2 sene ago
565 Views

Bebek İçin Yoğurt Yapımı

Written by
Bebek İçin Yoğurt Yapımı

Bebek İçin Yoğurt Yapımı

Bebek için yoğurt yapımı, benim gibi sanırım tüm annelerinde önemsediği bir konudur. Burada tavsiyem sakın bebeğinizi baskı altında hissettirmeyin ve yemek istemezse sakın zorlamayın. İlk denemeniz olumsuz olursa bir gün sonra tekrar deneyin olmadı mı birkaç gün sonra tekrar deneyin. Böyle birkaç gün ara ile denemeleriniz yine olumsuz olursa daha uzun zaman geçtikçe deneyin ama sakın zorlamayın. Ona yemeyi sevdirmek için ayrıca şirin bir tabak alın bir de kaşık ve yemekleri tatdırmaya başlayın.

Bebeğimize ilk aylarda deneteceğimiz yoğurdun mutlaka el yapımı olması gerekiyor. Marketten alınan yoğurtlarda maalesef katkı maddesi olduğu için bebeğimize yoğurdun kârı değil zararı olacaktır.

Bebek İçin Yoğurt Nasıl Yapılır?

Devam yoğurdu eğer güvenilir bir kişi bulabilirseniz katkı maddesi olmayan sütçülerden alabilirsiniz. Güvenilir sütçü yoksa (ki kesinlikle bulamazsınız) marketten alacağınız sütten yapabilirsiniz. Bazı anneler, anne sütünden de yapıyor ve tavsiye ediyor. Ben anne sütünden yoğurt  yapmadım dener denemez sizinle de paylaşacağım.

Malzemeler 

  • Yarım litre süt,
  • Bir çorba kaşığı yoğurt,

Hazırlanışı

Yarım litre sütü parmağınızı yakmayacak şekilde ısıtın kaynatmayın. Daha sonra içerisine bir çorba kaşığı yoğurdu ekleyin ve karıştırın. Üzerini ince bir elek ile kapatın ve kenarlarını açıkta bir yer kalmayacak şekilde sarın. Oda sıcaklığında 4-5 saat bekletin daha sonra dolapta 1 gece bekletin. Yoğurdunuz ertesi sabah hazır olacaktır. Çok katıl olmaması normaldir.Hazırlamış olduğunuz bu yoğurdu çay kaşığının ucu ile yavaş yavaş bebeğinize yedirmeye başlayabilirsiniz.

Diğer bebek menüleri için;

  • Bebeğim için Meyve Püresi tarifine buradan,
  • Bebeğim için Pirinç Unu Muhallebisi tarifine buradan,
  • Bebeğim için Sebze Püresi tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Bebek için yoğurt yapımı yazımı okudunuz. Bunların dışında eklemek istedikleriniz varsa yoruma yazabilirsiniz.

Keyifli günler dilerim.

Please follow and like us:
error
Article Categories:
4-6 Aylık Bebek Menüleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir