Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır

1014 0
Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır

Biliyor musun? Bebeğinizin giysileri ve havluları mikrop taşıyabilir. Kıyafetlerde mikrop olmasa bile, diğer kıyafetlerle birlikte yıkanırken onlardan alabilirler. Bebeğinizi temiz tutmak, mikrop içermeyen bir ortamda yedirmek ve evinizi, eşyalarını düzenli tutmak için her türlü özeni gösterdikten sonra, bebeğinizin sadece giysileri düzgün bir şekilde yıkanmadığı için bir enfeksiyon kapması sizi hayal kırıklığına uğratır öyle değil mi?

Bebeğinizin Giysilerini Yıkamaya Nasıl Hazırlanırsınız?

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Bebeğin kıyafetlerini bir yıkama kovasına veya çamaşır makinesine atmadan önce bazı önemli noktaları akılda tutmak gerekiyor.

1. Etiketteki yıkama talimatlarını kontrol edin

Bebeğinizin kıyafetlerinin bir etiketi vardır mutlaka su sıcaklığı, el / makine yıkama ve daha fazlası gibi bir dizi yıkama talimatına sahip  bir etiket. İşte bu etiketi elde yıkamada da makinede yıkamada da nasıl hangi derecede yıkanması gerektiği yazıyor. Bu talimatlara uygun bir şekilde ilerlemeniz yeterli olacaktır.

2. Doğru Deterjanı Seçin

Birçok ebeveyn bebeğinin kıyafetlerini düzenli deterjanla yıkar. Uzmanlar, bebeğin alerjisi olmadığı sürece, düzenli bir deterjan kullanmanın yanlış bir şey olmadığını söylüyor.

Ayrıca, bir bebek deterjanı genellikle lekeleri düzgün şekilde temizlemez. Bu, ilave renkler, yoğun koku veya kimyasallar içermeyen normal bir deterjan seçmeniz anlamına gelir.

Özellikle alerji riskini en aza indirilmiş deterjan kullanılması sağlıklı olacaktır.

3. Bebeğinizin Giysileri Ayırın

Birçok ebeveyn, bebek kıyafetleri ile kendi kıyafetlerini birlikte yıkamak için makineye atar. Diğer kıyafetlerden gelen kirin bebeğin kıyafetlerine yerleşmesini önlemek için ayrı ayrı yıkayın, böylece alerji şansını azaltabilirsiniz. Özellikle anne baba dışarıda tehlikeli kimyasalların olduğu bir iş yerine  çalışıyorsa bu kimyasallar ebeveynlerin kıyafetinden bebeğin kıyafetlerine bulaşabilir.

Bebek Kıyafetlerini Kullanmadan Önce Yıkamak Gerekir Mi?

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır

Giysilerin saklandığı koşulların nasıl olduğu bilinmediği için, uzmanlar ilk kullanımdan önce bebek kıyafetlerinin yıkamanızı tavsiye eder. Giysileri bebek doğmadan önce satın aldıysanız, bebeğiniz doğmadan yıkanmış ve hazır hale getirmiş olmanız gerekir.

Bebek Kıyafetleri Elde Yıkanır?

Etiketteki talimatlar da yazdığı için veya sadece çamaşırları elde yıkamayı tercih ettiğiniz için bebek kıyafetlerinizi elle yıkayabilirsiniz. Elde nasıl yıkayabilirsiniz?

1. Su Sıcaklığını Seçin

Bir küvete veya yıkama kovasına istediğiniz miktarda su doldurun. Su sıcaklığını kumaş etiketinde önerildiği gibi seçin. Talimat yoksa, soğuk veya ılık suda, yaklaşık 35-40ºC sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Ilık su, herhangi bir kötü koku ve enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olduğu için yıkanabilir bebek bezleri ve bebeğin iç çamaşırlarını yıkamak için idealdir. Düzenli giysiler için soğuk / oda sıcaklığında su yeterli olacaktır.

2. Uygun Deterjan Ekleyin

Önerilen miktarda deterjanı istediğiniz gibi ekleyin. Köpüklü yapmak için sabunlu suyu çırpın. Her bir bezi birer birer batırın veya kıyafeti, özellikle lekeleri olan alanları hafifçe çitileyin ve ovalayın. Kumaşa zarar verebileceğinden germeyin. İsterseniz sabun kullanabilirsiniz.

3. Daha İyi Temizlik İçin Giysileri Islatın

Giysileri yıkamadan önce birkaç dakika sabunlu suda bekletin. Sonradan iyice yıkayın. Çamaşırların üzerinde köpük kalmayıncaya kadar durulama devam edin.

4. Giysileri Kurutun

Kıyafetleri sudan kurtarmak için nazikçe sıkın.  Giysilere hava alan ve güneş gören bir yerde kurutun. Eger imkanınız varsa bebeğinizin bezlerini veya kıyafetlerini doğrudan güneş giren bir yerde kurutun.

Giysileri elle yıkamak, kumaşın her parçasını temizlemenizi sağlar. Ancak zaman kazanmak istiyorsanız, çamaşırları bir çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Bebek Giysileri Makinede Nasıl Yıkanır?

Bebek kıyafetlerini yıkamanın en kullanılan yöntemi ise makinede yıkama.

1. Görünür Lekelerden Kurtulun

Makineye koymadan önce kıyafetleri söyle bir kontrol edin ve eğer kıyafette belirgin bir leke varsa üzerine hafif bir deterjan döküp ovalayın.

2. Su Sıcaklığını Seçin ve Deterjanı Ekleyin

Çamaşırları makineye koyun ve istediğiniz su sıcaklığını seçin. 40 derece sıcaklık uygundur ancak kıyafetlerin etiketlerine bir bakmanızı tavsiye ederim. Sonrasında makineyi açabilirsiniz. Tüm yıkama işlemi bittikten sonra güneş giren bir yerde kurutabilirsiniz.

Diğer bebek konuları için aşağıdaki sayfaları da okumadan geçmeyin.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır yazımı okudunuz. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın