Bebeklerde Deri Döküntüsü

2766 0
Bebekte Deri Döküntüleri

Bebeklerde Deri Döküntüsü

Merhaba Güzel Dostlarım,

Bebeklerde deri döküntüsü, ilk günden biri bebeğimizde dikkat edilmesi gereken cilt hastalıkların biridir. Eğer dikkat etmez ve önemsemezseniz bebeğinizin acılar içerisinde ağlamasını seyretmek zorunda kalırsınız. Buda çok çok zor bir durum olur.

En yaygın cilt sorunu hiç kuşkusuz pişik ve isiliktir. Bunlar başta olmak üzere diğer tüm cilt sorunlarından bahsedeceğim.

Bebekte Deri Döküntüleri Nelerdir?

 1. Bebek Aknesi (Yeni Doğan Aknesi)

Bu akneler bazen bebeğin doğumundan bir ay sonra çıkabilir. Normal sivilceye benzer ve içleri doludur. Dışarıdan da rahatlıkla belli olur. Çok sık olarak alın bölgesinde ve yanaklarda çıkar. Bebeğinizin yüzünü günlük yıkamanız veya silmeniz aknelerin yavaş yavaş yok olmasını sağlayacaktır. 3 aylık bebeklerde geçmesi daha uzun sürecektir bu nedenle doktora gitmesi gerekebilir. Bebek aknesi hakkında daha fazla bilgi merak ederseniz Yeni Doğan Aknesi Nedir? Nasıl Geçer? yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 1. Konak

Bebeklerde deri döküntüsü konusunda en çok karşılaşılan rahatsızlık konaktır. Genelde 2-3 aylıkken bebeğinizin başında çıkan bu deri döküntüsü bebeğinize bir zarar vermez ve kaşıntı yapmaz. Sarımsı, yağlı pullu bu tabaka zeytin yağı ile kolaylıkla çıkar. Tek yapmanız gereken banyodan önce zeytinyağını bebeğin kafasını bulamak ve taramak. Her taradığınızda sarımsı tabaka dökülecektir.

 1. Egzama

Cildin kaşınmasına kurumasına ve çatlamasına neden olan durumdur. 6 aydan küçük bebeklerde alerjik nedenler çıkması muhtemeldir. Doktorunuzun tavsiye ettiği kremlerle ve merhemler iyileşecektir.

 1. Kurdeşen

Ciltte ortaya çıkan kabarık, kaşıntı ve döküntüdür. Genelde bebeklerin yedikleri ve içtikleri nedeniyle olur. Bazen süt bazen de yumurta kurdeşene neden olabilir.

 1. İltihaplı Uçuk

Cildin yüzey takalarında iltihaplı kabarcıklara neden olan bulaşıcı yaradır. Çocuğun buna dokunmamasını sağlanmalı eğer dokunursa diğer yerlerde bulaşabilir. Doktorun vereceği kremle geçecektir.

 1. Küçük Beyaz Noktalar

İsmini tam olarak bilemediğim için böyle yazdım ama resimden anlamışsınızdır. Bu genelde yeni doğanlarda çıkar ve zararsızdır.

 1. Pişik

  Bebek Pişiği

Bebek bezinin içerisinde kalan bölgenin sürtünme ile oluşturduğu cilt sorunudur. Genelde bezin uzun süre değişmemesi nedeniyle oluşur. Bebeğinizin vücudunu temiz ve kuru tutmak ve her bez değiştirmede krem sürmek bu sorunlardan kurtarabilecektir. Bebekte Pişik yazımı okuyabilirsiniz.

 1. Saçkıran

Saçkıran, vücutta yuvarlak şekilde yaraların çıkması sağlanan cilt lekesidir. Doktorunuzun tavsiye edeceği kremlerle kolaylıkla geçer.

 1. Uyuz

Her yaşta insanın karşılaştığı yaygın deri hastalığıdır. Genelde aile üyeleri arasında yayılır o yüzden aile üyelerinde varsa bebekte olma ihtimali vardır.

Bebekte deri döküntüsü önemli bir konudur ve bu makalem size cilt sorunları ile alakalı fikir vermek adına yazılmıştır eğer müdahale edemeyecek kadar kötü durumdaysa bebeğinizi bekletmeden doktorunuza başvurun.

Bebeklerde deri döküntüsü ilgili yazımdan yukarıda ki konulardan bahsettim. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Bir cevap yazın