sadece oyundan geçer. Oyuncaklar çok yaratıcı ve heyacan verici olabilir ama artık şimdi ki çocuklar için sadece oyuncak yetmiyor artık hayal güçlerini geliştirecek gerçek oyun istiyorlar. Uzmanlarında söylediği gibi hayal dünyası geniş olan çocukların hem sosyal hemde duygusal olarak daha güçlü oluyorlar.

Şimdilerde, maalesef korona yüzünden çocuklar evde kaldı ve yine maalesef çok fazla çocuk ekrana uzun süre maruz kalıyor. Bunu biraz azaltmak için sizinle bir kaç tane hayao gücünü geliştirecek ve az oyuncakla ya da hiç oyuncaksiz etkinlikleri paylaşacagim.

Çocuğun Hayal Gücünü Geliştirmeye Yarayan Oyunlar Nelerdir?

Meslek Oyunu

Çoğu çocuğumuzun zaten aktif olarak oynadığı bir oyundur doktorculuk, hemşirecilik ya da tamircilik…

Eğer hâlâ oynamayan çocuk varsa bunu deneyebilir bir doktor seti ya da tamir seti alıp ya da kendiniz karton vs yapıp oynamaya bilirsiniz. Mesleklerde sınır tanımayın hatta bahçıvanı bile deneyebilirsiniz. Hatta keçeden meyve sebze bile yapabilirsiniz.

Hayvani Tahmin Etme Oyunu

Bu harika bir oyun hem konuşma ve gözlem hem seslendirme ve kelime dağarcığını genişletmek için bire bir. Hem biraz taklit hemde oyunculuk becerilerini de geliştirmiş olacaksınız.

Oyun çok basit sırasıyla bir hayvan düşünün. Hem taklidini hemde sesini yaparak birbirinize atlatmaya çalışın

Sessiz Sinema Oynayın

Bu biraz daha büyük çocuklar için güzel bir etkinlik. Çocuğun filmi veya diziyi anlatmak için sadece 1 dakikası olacak hadi oyun başlasın…

Yaprak Yapıştırma Oyunu

Bence çok yaratıcı dışarıya çıkıp bir sürü yaprak toplamak ve sonra bu yapraklar ile birsürü şekil ve  hayvan yapmak.

 

Kendi Dükkanınızı Oluşturun

Kendi dükkanınızı veya restoranınızı yapın. Eğer dükkan oyunu yapıyorsanız içerisine birşeyler koyun ve hayali paralarla alış satış yapın. Eğer kendi restoranınızı kurduysanız kağıtlara yemekler çizin ve tabii ki bir menü sonrasın da süper bir hayal gücü ile oyunuza başlayın. Tabak olarak isterseniz çocuğunuzun oyun tabaklarını ya da varsa evde plastik tabakları kullanabilirsiniz.

Çorap Kukla

Küçük çocukların ilgisini çekebilecek bir oyun kukla çoraplar. Yapımı kolay ve oynaması eğlenceli

Süper Kahraman Oyunu

Boyna battaniye ya da çarşaf takarak bir süper kahraman olmaya ne dersin sen veya çocuğunuz. Belki bir prenses bile olabilir…

Kutular

Kutular efsane şeyler yapılabilir mutlaka internetten veya benim blogumdan bakarak farklı fikirler bulabilirsiniz. Kutuları ihmal etmeyin ve sakın atmayın çok farklı oyunlar çıkabilir.

Isim – Şehir

Bilmeyenimiz yoktur bu oyun da biraz büyük çocuklar için hem öğretici hemde geliştirici bir oyundur. Isim, şehir, hayvan, bitki, esya ve not hangi harfi seçtiysek o harf ile başlayan başlığı doldurun.

Bırakın Sıkılsınlar

Biz ebeveynler olarak çocukların canlarının sıkılmasını istemiyoruz. Bunun en büyük felaket olarak düşünüyoruz ve sürekli olarak bir etkinlikle onları oyalamak istiyoruz. Tabii ki etkinlik yapacağınız ama bazen bırakalım sıkılsınlar. Çünkü sıkılmış olmaları onların yaratıcılı yönlerinin gelişmesini sağla ve onları hayal güçlerini geliştirmeye zorluyor.

Çocuğun Hayal Gücünü Geliştirmenin Yolu yazımı okudunuz.

Sizde birşeyler eklemeye ne dersiniz. Yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim

Bir yanıt yazın