Bebeklerde Otizm Belirtileri

971 0
Bebeklerde Otizm Belirtileri

Bebeklerde Otizm Belirtileri

Merhaba Güzel Dostlarım,

Otizm, genellikle 2 ile 4 yaşları arasında teşhis edilir ancak bebeklerde otizm belirtileri daha küçük aylarda da fark edilebilir. Çocukların belirli bir büyüme belirtileri vardır hem fiziki hemde ruhsal ama otizmli bebekler buna ayak uyduramazlar

Bebeklerde Otizm Belirtileri Nelerdir?

1.Seyrek Göz Teması

Bebeklerde Otizm Belirtileri

Bebeklerde otizm belirtilerinden ilki seyrek göz temasıdır. Bebeğiniz konuşmanız sırasında sizinle göz teması az kuruyorsa yada onla konuşurken dikkat etmiyorsa bu durum şüpheli olabilir. Bebeğinizin hareketli nesneleri nasıl seyrettiğini veya seyredip seyretmediğini kontrol edin.

2.Pasif Davranışlar Sergilemesi

Bebeklerde Otizm Belirtileri

Bir diğer belirti ise pasif davranışlar sergilemesidir. bebeğinizin dikkatini çekmeye çalışmanıza rağmen size tepki vermiyorsa bir sesin nereden geldiğine bakmıyorsa otizm olabilir.

3. Sinirli Olmak

Yeni dünyaya alışan bebeğiniz bazı şeylere tabii ki anlatamadığı için sinirlenecek bu normal bir durum. Ama sürekli huysuzca davranıyorsa ve sürekli her davranışa olumsuz davranışlar sergiliyorsa bir başka belirti daha tamam demektir.

4. Yüz İfadesi Eksikliği

Bebeğinizin gülme, ağlama, sinirlenme yüz ifadelerine dikkat edin. Bu ifadelerde farklı bir yüz ifadesi ile karşılaşıyorsanız başka bir otizm belirtisi olabilir.

5. Geciken Dil Becerileri

Bebeğiniz büyüdükçe sizden ve çevrenizden kaptığı baz sesleri çıkarmaya çalışacaktır. Eğer en basit sesleri bile çıkaramıyorsa bu otizm belirtisi olabilir.

Eğer bebeğin hangi ayda hangi sesleri çıkarabildiğini merak ediyorsanız Bebeğim Ne Zaman Konuşmaya Başlar? yazımı okumanızı tavsiye ederim.

6. Olağan Dışı Nesnelere Sabitlenme

Eğer bebeğiniz oyuncakların parçaları (oyuncak değil), zemin veya tavan desenleri gibi olağandışı nesnelere dikkatli bir şekilde ve uzun uzun bakıyorsa bu durumda şüphelenmeniz gereken bir durumdur.

6 aylık bebeklerde gözlemleyeceğiniz bu belirtiler sizin otizm erken tanımanıza ve erken tedavi etmenize yardımcı olacaktır. Tabii ki bu belirtiler varsa kesin otizm denilemez ama doktora daha erken götürmeniz için bir neden olur.

Bebeklerde Otizm Belirtileri yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın