Bebeğinizin Kakası Ne Anlatıyor?

1004 0
Bebeğinizin Kakası Ne Anlatıyor?

Bebeğinizin Kakası Ne Anlatıyor?

Merhaba Güzel Dostlarım,

Bebeklerin kakaları bazen bizim için en büyük endişe kaynağı olabiliyor. Bebeğinizin ilk zamanlar mama ve sütten başka bir şey içmediği için renkleri sabittir ancak daha sonra ki zamanlarda farklı farklı yemekler yedikleri için kaka renklerini değiştirebiliyor. Yada bebeklerin bezlerinde ki kaka renkleri onların varsa hastalıklarının göstergesi de olabiliyor. Hatta
bebeğin kaka rengi, kaka sıklığı ve miktarı bebeğinizin sağlığına dair önemli ipuçları verebiliyor. Bu yazımda bebeğinizin kakası ne anlatıyor onu okuyacaksınız.

Bebeğinizin Kaka Rengi Ne Anlatıyor?

1. Yeşil Kaka

Bebeğinizin ilk kakalarından biridir. Sadece koyu yeşil değil aynı zamanda siyah, katran veya motor rengi bile olabiliyor.

2. Hardal Sarısı Kaka

Bebeğiniz sadece anne sütü ile besleniyorsa kaka rengi sarı olacaktır. Bir çok doktor sarı, yeşil ve kahverengi kaka renklerini normal bebek kakası rengi olduğunu düşünmektedir. Normal süreçte sarı kaka yapan bebeğinizin bir anda kaka rengi değişiyorsa bu annenin kullandığı ilaçlar veya yediklerinden de olabilir.

3. Kalın ve Kahverengi

Kahverengi kaka rengi genelde bebeğiniz ek gıdaya geçtiğinde göreceğiz bir renktir ve ek gıdaya geçiş döneminde normal kakasından daha kalın bir kaka olacaktır. Özellikle sadece süt ve su içtiği zamanlardan da farklı kokar.

4. Beyaz Kaka

Bebeğin kakasının renginin beyaz olması nadir olan bir durumdur. Böyle bir durum sindirim sistemlerinin doğru çalışmadığının veya karaciğerinin olması gerekenden daha az safra ürettiği anlamına gelebilir. Yani karaciğerin olması gerektiği gibi çalışmadığı bir durum söz konusu olabilir. Bu nedenle böyle bir durumda doktorunuza başvurun.

5. Siyah Kaka

Doğumdan sonraki ilk birkaç gün siyah bebek kakası normal olmayabilir. Ancak bebeğiniz daha sonrası zamanlarda hâlâ siyah kaka yapıyorsa bu yeteri kadar iyi beslenmediğine işaret olabilir. İlerleyen aylarda ise siyah kaka bebeğinizin demir eksikliğinden olabilir bu nedenle doktorunuzdan demir eksikliği için ilaç almanız gerekebilir.

6. Kırmızı Kaka

Bebeğinizin kakasından kırmızılıklar görmeniz sizi alarm geçirmesi için yeterli değildir. Çünkü, kırmızı kakanın bir çok nedeni olabilir. Kırmızılığın nedenleri bazen annenin yedikleri, bebeğin yedikleri olabilir. Bazende emen bebeklerin annenin meme ucuna zarar vermesi sonucu memeden kan gelmesi ve bebeğin bunu yutması bile olabilir. Ya da bunlardan farklı olarak yenilen besinlerden alerji olması sonucu da olabilir.

Bebeğinizin Kakası Ne Anlatıyor? yazımı okudunuz. Sizin de farklı tespitleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın