Bebeklerin Ağlama Sebepleri

762 0
Bebeklerin Ağlama Sebepleri

Bebeklerin Ağlama Sebepleri

Merhaba Güzel Dostlarım,

Bebeklerin ağlama sebepleri şöyle bir baktığınızda zaten bildiğimiz ama ilk çığlıktan sonra hemen aklımıza gelmediğini nedenler olduğunu göreceksiniz. Hepimizin aslında bildiği bu sebepler ve kısa açıklamalarını bugün ki yazımda paylaşacağım.

  1. Açlık

Bebek ağladığında ilk aklımıza gelen şey sanırım aç mı sorusu. Özellikle ilk kez anne olanlar sadece bu soruyu kendine acaba sütüm yetmiyor mu aç mı kalıyor. Korkunuz olmasın mutlaka doyuyordur zaten kuş kadar midesi var. Yine de tedbir amaçlı bir kontrol edin meme arıyor mu ya da elinizi ağzına yaklaştırdığınızda emmeye çalışıyor mu diye?

  1. Gaz Sorunu

En korkutucu durumlardan biri olan gaz sorunu. Her bebeğin yaşadığı bu sorunu bebeğinizin ayaklarını karnına çekmesiyle veya karın bölgesindeki sertlikten anlayabilirsiniz.

  1. Kolik

Belirti saatlerde bebeğinizin durdurak bilmeden ağlaması durumu. Genelde öğleden sonra ve akşam saatlerinde ağlama krizleri başlar. Doğumdan 3 hafta sonra başlar ve 3-4 aylıkken biter.

  1. Yorgunluk

Çocuklar bazen uykusu olmadığı için değil, çok yorgun olduğu içinde uykuya dalma problemi yaşarlar. Uyuyamayan çocukta haliyle huysuzluk yapar. Ebeveynlerin burada çocuklarına dikkat etmeleri yorgunluk belirtilerini gözlemlemeleri lazımdır.

  1. Pişik

Pişik, bebeklerin ağlama sebepleri denildiğinde ilk akla gelenlerden biridir. Annenin yediği yemeklerden, bebeğin ek gıdada yediği yemeklerden, uzun süre bezin değişmemesinden gibi nedenlerden pişikler olabiliyor. Bebekte Pişik yazımı okuyabilirsiniz.

  1. Rahatsızlık

Bebeğiniz rahatsız olduğu içinde ağlar. Kirli bebek bezi, vücuduna batan rahatsız eden cisim, kıyafetinin etiketi veya koyduğunuz yerden rahatsız duyuyor olabilir.

  1. Hastalıklar

Bebeğinizin yakalanmış olduğu bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan hastalıklarda ağlamanın nedenidir. Bebeklerde Sık Rastlanan Hastalıklar yazımdan hastalıkların bir kısmına ulaşabilirsiniz.

Bebeklerde sık rastlanan hastalıklar yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

  1. Diş Çıkarma

Genelde 6. Ayından sonra çıkan dişler ağlama sebeplerinin en başında gelmektedir. Zorlu geçen bu dış çıkarma serüveninin başladığını bebeğinizin aşırı huysuz hallerinden veya her eline geleni ağzına sokmasından anlatabilirsin.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın