Aloe Vera Nasıl Yetişir? Faydaları Nelerdir?

1856 0
Aloe Vera Nasıl Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Nasıl Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Merhaba Güzel Dostlarım,

Standart Türk evlerinde bir maydanoz, bir cam güzeli yada bir telgraf çiçeği kadar çok bulunmasa da Aloe Vera da her evde bulunması gereken bir bitkidir. Aloe vera bitkisi kozmetik, cilt losyonları ve nemlendirici kremler yapımında aynı zamanda iyileştirici özelliklere sahip olması nedeniyle genelde ticari olarak yetiştirilir. 

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

  1. Aloe veranın en çok bilinen özelliği güneş yanığı dahil her türlü yanık ağrısını hafifletmesidir. Aynı zamanda aynı sebepten oluşan yanık lekelerini de geçirmekte olduğu bilinmektedir.
  2. Kuru ciltleri nemlendirir.
  3. Kesik, sıyrık ve egzamayı gibi çeşitli cilt sorunlarını da iyileştirir.
  4. Aloe vera suyu kabızlık ve sindirim sorunları çözer.
  5. Saçlarda elektriklenmeyi giderir.

Aloe Vera Nasıl Yetişir?

Aloe vera bitkini yetiştirmenin 3 yöntemi vardır. Yalnız ben iki tanesinden bahsedeceğim çünkü üçüncü yöntem olan tohumdan yetiştirmeni daha denemedim bu nedenle örnek olarak yazamam.

1.Aloe Vera Bitkisini Yapraktan Keserek Çoğaltma

Başlıktan da anlaşılacağı gibi mevcut bir aloe vera bitkisinin yaprağından keserek çoğaltmanız gerekecektir. Yaklaşık 5-6 cm uzunluğunda bir yaprak seçmeniz yeterli olacaktır. Kesmiş olduğunuz yaprağı toprağınızı yerleştirin ve can suyunu dökün. Yeterli su ve güneş ışığı olan aloe vera bitkisi yaklaşık 4-5 hafta sonra filizlenecektir.

2.Aloe Vera Bitkisini Kökten Çoğaltma

Bir diğer yöntem ise daha kolay olan kökten çoğaltmadır. Ana bitkinin yan kısmından bazen yavru bitki çıkmaktadır. Bu yavru bitkiyi kökten dikkatlice çekerek çıkarıp farklı bir saksıya dikip sonrasında can suyunu verirseniz yaklaşık 2-3 hafta sonra tam tutuğunu fark edeceksinizdir. Yapraktan çoğaltma gibi ışık ve su aldığından emin olun.

Aloe vera nasıl yetişir? faydaları nelerdir? yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir yanıt yazın